Ostin talon viime syksyna ja nyt haluaisin "vanhan" punasävyn pois ja tilalle ihan vaalean harmaa! Entiset omistajat maalanneet öljypohjaisella vesiliukoisella Punamaalilla! Millä saan värin vaihdettua? Onko kenelläkään kokemusta? En ole koskaan maalannut yhtään mitään=) Soitin Tikkurilan palvelunumeroon ja suosittelivat jatkamaan samalla???? Aijon vaihtaa värin vaikka minun pitäisi käsipelillä hioa kaikki entinen maali pois=) Olisiko vinkkejä?
Punamaalia seinissä...APUA!!!
Tine
147051
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
käydä punamullan päälle.
mutta ei peitä.
Käytin liiteri-saunarakennukseen osaksi vanhoja punamultaisia lautoja. Muutin kuitenkin värin itse keittämäkseni keltamullaksi. Peittäminen oli tosi työlästä. Taisin lopulta vetää neljään kertaan. Kyllä siitä sitten tuli suunnilleen saman värinen kuin maalaamattomien lautojen ja hirsien puolelta.
En kyllä suosittele kenellekään moista hommaa. Punamultalaudoista kyllä pitäisi saada punamultajauhe pois. Muutoin se pyrkii aina sekoittumaan keltamultamaaliin.
Etkö käyttänyt mitään pohjamaalia? Lähtisikö se jotenkin pesemällä pois se entinen maali vai pitääkö se kaikki hioa pois???
En käyttänyt. Ei oikea ruisjauhoon keitetty puna- tai keltamultamaali pohjamaalia kaipaa. Ei edes pidä siitä.
Kyllä se vanha varmaankin hioa pitäisi. Jos on kuitenkin kysymys muusta punamultamaalista kuin aidosta keittomaalista, jossa sideaineena on ruisjauho, silloin asia on eri juttu. Tosin punamultajauhe saattaa liituuntua muillakin sideaineilla tehtynä ja sekoittua uuteen maaliin. Kokeilemalla selvinnee. Ensin voi tietysti kokeilla, että tarttuuko punaista sormeen hankaamalla.
Tässäpä yksi: Hio vaikka käsipelillä se entinen maali pois. Ei sen päälle voi maalata. Entinen maali on saatava pois ja urakka on todellakin liian kova. Mikäs vika punasävyssä?
Se on jotenkin vanhanaikainen väri, johtunee siitä kun meidän mummula ja mökki on saman värinen=)
Petrooliöljymaali on ratkaisu pulmiisi.
Helvetin hyvä maali,jatka vaan samalla suojaa ja toimii.Ajattele mitä sie höpäjät,heitäse värikartta lepikkoo
Osta Metabon maalijyrsin, jos aiot saada homman valmiiksi tässä elämässä. Lähtöhinta on jotakin 500 € luokkaa.
Tuollainen aparaatti, hyvä ainakin ikkunapuitteiden kunnostamisessa.:
http://naradi.narex-makita.cz/frezy/na-laky/narex-lf-724-s(600x373).jpg
Koneen toimintaperiaate on kurso, joka jyrsii maksimissaan muutaman kympin kerrallaan materiaalia pois, koneen alta ja halutessa kolmelta sivulta. Standardi vaihtolappuja, eli vaikka lappuja jonkin verran meneekin ei kustanna mahdottomia, kunhan ei osta tarvikkeena vaan teräliikkeestä.
No vihdoinkin jotain järkeä maalinpoistoon. Hiomallahan eri yleensä onnistu kun paperi tukkoutuu.
Minkäslaiset terät tuossa vehkeessä on? Kärsiikö ajaa nauloihin vai pitäkö ne iskeä syvemmälle?
Terät kestää jonkin verran ajaa nauloihinkin, kun valikoi terät oikein. Terät on kovametalli "lappuja" joita saa eri kovuusluokissa. Kovametalliterät ovat aina jossakin määrin sitkeyden ja kovuuden välinen kompromissa, kova terä säilyy kauemmin terävänä mutta lohkeaa helpommin ja tietenkin toisin päin. Teräliikkeet osaavat neuvoa. Pinnan yli tai aivan tasassa olevat naulat täytyy tietenkin lyödä sisään.
Ei tasankaan olevia nauloja tarvitse lyödä sisään, kun ottaa materiiaalia pois varoen. Maalihan siinä on tarkoitus poistaa, eikä naulankantoja. Terät ovat siis ruuvikiinnitteisiä kovametallipaloja, jotka ovat vieläpä käännettävissä. terä ei hajoa vielä pienestä pyyhkäisystä naulankantaan (yleensä) mutta kunnon osuma kyllä rikkoo terälapun. Onneksi ne melko on edullisia.
Vesiliukoinen öljypohjainen punamaali - siis sehän on sitten ihan tavallinen maali eikä mikään keitetty punamulta. Kyllähän siihen kaiketi voi vetää päälle - esim. petroliöljymaalilla - senhän pitäisi tarttua ihan mihin vaan.
Punainen on varsin vahva väri joten siksi saattaa aiheuttaa ongelmia. Ja onko kyseessä millainen lauta jonka päälle tuo on vedetty? Sahalauta, hienosahattu vai höylätty? Höylätystä ja hienosahatusta lähtee maali kohtuullisesti lämmittämällä ja kaapimalla (ei helppo urakka, mutta tehtävissä - säteilylämmitin kehiin vaan ja kaavin). Sahalauta ei sitten taas tuolla tyylillä onnistu.