Minkä ikäiselle Relaa

"haluaa minimoida koli...

Yhden koliikkilapsen äitinä haluaisin tehdä uuden tulokkaan kohdalla kaikkeni, jotta koliikilta vältyttäisiin.
Olen muutaman päivän syönyt itse Rela-tippoja, olen nyt viimeisilläni raskaana.
Tarkoitus on antaa vaaville tippoja myös.
Esikoinen kärsi 2½ kk koliikista, sitten aloin antamaan Relaa ja itku loppui.
Kysymys kuuluukin, voiko vastasyntyneelle antaa tippoja, jos ei, niin mistä iästä lähtien?
Kovin kiitollinen olisin vastauksesta:)

4

2160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omppu

      toki saa maidostakin jos itse syöt niitä ja imetät!

    • baby07

      Minä annoin rela tippoja jo viikon vanhalle ilman mitään ongelmia.

    • nimetön,,

      katso myös, että nautit itse tarpeeksi magnesiumia. yhdessä koliikkia käsittelevässä opuksessa mainitaan, että äidin magnesiumin puutekin voi aiheuttaa vauvalle koliikin tyyppisiä oireita. Meillä oli myös ekalla koliikki, nyt tokan kanssa popsin maitohappobakteereja ja magnesiumia. vain pientä ilmavaivaa on ollut.

    • kokemuksesta viisastunut

      Rela-tippojen markkinoija mainostaa tippojansa koliikin hoitoon ilman, että valmistetta olisi Suomessa hyväksytty lääkkeeksi. Luin juuri vastikään Lääkelaitoksen julkaisusta TABU, että maitohappobakteerien myyjät eivät näin saisi tehdä. Minä en ainakaan ikinä antaisi tällaisia luontaistuotteita lapsilleni. Koliikin hoitoon on Suomessa kaupan myös ihan virallisesti hyväksyttyjä valmisteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2167
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      956
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe