Miten pysyä kaidalla polulla?

Kaverini vapautui vankilasta eikä halua sinne enää koskaan takaisin. Duunia on vaikea saada, viranomaiset pomputtaa, faija vittuilee ja köyhyys kaidalla polulla on jotain ihan muuta kuin helppo rikollinen raha. Kaveri kävi linnassa päihdekuntoutusta kolme vuotta mutta lipsahdukset ja repsahdukset ovat usein kiusallisen lähellä. Miten välttyä tulevilta linnareissuilta. Kerro!
72271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

sanonnan, että rikollisen voi parantaa vain kaksi asiaa:
1) uskoon tuleminen
2) topakka akka.

Äänestä
  • Asiassa on vinha perä.
    Minulla on molemmat!

    Äänestä

  • Sulo.S kirjoitti:

    Asiassa on vinha perä.
    Minulla on molemmat!

    Sulo S., sanoit että sulla on molemmat. Voitko kertoa lisää?

    Äänestä

  • Sulo.S kirjoitti:

    Asiassa on vinha perä.
    Minulla on molemmat!

    Jos haluaa alistua naiselle ja Jumalalle, niin noilla keinoin voi pysyä kaidalla polulla. Itse arvostan enemmän miestä joka nousee omin voimin kaidalle polulle, mikäli niin tahtoo.

    Äänestä

  • Apu kirjoitti:

    Sulo S., sanoit että sulla on molemmat. Voitko kertoa lisää?

    Olin taparikollinen ja käytin jotain tiettyä ainetta aina kun vain sain. Aika nuoresta asti teimme sitä sun tätä ja kohta olinkin Keravan nuorisovankilassa. Sen jälkeen tulivat keskusvankilat ja muut.

    Uskonasiat eivät minua kiinnostaneet vaan ihan muu. Niinvain alkoikin sitten kiinnostaa ja pyysin esirukousta, ja puolestani rukoiltiin ja julistettiin synnit anteeksi Jeesuksen nimessä.

    Olihan minulla tuo mustatukka Rosita, joka on myös uskossa ja yhdessä tässä nyt mennään. On menty jo kohta 25 vuotta vaikka en ole kuin alle 50 vuotta.
    Eteenpäin uskossa on helpompi siltikin mennä kuin liukuta takaisin sinne mistä on päässyt. Tottakai tämä vaatii myös ryhtiä itsestä. Ei kukaan tuo asioita valmiina eteen jos ei itse mitään tee.

    Voimia ja jaksamista. Hienoa kun tuet ystävääsi!

    Äänestä

varmasti, kun ei tee enää lisää rikoksia. Näin yksinkertaista se on. EI sitä kaikkee rahaa tarvitse pistää viinaan ja tupakkaa, ilman niitäkin voi elää jos on rahapula.

Äänestä

Apua löytyy kyllä, jos sitä on halukas ottamaan vastaan. Uskotaan, että kolme A:ta; akka, asunto ja auto on avain onneen. Juupa juu, ittensä kanssa on toimeen ihan ensin tultava. Vapautuvien ongelmat tiedostetaan hyvin erilaisissa järjestöissä ym. Löytyy Kris, Vapautuvien tuki, AA, NA jne. Yksin ei tarvitse suota tarpoa. Tsemppiä!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Apu kirjoitti:

Kaverini vapautui vankilasta eikä halua sinne enää koskaan takaisin. Duunia on vaikea saada, viranomaiset pomputtaa, faija vittuilee ja köyhyys kaidalla polulla on jotain ihan muuta kuin helppo rikollinen raha. Kaveri kävi linnassa päihdekuntoutusta kolme vuotta mutta lipsahdukset ja repsahdukset ovat usein kiusallisen lähellä. Miten välttyä tulevilta linnareissuilta. Kerro!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu