Adam

Mitä mieltä?

Haluisin poikamme etunimeksi jonkun kansianvälisen nimen, joka kulkisi myös suvussa. No, isoäitini isoisän nimi oli Adam ja se taitaa olla ainoa meidän suvun nimi joka ei ole niin suomalainen. Mieheni puolelta tulee pojalle sitten toinen nimi. Mitä mieltä Adamista?
Onko hyvä vai huono?

8

1802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täti

      Adam on kelpo nimi:)

    • kukkakimppu

      ole melko hyvä nimi, koska annettiin ensimmäiselle ihmiselle.
      Englanninkielisissä maissa se on jälleen muodissa.

    • ap.

      Todellisuudessa Aatamia ja Eevaa ei ole ollutkaan. Ihminenhän on kehittynyt samasta esi-isästä kuin lähimmät sukulaisemme apinatk

      • kukkakimppu

        jokainen vähänkin sivistystä saanut kristitty, juutalainen ja muslimi sekä monet muutkin tietävät, että ensimmäisen ihmisen nimi oli Adam.


      • ämeia
        kukkakimppu kirjoitti:

        jokainen vähänkin sivistystä saanut kristitty, juutalainen ja muslimi sekä monet muutkin tietävät, että ensimmäisen ihmisen nimi oli Adam.

        Mutta kuka haluaa uskoa niitä satuja? Aika perseestä väittää, että olet sivistymätön jos et "tiedä" että Aatami oli ensimmäinen ihminen. Sitä kun ei voi tietää, mutta voi valita uskooko siihen satuun vai ei.


      • kukkakimppu
        ämeia kirjoitti:

        Mutta kuka haluaa uskoa niitä satuja? Aika perseestä väittää, että olet sivistymätön jos et "tiedä" että Aatami oli ensimmäinen ihminen. Sitä kun ei voi tietää, mutta voi valita uskooko siihen satuun vai ei.

        kävi testistä. Koska puolet maailman ihmisistä yhdistää joka tapauksessa nimen Adam ensimmäiseen ihmiseen, ei nimeä kannata antaa lapselle, jos asia on noin arka. Siitähän seuraa vain jatkuvaa mielipahaa.
        Jonkinasteinen Raamatun tuntemus kuuluu yleissivistykseen. Sitä paitsi erittäin suuri osa nimistöstä on peräisin Raamatusta. Jo senkin vuoksi on hyvä tuntea Raamatun kertomukset edes päällisin puolin valitessaan lapselle nimeä.
        Raamatulliset nimet ja niiden merkitykset olisivat hyvä aihe tälle palstalle, jos joku viitsii tehdä aloituksen. Hepreankielinen sana "adam" muuten tarkoittaa "ihminen".


      • Anonyymi

        Mistä tiedät ettei ole ollutkaan? Onko sinulla asiasta todisteita? Mikäli ei ole todisteiya, ei voida sanoa onko asia niin, mutta ei voi myöskään sanoa etteikö asia voisi olla niin.

        Ehkä ne Aatami ja Eeva olivat ensimmäisiä ihmisiä , jotka eivät olleet apinoita tai "apinamaisia"


    • ergrhfghjfgh

      Annettiin nimeksi Otto. Kotimaisen kuuloinen, kuitenkin anglosaksi osaa lausua helposti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2114
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      48
      1732
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1536
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1266
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    7. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      35
      886
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      885
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      763
    Aihe