Niin että tietäiskö joku kertoa niistä.Nimittäin kun viime kesänä tankkasin jotain "Vanhaa mökäöljyä"väriltään Punaruskeaa, niin alkoivat moottorin käynnistymisongelmat!
Polttoöljyn/Lämmitysöljyn/ jaDieselin Värierot
Peräaalto
111569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Enempää en osaa sanoa, mutta näin olen antanut itselleni kertoa...
Uudemmat koneet ei oikein tykkää löpöstä.
Moottoripoltto-öljy pitäisi käydä, mutta löpö ei.
Varmempaa kun pikkuhiljaa totutellaan vain dieseliin.
Dieseliin, jos löpöä vielä tankissa, vai pitäisikö putsata?
Jos haluat ennakoida tulevan tilanteen, kannattaa värjätty polttoaine poistaa tavalla tai toisella mahdollisimman hyvin tankista ennen kuin sinne työntää uutta ainetta. Väriaineen pienetkin pitoisuudet näkyvät kokeessa sitten tulevina vuosina.
Teknisesti ei ole estettä lisätä dieseliä löpön päälle, mutta veroteknisesti saattaa olla.
ei kannata poistaa vanhaa löpöä
Siirtymäkausi on tulossa melko varmasti...
Itse annan tankin putsaantua itsekseen ja ilmeisesti vasta syksyllä täytän tankin dieselillä. Ei varmasti ole valvontaan resursseja viranomaisilla?? Enemmän mietityttää nuo isot soutuveneet, jotka tulisi rekisteröidä pituuksiensa vuoksi. Yli 5,5m soutuveneitä kun varmasti löytyy... ;)
Soutuveneitä tarvitse rekisteröidä jos ei ole moottoria tai purjetta.
täytyy vene kuin vene rekisteröidä. Saattaa olla koomisen näköisiä kirkkoveneitä tulevaisuudessa.
Ole ystävällinen ja lopeta joutilaiden huhujen levittely ja katso vaikka liikenne- ja viestintäministeriön sivuilta asian oikea laita. Siellä sanotaan näin:"
5.4.2007
Vesikulkuneuvolainsäädäntö muuttuu. Suomessa on tulossa voimaan laki, jonka mukaan kaikki vähintään 5,5 metriä pitkät purje- tai moottoriveneet ja moottoriteholtaan vähintään 15 kilowatin veneet on rekisteröitävä.
Uusi laki tulee voimaan 1. lokakuuta 2007, josta alkaen rekisteröinnin voi tehdä. Ennen rekisteröimättömät veneet on vietävä rekisteriin vuoden 2008 lokakuun alkuun mennessä. Veneen omistajan on huolehdittava rekisteröinnistä ja tehtävä tarvittava ilmoitus johonkin maistraattiin. Rekisteröintijärjestelmä on parhaillaan työn alla."
Onko muuten diesel käytännössä parempi vaihtoehto moottorille. Käykö esim. paremmin kuin löpöllä?
Sylinterin sisällä on aivan sama onko siellä dieseliä vai moottoripolttoöljyä vai omakotitalon lämmitysöljyä. Viimeksi mainitusta puuttuu nykyisin voiteleva ainesosa, joka voitelee korkeapainepumpun, josta ruiskutusputket lähtevät suuttimille. Pumppu siis ei kestä enään huononnettua "tupaöljyä". Korkeapainepumppu tekee 130-180 barin paineen, siksi voitelu on oleellista verrattuna omakotitaloisssa käytettyihin polttimiin, joiden suuttimessa on vain 10 barin paine.
Ps koko viimekesän tankkasin veneeseen veneasemilta jotain löpöversiota jossa ei ollut furfuraalia eli punaista väriainetta. Vinoilinkin että myytte aitoa dieseliä verottomana. Vedenerottimen neste on jo nyt silmin katsoen ikävän vaaleaa. Ennenhän vesi helmeili pohjalla selvästi eri värisenä...
Kiitoksia vaan viesteistä:Olen myös itse ottanut Diesell aineista selvää..Siis liikenteessä oleviin ajoneuvoihin huoltamoilta myytävä diesel on vaalean vihreää, sen sijaan MOOTTORI POLTTOAINE on väriltään punertavaa, ja saman punertavaa on myös lämmitykseen tarkoitettu aine!Kuitenkin yksi oleellinen ero näissä punertavissa on,nimittäin SETAANILUKU!!!mikä pitäisi olla yli 51 ja MOOTTORIPOLTTOAINEESSA tämä on otettu huomioon!!!Sen sijaan Lämmitykseen tarkoitetussa PÖLTTOÖLJYSSÄ tämä SETAANILUKU on alle 47.Elikkä tämä setaaniluku on se asiaydin!!Ja sisältää tämän voitelun mitä syöttöpumput tarvitsevat toimiakseen , ja se vaikuttaa juuri myös Kylmäkäynnistykseen!!