Ikkunoiden pesu&kuivaus

Kuinka ikkunat pesee nopeimmin, vaivattomimmin ja kuivaa siten, ettei jää raitoja tai sateenkaaria? Neuvokaa ainaat ja välineet! Astianpesuaine, vesi, rätti ja kuivain eivät saa minun käytössäni kovin hyvää tulosta aikaan!
5873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kun kysyit ikkunanpesusta,niin itse tuhansien ikkunoiden jälkeen voin sanoa että käyttämäsi tarvikkeet ovat oikeat.Mutta hanki oikea pesukarva sekä laadukas kuivain,joka tosin on melko hinnakas mutta laadusta täytyy maksaa.Kunnon kuivaimessa on vaihdettavat kumit joihin kannattaa satsata,koska ne myös ovat kestäviä.Itse olen suosinut Ettore merkkisiä kuivaimen kumeja,kuivainrunko saisi olla messinkiä joka on mullakin käytössä.Samoin kannattaa opetella oikea kuivaintekniikka seuraamalla jonkun ammattilaisen työskentelyä jos on mahdollista,kyllä sen oppia voi.Toivottavasti tästä olisi jotain apua.

Äänestä

kärcher

Äänestä

Käytän Fairia ja mikrokuituliinaa, Vileda. Hyvää tulee. Peesen ensiksi esipesun runsaalla pesuainemäärällä ja kuivaan jotenkin. sitten pesen uudestaan nihkeällä mikrokuituliinalla jossa laimeaa liuosta. Yllättävän helppoa ja hyvä tulos.

Äänestä
  • Pähkin itse saman ongelman parissa, mutta millä ihmeellä saa viirut pois ikkunoista ja peileistä? Lastalla onnistuu hyvin ikkunoissa, mutta peileihin en muotojen takia voi lastaa käyttää, mikä siis neuvoksi?

    Äänestä

Moi !

Pese ensin karmit, kastele ikkuna FAIRY vedellä, jollain sienellä tai pesimellä ( kannattaa ostaa ),kuivaa esim, froteepyyhkeellä reunat ja yläosa, sitten lastalla vedät yhtenäisellä liikkeellä koko pituudelta vaakatasossa.Lastan pyyhit joka vedon jälkeen kuivaksi, tarvittaessa myös sen reunan mistä päin alat vetämään.
Tosiaankin kannattaa ostaa se hyvä lasta,mihin voi vaihtaa kumin,kumi ei kulu normaalissa kotikäytössä juuri ollenkaan eikä maksa paljoa.(kalliimaksi tulee ostaa kaupasta ns.valmislastoja
pidemälläajalla).
Käytä sellsta froteepyyhettä missä ei ole huuhteluainetta pesukoneen jäljiltä !!!!
Työn iloa:)
PS. laita joku vanha lakana ikkunalaudalle tai lattialle,se suojaa seinää ,eli ei tule valumia ja vesitahroja ja homma luistaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pesijätär kirjoitti:

Kuinka ikkunat pesee nopeimmin, vaivattomimmin ja kuivaa siten, ettei jää raitoja tai sateenkaaria? Neuvokaa ainaat ja välineet! Astianpesuaine, vesi, rätti ja kuivain eivät saa minun käytössäni kovin hyvää tulosta aikaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu