liikaa aikaa lentokentällä

ehtiikö kaupungille?

Olen lentämässä Ateenasta Helsinkiin. Joudun kuitenkin vaihtamaan konetta Amsterdamissa, jossa vaihtoaikaa minulla aiktaulun mukaan on 7,5 tuntia. Ehtisiköhän tuossa ajassa käväisemässä missään lentokentän ulkopuolella (olettaen tietysti, että ehdin hyvin taas seuraavalle lennolle)? Kuinka pitkä matka kentältä on itse kaupunkiin, ja millä tuo matka kannattaa tehdä (maksaako paljon)? Jos ehtii, niin mihin kannattaisi suunnistaa? En ole koskaan käynyt Amsterdamissa. En edes tarvitsisi sen kummempaa aktiviteettiä, olisi vaan kiva nähdä hiukan Amsterdamin maisemia, kun ei lentokentällä jaksaisi niin kauan odottaa.

Jos taas olette sitä mieltä, että 7,5 tuntia on aivan liian lyhyt aika mihinkään, niin tervetulleita ovat myös vinkit, miten tuon ajan saisi kentällä kulumaan. Kyseessä on aamu/aamupäivä, noin klo 6-14.

Kiitos jo etukäteen vinkeistä.

5

1868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pauw

      Ehdit oikein hyvin käydä parin tunnin ajan Amsterdamissa katselemassa paikkoja. Schipholilta pääset junalla Amsterdamiin (junat lähtevät kentän alapuolelta)noin 15-19 minuutissa. Matkan hinta on €6,20 meno-paluu. Lipun voit ostaa automaateista tai lippuluukulta(olet menossa: Amsterdam Centraal) ja juna tuo sinut keskelle Amsterdamia. Junia menee vähintään 15 minuutin välein. Aamulla ei Amsterdamissa kovin moni paikka ole auki, mutta saat todennäköisesti sentään jossain aamukahvit juotua. Kaupat ja muut aukeavat klo 9 aikoihin, jos päivä ei satu sunnuntaiksi.
      Kentällä kuluu aika myöskin hyvin. Schipholin kenttä on yksi parhaimmista shoppailukentistä, ja siellä ovat jopa museo ja kasino. Mutta kyllä ulkoilma aina kentän voittaa. Amsterdamissa on paljon katseltavaa: Anne Frankin talo, kanaaliristeily, monet museot(Van Gogh on aina hyvä), kukkatori jne. Pelkkä kävely kaupungilla on oikein hyvä vaihtoehto. Amsterdamin keskusta ei ole pinta-alaltaan siihen liian suuri. Varaa kuitenkin riittävästi aikaa tulla takaisin, kentän turvatarkastukset saattavat viedä aikaa.

      • käynyt

        Mene ihmeessä käymään Amsterdamin keskustassa!Ehdit mainiosti.Rautatieasema on ihan kaupungin sydämmessä eli olet keskustassa heti junasta päästyäsi,ja kävellen Amsterdam on loistava paikka!Siellä ei tarvitse metroja eikä busseja koska kaikkialle on lyhyt matka.Ihmiset ovat mukavia,puhuvat paljon ja hyvää englantia.Ravintoloita ja kuppiloita on kaikkialla,ja shoppailtavaa löytyy.Ei kannata lentokentällä kypsyä!


    • mä vaan

      Käy ihmeessä Damin keskustassa,tuol näyttiki olevan vastaukset miten pääset sinne,eli tosi tosi helposti.Hyppää junaan ja menox,se ei kauan suhase keskustaan ja jää viel aikaa käydä vaik missä,mut varo koffareita et ehit sit siihen toiseen koneeseen,ettei käy vanhanaikaiset.Mut ilman muuta ehtii käydä keskustassa edes pitämättä kiirettä.

    • ehtiikö kaupungille?

      Kiitos teille kaikille vastauksistanne!
      Saitte ylipuhutuksi, ja aion todellakin käydä katsastamassa Amsterdamia (ehkä sillä silmällä, missä sitten kävisi jonkun kerran paremmalla ajalla). Tuskin maltan odottaa. (=

    • Monta kertaa Hollannissa ma...

      Saatat olla jo matkasi tehnytkin, mutta kuten tässä kaikki ovat sanoneet, ehdit oikein hyvin käväisemään keskustassa. Junalla pääsee tosi kätevästi heti lentokentän alta ehkä 10 min. keskustaan. Keskustassa ehtii hyvin pyörähtämään, ehkä ei kuitenkaan kovasti nähtävyyksiä katselemaan tai kiertoajeluakaan tekemään. Huolehdi kuitenkin siitä, että olet ajoissa kentällä.Junia menee koko ajan kentän ja keskustan välillä. Schipholin lentokenttä on ehdoton suosikkini Euroopan kenttien joukossa. Siellä on vaikka mitä. Yleensä varaan aikaa kentällä shoppailuun ja teen ostoksia jo alakerrassa (saapuvat-kerros). Siellä on FoodMarket -supermarket, josta saa kaikenlaista suuhunpantavaa, kukkakauppoja, kosmetiikkaa, kenkiä, leluja, matkamuistoja ja runsaasti erilaisia vaateliikkeitä. Lisäksi kahviloita ja ravintoloita ja hampurilaispaikka. Hollannissa puhutaan kaikkialla erinomaista englantia, joten siinäkin mielessä pärjää hienosti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      246
      9299
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      135
      7629
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      149
      5221
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      149
      4897
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4613
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      99
      4314
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      127
      4149
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      166
      1907
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1689
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      280
      1549
    Aihe