missä mennään

Onko kaikilla ms potilailla välillä tosi kova väsymys? Voiko siitä päätellä mihinkä "kategoriaan" tässä sairaudessa kuuluu?
Kaikki vielä niin uutta..
31002
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onhan se varmaan aika yleinen oire (älkää hermostuko jos oon väärässä), mutta kun jokaisella voi olla erilaisia oireita, eikä siitä varmaan voi yksistään määritellä tauti luokitusta. Väsymys on kyllä tosi hankala oire. Taidat olla just diagnoosin saanut?? Mulla on ollu -94;stä asti

Äänestä
  • Ymmärrettävää väsymyksesi, mutta se menee ohitse aikanaan ja taas tuntuu ettei mitään ole ollutkaan.Miehelläni on ollut MS jo vuodesta 1986. Kävelee edelleen ja ajelee polkupyörällä ym.mitä muutkin. Tarkoitan että "terveempi" voi olla kurjemmassa kunnossa kuin MS:ssää sairastava. En pahemmin perusta kaikenmaailman yrtteihin tms. mutta sisareni raahaa meille tehopiitä,omega3 ja ym. vastaavaa.Olen alkanut ajattelemaan että jos niistä on sittenkin ollut apua kun mies menee portaita nopeammin kuin minä.Muuten muista pyytää lähete MASKUUN,sieltä saat paljon tietoa ja neuvoja.

    Äänestä

  • iko kirjoitti:

    Ymmärrettävää väsymyksesi, mutta se menee ohitse aikanaan ja taas tuntuu ettei mitään ole ollutkaan.Miehelläni on ollut MS jo vuodesta 1986. Kävelee edelleen ja ajelee polkupyörällä ym.mitä muutkin. Tarkoitan että "terveempi" voi olla kurjemmassa kunnossa kuin MS:ssää sairastava. En pahemmin perusta kaikenmaailman yrtteihin tms. mutta sisareni raahaa meille tehopiitä,omega3 ja ym. vastaavaa.Olen alkanut ajattelemaan että jos niistä on sittenkin ollut apua kun mies menee portaita nopeammin kuin minä.Muuten muista pyytää lähete MASKUUN,sieltä saat paljon tietoa ja neuvoja.

    Itse syön myös omega3.sta. Olen lukenut, että siitä voi todella olla apua. Muista myös B-vitamiinit!! _Kiitti ja aurinkoista kesää:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kun vaan väsyttää kirjoitti:

Onko kaikilla ms potilailla välillä tosi kova väsymys? Voiko siitä päätellä mihinkä "kategoriaan" tässä sairaudessa kuuluu?
Kaikki vielä niin uutta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu