Osaisikohan joku puutarha/piha-ihme auttaa meitä?
Pihamme keskellä, pienten metsäpalstojen välikössä on 8m * 15m kokoinen ikivanha pottupelto, jolle meillä ei ole käyttöä. Haluaisimme pellosta tehdä nurmikentän mm. lasten leikkipaikkaa ja kesäistä oleskelua varten, mutta mistä pitäisi aloittaa?
Ajetaanko pelto täyteen hiekkaa> sekoitetaan jollakin tms?
Pelto on todellakin liki 100% savipelto; siellä kasvaisi kuulema peruna, mutta muu jäisi kitukasvuiseksi liian tiiviyden takia.
Ojaa menee sivustalla, joten kuvittelisi kosteuden pääsevän poiskin, mutta olisiko lisäojitus tarpeen?
Pläntti on aika iso, käsivoimin sitä tuskin tehdään. Naapuri jeesannee traktorinsa kanssa :)
Maksamaankin varmasti tulee, mutta koska tässä ei rahassa kylvetä (vaan savessa! :D) niin kaipaisimme neuvoja miten toteuttaa homma halvimmalla.
Kiitokset vastanneille jo etukäteen!
Savipellosta nurmikenttä?
Milian*
0
441
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1842679Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 64921
- 67894
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20800Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait237797Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708