Epäilen että marsullani on raskausmyrkytys.Sen pitäisi saada poikaset parin viikon päästä.Marsu on oikean ikäinen ja kokoinen.Marsu liikkuu vähän ja syö vähän heiniä ja tuoreruokaa.Auttaakaa!!!Vien sen eläinlääkäriin jos tilanne pahenee.
raskausmyrkytys?
BMMMMM
2418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vie heti!
Jos on joku hätä, sitä päästään heti auttamaan, ja jos ei ole hätää, saat varmasti olla helpottunut ja onnellinen! Eläinlääkärimaksu on mielestäni pieni hinta siitä, että tietää kaiken olevan ok.
-M.
Meillä odottavat naaraat ovat viimeisen 2 viikon ajan ennen synnytystä ruokailleet todella vähän. Suuri vatsa painaa kovasti marsun mahalaukkua eikä se tämän takia jaksa syödä niin paljon kuin ennen. Tämän takia marsun ruoan laadusta on huolehdittava entistä enemmän.
On myös normaalia että marsu makoilee tavallista enemmän suuren massunsa kanssa.
Raskausmyrkytystä on syytä alkaa epäillä jos marsun suusta valuu kuolaa, marsun ruokahalu on kadonnut totaalisesti eikä se jaksa liikkua ollenkaan. Marsun turkki voi olla myös pörhöllä. Tällöin marsu on vietävä välittömästi eläinlääkäriin, sillä tällöin on emon henki kyseessä.
Raskausmyrkytystä ehkäisee Aptuksen Nutrisal Plus sekä magnesiumoksidi/-klorodi, joita saa apteekista. Raskausmyrkytyksen suurin vaara on 2 viikkoa ennen ja 2 viikkoa synnytyksen jälkeen.
Toivottavasti nämä auttoivat vähän =)