Paatti

esko

Moro !

Haeskelen jotain pientä näppärää tasaperäistä pikkupaattia, jota voi soutaa ja ajella 4 heppasella. Esim. joku Suvi 395 tai terhi 395, siis alle 4 metrin.
Pitäis olla paikoillaan vakaa verkkohommien takia ja koneella pitäis pysytä ajamaan 100 kilonen äijä takatuhdolla istuen ilman, että kiulu kulkee 45 asteen kulmassa.

7

3849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moottoriin............

      jatkovarsi, niin voit istua keskemmällä,tai laita parempi puoliskosi kuljettajaksi tai laihduta hyvä mies jo terveytesikin vuoksi.muuten perä viistää vettä.

    • läpikäynyt

      Vaatimus peräpenkillä istumisesta moottorilla ajettaessa käävää ajatuksen soudettavuudesta.

      Terhi on varmaan hyvä vene soutaa (tasaperäisistä puhuttaessa), mutta ei kulje moottorilla kuin keskipenkiltä ajaen.

      Miksi muuten rajaat pituuden 4 metriin?

      Itselläni on liukuvarunkoinen 4,5 m vene, joka liukuu 5 hp koneella nätisti takapenkiltä ajaen. Nopeus 11-12 solmua. Soutaa sillä voi sen, mitä verkot tarvitsee, muttei enempää.

      Suomi 410 voisi olla hyvä esimerkki vastaavasta veneestä. Mutta laadukkaista vaihtoehdoista on pulaa. Kulla 385 on ehkä paras vaihtoehto.

      http://www.kullaboats.com/

      Ainakin joskus markkinoilla oli Marino Junior. Kohtuullinen soutaa ja ajaa moottorilla. Sitten tietysti Linder 440, jos pitää kevyestä peltivenestä.

      • esko

        Haen tosiaan alle nelimetristä, 80-90 kilon paatttia, jonka pystyy yksinäänkin vetämään ylös ja kääntämään nurinperin talvea varten ja räntäkeleillä.
        Pääasiassa kalastusta ja soutukäyttöä, joskus voidaan kulkea koneella pidemmälle. Mikähän tässä yhtälössä on niin vaikeaa eikö tuon kokoiseen saa kantavaa perää ???


      • esko
        esko kirjoitti:

        Haen tosiaan alle nelimetristä, 80-90 kilon paatttia, jonka pystyy yksinäänkin vetämään ylös ja kääntämään nurinperin talvea varten ja räntäkeleillä.
        Pääasiassa kalastusta ja soutukäyttöä, joskus voidaan kulkea koneella pidemmälle. Mikähän tässä yhtälössä on niin vaikeaa eikö tuon kokoiseen saa kantavaa perää ???

        Täsmennän sen verta, että ei mitään kilometrien soutumatkoja ole tarkotus taittaa, vaan verkon nosto/lasku lähirantoihin. Koneella sitte käydään verkoilla hieman pitemmällä ja keliäkin saattaa olla, merellä kun ollaan.


      • kommentteja
        esko kirjoitti:

        Haen tosiaan alle nelimetristä, 80-90 kilon paatttia, jonka pystyy yksinäänkin vetämään ylös ja kääntämään nurinperin talvea varten ja räntäkeleillä.
        Pääasiassa kalastusta ja soutukäyttöä, joskus voidaan kulkea koneella pidemmälle. Mikähän tässä yhtälössä on niin vaikeaa eikö tuon kokoiseen saa kantavaa perää ???

        Kaiva esiin TM:n numerot 10-96 ja 10-97. Niissä on vertailussa sopivia veneitä. Suurin osa malleista on edelleen myynnissä. Niistä saa jonkinlaisen käsityksen eri venemallien eroista.

        Sitten yksi vaihtoehto on vielä Rönnqvist 11, ellei ole liian pieni. Vaikuttaa siltä, että liukuu pienelläkin koneella. Samanlainen vaihtoehto on tietysti Terhi Sunny. Vähän jollamaisia silti ehkä soutuveneeksi. Painoa 70-80 kg.

        Kantava perä on Kullassa, mikä vaikuttaisi muutenkin parhaalta vaihtoehdolta. Suomi tietysti myös, mutta mitat näissä menevät hieman rajasi yli, jos se niin ehdoton on. 100 kiloinen mies kyllä kippaa 100 kg painavan veneen yksinkin. Oma veneeni painaa 125 kg, ei ongelmia. Kulla on tukeva, Suomi ei ihan yhtä tukeva rakenteeltaan.

        Suvi 395 tai 440 on yksi nopeimpia luokassaan, mutta en usko niiden toimivan peräpenkiltä ajettaessa. Ne ovat kuitenkin on soutuveneitä. Liukuvat silti hienosti keskeltä ajettaessa. Suvi 440 saattaisi toimia perästä ajettaessa vähän isommalla koneella. Suomi ja Kulla toimivat myös hyvin vähän isommallakin koneella, 6-8 hv voisi olla sopiva. Ainakin 6 hv painaa saman kuin 4 hv, joten itse ottaisin isomman.

        Ai niin, venekatalogi tunsi myös alumiinisen Faster 375-soutuveneen.


    • Näpsä 460

      veneen ja kokemus moottorilla ajo-ominaisuuksista ja soutukelpoisuudesta yllätti erittäin positiivisesti. Siinä on vene jota suosittelen lämpimästi. Kulkee 4hv moottorilla nätisti vaikka takana istuu 120kg äijä. Ei nouse keula. Ja erittäin hyvä vene soutaa!!

    • klms

      Moi,

      Oletko etsimässä käytettyä vai uutta venettä? Mulla olisi Lounais-Suomessa mahdollisesti pian tulossa myyntiin 4,2m tasaperäinen 1-kuorinen soutuvene 4-heppainen kone. Kummatkin yli 20 vuotta vanhoja, mutta todella hyväsäs kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      127
      2141
    2. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      1963
    3. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      28
      1805
    4. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      225
      1775
    5. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      217
      1540
    6. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1309
    7. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      84
      1258
    8. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      42
      1190
    9. Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!

      Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka
      Kalajoki
      80
      1066
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      79
      1058
    Aihe