Olen raskaana 4 viikolla, Pelottaa että tulee keskenmeno. Onko normaalia että vatsa on vähän kipeä? Minulla on ollut nyt muutamana päivänä vatsa aina välillä vähän kipeenä. Hirvittää kyllä että jokin on vialla tai tulee keskenmeno. Kaitpa aika yleistä pelätä sitä tässä vaiheessa.
Keskenmeno
pelko..
5549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei! Sama on mietityttänyt minuakin. Alavatsaa jomottaa välillä aika kovasti, muttei kuitenkaan kivuliaasti.Yleensä aika rauhallista ja tuntemuksia ei ole. Minulla on kai nyt rv 4 1 vielä en ole neuvolaa varannut...pitäisiköhän jo?
Itekin miettinyt että koska menen neuvolaan. Jännittää kyllä hirveesti ku kaikki niin uutta. Töissä tosi inhottavaa ollu ja stressaavaa niin pelottaa vaikuttaako se jotenkin asiaan, että voikohan keskenmeno tulla stressin ja jännityksen takia.
http://koti.utanet.fi/~paula/kotikokkeli/simmons.htm
Alun vatsakipu on normaalia, verimäärä lisääntyy ja kohtu alkaa muuttua jo alusta pitäen. Jos kipu ei kovene ja välillä häviää eikä vuoda, ei hätää.
Mulla oli nipistelyn tunnetta ja sellaista pikkukipuilua alkuraskaudessa, melkein kuin menkkaoireita, joten ei huolta! Sen sijaan jos kipu on tosi voimakas, tulee ja menee useita kertoja tunnissa, sitten on aihetta huoleen. Mutta siis tarkoitan voimakasta kipua, ei jomotusta, pakotusta jne.