Meillä suunnitellaan kovaa vauhtia keittiöremonttia. Nyt ollaan jo saatu valittua ovet ja tasot ja pitäisi vielä päättää välitilan laatasta.
Keittiöön on siis tulossa vaniljan väriset ovet (valkoiset rungot) sekä tummanpähkinän väriset laminaattitasot. Keittiö on pitkulainen, kaksi I-mallista kaapistoriviä vastakkain ja välissä olevalla seinällä ihan reilunkokoinen ikkuna. Laattamallista olemme miehen kanssa yksimielisiä, eli tällä hetkellä vahvoilla on Laattapisteen Metropolis malliston epäsymmetrinen pitkulainen laatta. Löytyy alla olevasta linkistä selaamalla kuvaston sivulta 92/356:
http://www.prointerior.fi/k/378/index.ht ml?compID=12505
Värivalinta vain tuottaa vähän epävarmuutta. Mies olisi sitä mieltä, että tuo toiseksi ylimmäinen tumma väri olisi hyvä välitilaan. Itseäni hirvittää, että onko se liian tumma, jolloin työtasoista tulee liian pimeitä työskentelyn kannalta. Äkkiseltään minusta tuntuisi, että tuo ylin väri olisi käytännöllisempi.
Onko siis kellään teistä yhdistettynä tummaan työtasoon vielä tumma välitila (laatta tai jokin muu materiaali)? Miltä sellaisella tasolla hommien tekeminen tuntuu, riittääkö valo?
Tumma laatta keittiön välitilaan - onko liian pimeä?
7
1622
Vastaukset
- samoja värejä keittiössämme
Ihan olisin mielenkiinnosta kurkistanut. Itse olen ollut tyytyväinen harmaaseen välitilan laattaan. Oli hiukan hankala löytää sopivia, mutta hyvin toimii harmaa. Linkkiä auki saamatta on hiukan vaikea ottaa kantaa. Onkohan vika minussa vai tuossa linkissä?
- remontintekijä
Kokeillaan tulisiko nyt linkki oikein:
http://www.prointerior.fi/k/378/index.html?compID=12505
- Tummat silmät
Meillä on (keski)tumma massiiivipuutaso ja lähes musta välitila.
Valo riittää, kun sen muistaa sytyttää. - mistä pitää
Se on vähän makuasia, mistä pitää.
Itse tein viime kesänä saman tyyppiseen keittiöön remontin, Rungot, ovet, seinät, katto, koneet ja laatat valkoisia. Tasot, listat ja lattia tammea. Allas hiekan väristä komposiittia.
Hyvä on ollut. Valoisa, hyvän näköinen ja toimiva. Valopisteitä laiton vanhasta viisastuneena ainakin riittävästi. Kattoon, yläkaappien päälle ja välitilaan. Vieläkin on muutama valopisteen varaus käyttämättä, kun ei oikeastaan ole ollut vielä tarvetta.
Kannattaa muuten varata myös tarpeeksi pistorasioita sinne yläkaappien alle. Nyt kun se on vielä mahdollista.- pullataamo
itse harkitsimme myös tuota kermanväristä tai harmaata kylppäriin, mutta kermassa oli se vika että se näytti minun silmään hyvin likaiselta, siinä oli siis sellaisia epäsäännöllisyyksiä värissä joka minusta näytti ihan huonosti pyyhityiltä kastiketahroilta. Kannattaa myös kokeilla sopiiko laatta ja taso yhteen, molemmat ovat nyt niin tummia että jos taso on lämpimän sävyinen ja laatta taas kylmän tumma, voi olla että ovat hyvin lähellä toisiaan mutta eroa on juuri sen verran että riitelevät.
- remontintekijä
Eilen siis menimme liikkeeseen aikomuksena katsoa ihan livenä tuota laattaa, mutta sepä olikin poistunut mallistosta. Menee siis meidän laattasuunitelmat uusiksi.
Olen kuitenkin yhä enemmän kallistumassa siihen tummaan välitilan laattaan. Jotenkin tuntuisi vaalea laatta liian tavanomaiselta. Mies on laatoittaja, joten hän voi sitten muutaman vuoden päästä uusia laatoituksen, jos ihan totaalisesti siihen kyllästymme ;o)
Olisiko kenelläkään siis vinkkejä jonkun muun malliston samankaltaisesta laatasta tai sitten jostan tämän tyyppisestä laatasta?
http://www.pukkila.com/laatta.php?tuotesarja=Trend&hakutapa=y&y=1&ek=%&hakusana=%&vari[]=%&tuotenumero=0060022
Haluan, että väri on elävä, eli ei tasaisesti kokonaan samaa väriä. - välitilaan
takaa valaistun huurrelasin. Alun perin piti välitilaan tulla wenge-laminaatti, mutta olisi mennyt liian synkäksi ja imenyt kaiken valon.
Keittiööni tulee wenge-kaapit, -laatikostot aja -tasot (tummaa puuta).
Kapeat yläkaapit huurrelasia ja valkoista kalvopinnoitettta.
Meilläkin on iso vaakaikkuna työtason takana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4297401Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai926136Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2075622Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse1194581Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi894349Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r294289Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1163580Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673578HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok833514Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233488