sain onneksi autoni kaupaksi ja pääsin juuri ja juuri kuiville.nyt olen muitten renkinä ja voin rahallisesti paljon parenmin kun omanauton kanssa.ajatelkaa hyvät ammattiveljet tulevaisuuttane ja keksikää joku muu ansiomuoto kuin autoilu mistä tänäpäivänä ei saa kun kokemusta.
sairasta touhua
pääsin pois oravanrpyörästä
113651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
renkinä ajamaan?
Monet tekee kuljetusalalla aivan kohtuullisen kannattavaa bisnestä!
Yleensä sieltä löytyy vähän enemmän kaupallista koulutusta yhtiön taustoilta!!!
Hyvä autonkuljettaja ei välttämättä menesty liikenteenharjoittajana.
..ja muutenkin moninkertainen työmäärä kun itse on yrittäjänä.
sinulla ei sitten vissiin ollut laskutaito kohillaan, koska pääset toisen renkinä parempiin ansioihin, eihän se sinun isäntäsikään voi kovin monta vuotta tappiolla ajattaa rengeillä autojansa, kyllä suomessa tänä päivänä kuorma-autoilijana saa ihan hyvän toimeentulon jos vain on matikkapää ja työhalut kohdanneet samaan henkilöön, eihän muuten kukaan voisi ajattaa rengeillä autojansa jos toisen palveluksessa tienaa paremmin,,,,,,,,,,,,,tässä on kyllä nyt niin suuri ristiriita jotta ei voi kun ihmetellä aloittajan kirjoitusta,,,,sillä jos aina toisen autoa ajaessa tienaa paremmin kuin omaa autoa ajamalla niin silloin on kyllä suomessa kuorma-autoyrittäjät loppu kahdessa kuukaudessa ja venäjan pojille aukeaa todella hyvät apajat, näin on.
Kun on torpparina kuljetusliikkeelä joka tekee tilityksen jälkikäteen itse ilmoittamillaan hinnoilla voi olla lähes varma että työsuhteessa Tes-palkoilla tienaa paremmin jos tekee saman työmäärän.
Nurin menijöitä ja muuten lopettajia tulee vielä paljon lisää.
Alalla voi kuitenkin pärjätä hyvin kun on yrittäjän taidot kunnossa, esim. asiakas tiedon mukaan erityisen vahvoihin yrityksiin (AAA ja AA+)oli luokilteltu kaikista yrityksistä 10% kuljetus yrityksistä osuus oli kuitenkin kaksikymmentä prosenttia.
Itselläni viime vuosina ollut erittäin hyvä kannattavuus, OP-rahoituksen toimiala tutkimuksen mukaan 25%:lla heidän asiakkaista menee yhtä hyvin.
Koko toimialan keskimääräinen yritysten nettotulos kuitenkin lähellä nollaa siis taloudellisesti huonoja yrityksiä on paljon.
jos alkaa olla kilometrihinta täysperävaunulla alle euro niin laskekaa mitä itelle jää.tämä hinta tuntuu vain olevan varsin yleinen nykyaikaan.
Ei paljon ole yrittäjän taitoja jos noilla hinnoilla ajaa, koska autoista kova pula kuski pulan myötä, pohjahinnat nykyään lienee n. 1,5 EUR/km. kylmä autolle ja n. 1,2 EUR/km kapelille ja silloinkin täytyy katsoa että saa maksun joka kilometristä ja erilaisista aika hukista kuten jakelusta tai ventasta.
Niilläkin hinnoilla on kova auto pula.
kaikki toki ymmärtää ettei noilla hinnoilla kannata, mutta ei sentään niillä tarvi ajaakkaan jos osaa itse laskuttaa ja kertoa mitä pitää hinnan olla.
En kyllä ole hiljattain kuullut että joku vielä noilla hinnoilla ajaisi.
sitten että jos tuo euro on yleinen hinta, niin joku voi sitten vielä maksaa sinullekin jotakin jos menet rengiksi jollekin, ei taida pystyä maksamaan mitään. Epäilen kyllä varsin suuresti että itselläsi taisi laskupiä olla kyllä vähän hakusessa jos ajoit noilla taksoilla.
esim täysperävaunu 65 ekee tunti ja 14 km jälkeen 1 euro per kilometri, tuntipalkan päälle, ainakin jos keikan heittää silloin tällöin.
...sietää ja saakin lopettaa. Useamman yksikön näkövinkkelistä katsottuna niin kauan kun taksoja poljetaan ja aina tulee uutta "polkijaa", ei tule ala nousemaan arvoonsa. Ehdotankin että kaikki yrittäjät jotka kokevat että ei tämä rahallisesti kannata, nostavat taksaansa tai siirtyvät jonkun leipiin.