Kansanmusiikki on alkanut menettää rajusti itsenäisen musiikinlajin ominaisuutta Kaustisella. On erittäin tärkeää, että kaikki pelimanniyhtyeet, synnillisen tradition kantajat, saisivat esiintyä Kaustisilla. Nyt ne ovat turhaan jääneet syrjään, vaikka ne ovat todella hienoja, ja niissä monissa on sellaista melodiikkaa ja melodian rakentamista ja muuta sellaista, jota ei muussa suomalaisessa kansanmusiikissa ole.Ei ole enää festivaaleilla mitään tekemistä kansanmusiikin kanssa.Viihde pöppööksi mennyt koko touhu.Lähes kaikki kulttuuriperintö (musiikki, tarinat, leikit, tanssit, tavat, juhlat, uskomukset jne.) ovat joko kadonneet tai niitä ei enää Kaustisella vaalita!!!!!
Mitä on tullut tilalle? Populaarimusiikinviihdettä,josta voi olla vai yhtä mieltä,,Roskaa!!Pahimmallaan vain pelkkää ajankulutus viihdettä. Viihdettä, joka yleisin aihe on räminä ja röykytys. Viihdettä, jolla ei ole mitään tekemistä kansanmusiikin kanssa.Kaustislaiset voisivat vaihtaa jo elähtänee Kansanmusiikki Festivaali nimen,,vaikkapa Kaustinen RockFestival and Popularmusic Finland Festival Kaustis!.
Perinteet on unhoitettu,tuhottu
Ertenimaa,,uusimaa
1
580
Vastaukset
- kaustbybo
Tietääkseni ns. puskasoittoteema on edelleen voimassa Kaustisella, eli voit ihan rauhassa tulla Kaustiselle soittamaan sitä omaa "hyvää ja oikeaa" kansanmusiikkia, jos festivaalitarjonta ei sitä mielestäsi sisällä.
...ja tuhannen kerran: se on Kaustisella...ei Kaustisilla... oppikaa jo!! eihän kukaan siellä etelässäkään sano, että Helsingeissä oli hyvä meno ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733754Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92021Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2261353- 1351246
- 1121148
- 1111116
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701040Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6995- 60984
- 35896