Huomasin rippikouluikäisen veneeni (8x3m) pohjassa molemminpuolin kymmenkunta pikkurillin kynnen kokoista kohoumaa. Kysymyksessä lienee lasikuiturutto. Pitäisikö asialle tehdä jotakin vai kuuluuko ne jo tämän ikäisen veneen "vakiovarusteisiin"?
Lasikuiturutto
SAR(i)
63462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
>Pitäisikö asialle tehdä jotakin vai kuuluuko ne jo tämän ikäisen veneen "vakiovarusteisiin"?<
-Kannattaa avata ne rakkulat ja täyttää ne Gelgoatilla, primeri päälle ja asia on kunnossa.
vähän vaivaa
ainakin, ei luulisi vievän yöunokosia
eikä käyvän kukkarollekaan
..jostakin asiaa käsitelleestä veneilylehden jutusta ja tee sen mukaan: pesuineen ja kuivaamisineen.
Kyllä rakkuloiden täyttäminen on pään pensaaseen työntämistä, eli vaurio on tässä pintaa syvemmällä.
Rakkulat pitää avata ja laminaattia poistaa kunnes kuiva laminaatti on jäljellä. Sen näkee päällepäin. Avatun laminaatin pitää saada vielä kuivua tasaisessa lämpö/kosteus-olosuhteissa ja sitten uusi laminaatti ja geeli päälle.
Usein menee korjaamohommiksi tuon olosuhdehomman takia.
en tiiä millon oot maalannu sen veneen,mutta mulla oli ostamani vene maalattu,ja siihen tuli tai siinä oli ostaessani kans noita pieniä paiseita. kun huomasin asian niin epäilin ruttoa.otin asiasta selvää(aukaisin muutamia rakkuloita) ja tulin siihen tulokseen että kyseessä oli liuotin rakkuloita jotka johtuvat väärästä maalaustavasta. en osaa tässä nyt ruveta selostamaan näiden rakkuloiden eroa, mutta suosittelen sinua hakemaan lähimmästä kaupasta HEMPEL veneenhoito oppaan jossa asia selostetaan selvästi hoito ohjeineen.
Jeps. Voi olla että vaurio on vain maalipinnassa. Silloin selvitään helpolla.
Jos rakkulat ulottuvat kuitenkin "pintaa syvemmälle", on osmoosista kyse.