Onko kellään kokemusta esim. Tehowatti-kattilasta/varaajasta? Tommosta oon vakavasti harkinnu uunin ja ilpin kaveriksi. Sähkökattila hoitas alakerran vesikiertoisen lattialämmityksen, yläkerta sähköpatterein ja ilmalämpöpumpulla. Uunia tarpeen mukaan. Miltä asiantuntijoista vaikuttaa?
SÄHKÖKATTILA ???
lämpöukkeli
91310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sähkö on sähkö ja kallista aina kallistuu.Kuulut siihen joukkoon joka haroo hiuksiaan ihmettelee hallituksen tempoilevaa energia politiikkaa.
No en ainakaan aio olla se, joka raapii päätään kun ottanut kalliin lämmityslaitteen ja miettii millä maksais laitteesta aiheutuvan lisälainan ja siile korot... Velaksi ostettuna ne ei maksa ikinä itseään takaisin, luulen... ja sähkö on huolettomin.
Mainitsemassasi systeemissä eli uunin ja ILP:n rinnalla ihan hyvä idea. Sähkönkulutus ei liene kuitenkaan kovin suuri. Ehkä nyrkkisääntönä voisi sanoa, että mitä suurempi on energiakulutus, niin sitä halvempiin energialähteisiin pitää pyrkiä. Siksi joku maalämpö ei esim. ole taloudellisin vaihtoehto oikein energiapihissä talossa.Etunä systeemissäsi on, että vaikka olisi sähkö vuorokausia pois, niin uuni aina pelaa.
Jos sähköllä haluaa lämmittää niin mikäs siinä esteenä, lähelle 10 senttiä kWh.
Löytyy myös vesikiertoinen pellettitakka n 11 kw teholla, jolla voit lämmittää verkostovettä n 4 senttiä kWh. Investointi luokkaa 4.500 euroa, mitä maksat kun säästät.
Kysy vaikka
www.kardonar.com
huoleton peli tuo tehowatti, senkun käyrän säätää kohilleen ja siinä se. sähköähän kyllä menee kun isoa taloa sillä lämmittää, n. 260m2 kokonaisaala josta lämmintä asuinalaa n. 220m2, kuutioita ehkä n.750m3 ja vuodessa menee sähköä n. 35000kwh...
Lämmitätkö taloasi pelkästään Tehowatilla vai onko myös uuni käytössä? Onko yhdessä vai kahdessa kerroksessa?
selviää rahalla, se on edullista. Pitää paikkansa missä tahansa. 70-80-luvun vaihteessa kuviteltiin tulevaisuuden olevan "uusiutuvan" turpeen (joka on nykyään asianmukaisesti sijoitettu kategoriaan "fossiiliset polttoaineet"). Energiakriisin aikaan tulevaisuus oli pikkuautojen tyyliin Fiat 126. Niistä päivistä autojen litratehot on moninkertaistuneet, massa lisääntynyt sadoilla kiloilla eikä keskikulutus ole juurikaan pienentynyt. Silti eletään, vaikka 95E maksaa liki 1,40 €/l.
1,5 kerrosta, takkaa tahi leivinuunia lämmitetään satunnaisesti, kovilla pakkasilla tammi-maaliskuu välillä lämmitin muutaman kerran viikossa..
luulenpa että myös ilmanvaihtosyö paljon sähköä, ilto koko ajan nelosella pauhaa koska tykkään että talossa täytyy olla raikas ilma koko ajan.
kun otat vielä tuon watin rinnalle tuon kaukoran solarpaketin, etkä mitään ilmapumppuja.
Ilmapumpunkin voi tietty ottaa mutta uskoisin että vain ja ainoastaan kesäkäytön viilennykseen, siten että ilton kanavajähdytin talon tulokanavan välille, ja ulos vain jähdytysyksikkö kanavatermostaatilla.
Lattialämmitys alas ja ylös, kulutus pysyy jopa 18-23kw luokissa vuosi!