Miksi ostaa välittäjältä, kun yksityiseltä saa noin 2-5% halvemmalla. Samahan tuo asunto on ja ostajaa turvaa laki ihan samaten kumpaisessakin tapauksessa?
Miksi ostaa välittäjältä?
5% ekstraa???
2304
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Näin se meni minun rt-kauppa.
Teetin ilmaisen asuntoarvion ja tsekkasin paikallisien asuntojen hinnat. Päätin ensin myyntihinnan ja sitten pyyntihinnan (huom!)
Otin mallia välittäjien myynti-ilmoituksista ja tein samanlaisen lappusen pohjapiirustuksineen jne. Hankin kaikki talonyhtiötä ja huoneistoa koskevat dokumentit, pienintäkään asiaa unohtamatta.
Laitoin asunnon Nettiasuntoon. Heti ensimmäisen viikon aikana katsojia oli useita. Tarjouksia tuli, mutta liian huonoja. Pakko ei ollut myydä joten odotin sitä "oikeaa".
Esittelin aina asunnon mahdollisimman tarkasti, pohjapiirustukset, talonyhtiön paperit, aikaisemmat kosteusmittauspaperit, koputeltiin seinät, lattiat ym ym. Pyörittiin pihalla ja ulkorakennuksissa. Jututettiin kerran jopa naapureita.
Se "oikea" löytyi ja tehtiin kosteusmittaukset sekä muut tarkastukset.
Ja kaupaksihan se meni. Ja ajatellulla myyntihinnalla.
Miksi ei välittäjää? Siksi koska mielestäni heiltä saa surkeaa palvelua koska keskittyvät vain "parhaimpiensa" kohteiden myyntiin. Välittäjiltä ei saa niin eksaktia tietoa kuin omistajalta joka itse myy (huom. rehellinen sellainen).
Lopputulos: ostin asunnon 2003 jolloin asunnot ja laina oli edullista. Möin 2006. Maksoin kahden auton ja yhden moottoripyörän lainat pois. Nyt odotellaan sitten sitä "rommausta" melko edullisessa vuokra-asunnossa. (ei ole muuten mitään herkkua muuttaa omasta vuokra-asuntoon, koko ajan tekisi mieli rempata mutta kun ei...)
Omistajilla on AINA aivan liian suuret luulot asuntonsa hinnasta. Ei tulisi mieleenkään lähteä heittämään tarjousta, kun omistaja hyppää silmille. Välittäjälle saa laittaa hinnan kuin hinnan pöytään ja keskustella normaalilla tasolla. Ja sitäpaitsi ainakin täällä Helsingissä välitysfirmat myy varmaan 90% koko kapasiteetistä. Eli ei maksa vaivaa lähteä edes kenekään yksityisen esittelyyn.