Muistaako kukaan Suojalammen vanhaa lastenrantaa, silloin kun siinä oli vielä hiekkaranta ja kohot? Mitäköhän tuolle kävi, oli nimittäin lapsille hyvä ja matala ranta.
Tietääkö muuten kukaan, onko Suojalammen vastakkaisella rannalla Tupalan puolella nykyään uimaranta? Viimeksi kun olen siellä käynyt, alue oli metsää ja siellä kulki korkeintaan hiihtolatu. :)
suojalampi
8
2395
Vastaukset
- Eroosio
sen paikan. Ei siellä kukaan normaali uskaltanu käyvä
- hevosia....???
Muistanpa hyvinkin. Paljon tuli pulikoitua tuossa lammessa.
Uitettiinko siellä hevosia ja siksi saastui??? - mikkeliläinen2
hevosia....??? kirjoitti:
Muistanpa hyvinkin. Paljon tuli pulikoitua tuossa lammessa.
Uitettiinko siellä hevosia ja siksi saastui???Se lasten ranta ilmeisesti rappeutui hoidon puutteesta, ei siellä hevosia ole uitettu. Leikkitelineet rikottiin ja annettiin rannan rehevöityä.
- Anonyymi
hevosia....??? kirjoitti:
Muistanpa hyvinkin. Paljon tuli pulikoitua tuossa lammessa.
Uitettiinko siellä hevosia ja siksi saastui???Eikö ne kahden vuosikymmenten ajan kaatopaikkojen vedet valutettu siihen lampeen. Sehän oli ensimmäinen allas ennen kaatopaikkaveden valuttamista Saimaaseen. Hevoset mitään saastuta.
- kastelukannu
Ihmettelen, että miksi sen rannan on annettu rehevöityä, olisi ollut lapsille hyvä uimapaikka.
- Espeon70
Joo,o...
Oli se vielä viime kesänä hyvä, koska olin siellä yhen kaverin kaa, mutta en sousittele, koska se oli hieman kasvillisuuden pilaama, eikä siellä kyllä ollut mitään leikkivälineitä. - Kaikki rikotaan
Siitä on 20-25 vuotta kun ranta oli oikein hyvin hoidettu ja siellä pidettiin uimakoulua lapsille. Kävimme usein lasten kanssa siellä, mutta sitten kukaan ei huolehtinut rannan ja rakenteiden ja istutusten kunnosta, olisi kyllä tarvinnut jonkinlaista valvontaa, sillä terrorit iskivät myös tähän lasten rantaan, kuten sinne aikusiten kopeille, särkivät ja sotkivat kaikki. Pulloja rikottiin veteen.
- Anonyymi
Puhutte Peitsarista joten tarviiko ihmetellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä202208Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri261583- 871368
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t231365Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171062- 116969
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624896Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa229846kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!12670- 10660