Hei. Suunto K-14 mallinen venekompassini on alkanut takeltelemaan eikä pyöri jouheasti. Kompassi on täynnä, joten se ei ole syynä. Onko jollain käsitystä miten ja missä noita huolletaan / korjataan? Maahantuoja tarjosi uutta tilalle, mutta vastaavan kokoinen maksaa aika paljon. Kompassi on niin vanha keksintö, että uuden ostamalla ei saisi mitään uusia ominaisuuksia yms.
Suunto venekompassi
13
6438
Vastaukset
- Suunto...
Itselläni taasen on suunto K-12 käyttämättömänä, mutta siitä puuttuu se uloin keinukehä, sisempi on.
Mistäköhän sen löytäsi, vai pitääkö alkaa viritteleen. - etua
Olisihan siinä uudessa paljon hienoja ominaisuuksia. Mm. takeltelematon neula.
Jos kompassi maksaa alle 100€ niin se pitäisi purkaa, korjata ja kasata ilmaiseksi ennen kuin kannattaisi. Kukahan olisi niin ystävällinen tässä maassa, että ilmaiseksi korjailee mitään.- cource
Ellen ihan väärin muista, ovat nämä kompassit ns. kapselityyppiä, siis ei pureta ehjinä.
- suunnaton
cource kirjoitti:
Ellen ihan väärin muista, ovat nämä kompassit ns. kapselityyppiä, siis ei pureta ehjinä.
Niin.. Jos sen korjaa itse ja sitten se toimii huonosti on tuloksena pahimmassa tapauksessa karilleajo yms. Uuden osto taitaa olla edessä.
- turvavaruste
...kompassi on turvavaruste siinä missä navigointivarustekin. Osta uusi ja voit olla varma sen toiminnasta. Itsellänikin meni joku vuosi sitten vanha kompassi jumiin, mutta kannattaa säästää jossain muussa vähemmän tärkeässä.
- takuut
niissä taitaa olla noin 10v takuu.
lähetä valmistajalle, ja odottele vastausta.
Itseltäni katkesi akseli (mallia en muista)
laittoivat kuntoon ripeästi ja veloituksetta. - mikä idiootti olet
"Kompassi on niin vanha keksintö, että uuden ostamalla ei saisi mitään uusia ominaisuuksia yms. "
Vanha ketju, mutta pakko sanoa: DUM Fuck. - 67
turha enään miettiä kun suunto lopetti kompassien valmistamisen
- Mitämitä mitä
Ilmankos ne mainosti nettisivuillaan 10 vuoden takuuta kompasseille, mutta kun osti paketin niin siellä oli vain 5 vuotta.
Mistä se juttu löytyy että lopettavat kompassien valmistuksen? - uyatrjf
Suurin osa palstalaisista ei edes osaa käyttää kompassia. Eksymä ja eranto on täyttä hepreaa. Kuka on rehellisesti sanottuna tehnyt kompassileen eksymätaulukon? Arvaan että alle 10% on sellaisen tehnyt.
- Arpomalla mennään
Voi sitä kompassia käyttää muutenkin kuin vetämällä taulukon. Jossain sisävesijärvellä ei eksymällä ole niin nöpön nuukaa mutta osaapa kiertää merkit oikealta puolelta. Vai oliko se vasemmalta puolelta.
- hyvää o
KVH Azimuth 1000
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063270Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391650Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971503- 921409
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121208Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55862