Paatti

esko

Moro !

Haeskelen jotain pientä näppärää tasaperäistä pikkupaattia, jota voi soutaa ja ajella 4 heppasella. Esim. joku Suvi 395 tai terhi 395, siis alle 4 metrin.
Pitäis olla paikoillaan vakaa verkkohommien takia ja koneella pitäis pysytä ajamaan 100 kilonen äijä takatuhdolla istuen ilman, että kiulu kulkee 45 asteen kulmassa.

7

3893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moottoriin............

      jatkovarsi, niin voit istua keskemmällä,tai laita parempi puoliskosi kuljettajaksi tai laihduta hyvä mies jo terveytesikin vuoksi.muuten perä viistää vettä.

    • läpikäynyt

      Vaatimus peräpenkillä istumisesta moottorilla ajettaessa käävää ajatuksen soudettavuudesta.

      Terhi on varmaan hyvä vene soutaa (tasaperäisistä puhuttaessa), mutta ei kulje moottorilla kuin keskipenkiltä ajaen.

      Miksi muuten rajaat pituuden 4 metriin?

      Itselläni on liukuvarunkoinen 4,5 m vene, joka liukuu 5 hp koneella nätisti takapenkiltä ajaen. Nopeus 11-12 solmua. Soutaa sillä voi sen, mitä verkot tarvitsee, muttei enempää.

      Suomi 410 voisi olla hyvä esimerkki vastaavasta veneestä. Mutta laadukkaista vaihtoehdoista on pulaa. Kulla 385 on ehkä paras vaihtoehto.

      http://www.kullaboats.com/

      Ainakin joskus markkinoilla oli Marino Junior. Kohtuullinen soutaa ja ajaa moottorilla. Sitten tietysti Linder 440, jos pitää kevyestä peltivenestä.

      • esko

        Haen tosiaan alle nelimetristä, 80-90 kilon paatttia, jonka pystyy yksinäänkin vetämään ylös ja kääntämään nurinperin talvea varten ja räntäkeleillä.
        Pääasiassa kalastusta ja soutukäyttöä, joskus voidaan kulkea koneella pidemmälle. Mikähän tässä yhtälössä on niin vaikeaa eikö tuon kokoiseen saa kantavaa perää ???


      • esko
        esko kirjoitti:

        Haen tosiaan alle nelimetristä, 80-90 kilon paatttia, jonka pystyy yksinäänkin vetämään ylös ja kääntämään nurinperin talvea varten ja räntäkeleillä.
        Pääasiassa kalastusta ja soutukäyttöä, joskus voidaan kulkea koneella pidemmälle. Mikähän tässä yhtälössä on niin vaikeaa eikö tuon kokoiseen saa kantavaa perää ???

        Täsmennän sen verta, että ei mitään kilometrien soutumatkoja ole tarkotus taittaa, vaan verkon nosto/lasku lähirantoihin. Koneella sitte käydään verkoilla hieman pitemmällä ja keliäkin saattaa olla, merellä kun ollaan.


      • kommentteja
        esko kirjoitti:

        Haen tosiaan alle nelimetristä, 80-90 kilon paatttia, jonka pystyy yksinäänkin vetämään ylös ja kääntämään nurinperin talvea varten ja räntäkeleillä.
        Pääasiassa kalastusta ja soutukäyttöä, joskus voidaan kulkea koneella pidemmälle. Mikähän tässä yhtälössä on niin vaikeaa eikö tuon kokoiseen saa kantavaa perää ???

        Kaiva esiin TM:n numerot 10-96 ja 10-97. Niissä on vertailussa sopivia veneitä. Suurin osa malleista on edelleen myynnissä. Niistä saa jonkinlaisen käsityksen eri venemallien eroista.

        Sitten yksi vaihtoehto on vielä Rönnqvist 11, ellei ole liian pieni. Vaikuttaa siltä, että liukuu pienelläkin koneella. Samanlainen vaihtoehto on tietysti Terhi Sunny. Vähän jollamaisia silti ehkä soutuveneeksi. Painoa 70-80 kg.

        Kantava perä on Kullassa, mikä vaikuttaisi muutenkin parhaalta vaihtoehdolta. Suomi tietysti myös, mutta mitat näissä menevät hieman rajasi yli, jos se niin ehdoton on. 100 kiloinen mies kyllä kippaa 100 kg painavan veneen yksinkin. Oma veneeni painaa 125 kg, ei ongelmia. Kulla on tukeva, Suomi ei ihan yhtä tukeva rakenteeltaan.

        Suvi 395 tai 440 on yksi nopeimpia luokassaan, mutta en usko niiden toimivan peräpenkiltä ajettaessa. Ne ovat kuitenkin on soutuveneitä. Liukuvat silti hienosti keskeltä ajettaessa. Suvi 440 saattaisi toimia perästä ajettaessa vähän isommalla koneella. Suomi ja Kulla toimivat myös hyvin vähän isommallakin koneella, 6-8 hv voisi olla sopiva. Ainakin 6 hv painaa saman kuin 4 hv, joten itse ottaisin isomman.

        Ai niin, venekatalogi tunsi myös alumiinisen Faster 375-soutuveneen.


    • Näpsä 460

      veneen ja kokemus moottorilla ajo-ominaisuuksista ja soutukelpoisuudesta yllätti erittäin positiivisesti. Siinä on vene jota suosittelen lämpimästi. Kulkee 4hv moottorilla nätisti vaikka takana istuu 120kg äijä. Ei nouse keula. Ja erittäin hyvä vene soutaa!!

    • klms

      Moi,

      Oletko etsimässä käytettyä vai uutta venettä? Mulla olisi Lounais-Suomessa mahdollisesti pian tulossa myyntiin 4,2m tasaperäinen 1-kuorinen soutuvene 4-heppainen kone. Kummatkin yli 20 vuotta vanhoja, mutta todella hyväsäs kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      111
      10759
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      255
      4656
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      177
      4021
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      177
      3513
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      81
      3342
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      79
      3126
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      40
      3119
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2649
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      68
      1821
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      179
      1657
    Aihe