Onko Siljan laivoilla (Serenade, Symphony, Festival ja Europa) miehistö vaihtunu sen jälkeen ku Tallink osti yhtiön.
Onko laivoista tullu enemmän virolaisia kun suomalaisia tai ruotsalaisia?
Onko mitenkään meininki muuttunu parempaan tai huonompaan?
Onko laivoista tullu enemmän virolaisia kun suomalaisia tai ruotsalaisia?
Onko mitenkään meininki muuttunu parempaan tai huonompaan?
Vastaukset 1
Vanhimmat
ennen ja jälkeen osakekauppojen on vain Symphonylta, mutta ehkä ne tarjoilijat ym. muu henkilökunta ovatkin sitten tutumpia.
Ainakaan viime hiihtolomalla ei mikään ollut muuttunut. Venäläisiä oli, ja virolaisia, mutta heitä nyt olen nähnyt laivalla ennenkin. Yksi venäläisseurue yritti ruokajonossa etuilla, pöytiinohjaaja palautti tyynesti takaisin ruotuun, eli ei mitenkään heitä kumarrella.
Silloin kun oikein "itämerkkejä" etsi, bongasin yhden Justin baarimikon rinnuksesta pelkästään Ruotsin ja Viron -kieliliput, mutta onhan Symph. muutenkin Sereen nähden se "ruotsalaisempi".
Muutoin kaikki ennallaan, en tiedä sitten olisko meno toisenlaista jos risteilisi itänaapureiden loma-aikaan.