Keliaakikko Roomassa

yllämainittu

Moi!
Lähdössä Roomaan. Onko kenelläkään kokemusta gluteenittoman ruokavalion onnistumisesta siellä?
Löytyisikö pizzeriaa, josta saisi gluteenitonta pizzaa? Italian keliakia-sivuilla olen käynyt. Valitettavasti italiankieli vielä hakusessa.

14

3209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaveri matkassa

      ainakaan tuolla sisiliassa ei ollut mitään keliaakikoille tarkoitettuja gluteenittomia tuotteita. Yleisesti italialaiset eivät edes tiedä mitä tuo keliakia tarkoittaa joten kannattanee opetella sanomaan ettei voi syödä jauhoja (oliko nyt farine italiaksi).Ystäväni sai syötyä ainakin hyvää lihaa, kalaa sekä sitten risottoa eri muodoissa.

    • niminen itsepalvelu

      ravintola Largo di Torre Argentina 1. He tekee mainosta että he tarjoaa gluteenitonta ruokaa. Paikka on halpa ja siellä saa itse sommitella ateriansa. Sopii ehkä lounasravintolaksi ennen kaikkea. Monet selkäreppumatkaajat syövät myös siellä ja siellä on erikoisia lasten annoksiakin.

      Voi käydä katsostamassa. Suosittu paikka se on ja sijaitsee keskeisellä paikalla.

    • ...nälkää näki

      Huhtikuussa viikon reissulla roomassa. Elin suurin piirtein ranskalaisilla ja vihanneksilla koko ajan. Eivät oikeastaan edes tienneet mitä gluteeniton ruoka on, pyörittelivät vain päätään.... viimeisenä iltana löydettiin ravintola, josta sitten vihdoin ja viimein löytyi minullekin ruokaa. Oli termiini aseman vieressä, en valitettavasti muista nimeä. Joten, varaa "omat" eväät mukaan..;((

      • Käynyt

        Jos hakee Terminin vierestä turisti ja matkusta mössöä, niin tuo on tulos.


    • Tornatore

      Tuossa on raporttia englanniksi g-f ravintoloista Roomassa ja muuallakin Italiassa. Kyllä ne siellä tietävät, mitä gluten-free tarkoittaa. Italiaksi: senza glutine.
      Suuremmissa apteekeissa (pharmacia) myyvät gluteenittomia tuotteita.

      • löydetty

        ..sellaisia ravintoloita, missä gluteeniton ruokavalio tunnettiin, tuota viimeistä iltaa lukuunottamatta. En väitä, ettei niitä olisi, mutta tavallinen tallaaja vaan ei välttämättä niitä löydä. Käytiin myös luontaistuotekaupassa ja apteekissa. Kummassakaan ei osattu meitä neuvoa. Huonoa tuuria... kenties!

        (Tiedoksesi nyt kuitenkin, että olen reissannut n. 40 eri euroopan maassa ja täytyy sanoa, että on yksi huonoimmista gluteenittoman ruoan suhteen, muutenhan ihan huippu).

        Joten alkuperäinen, varaa omat eväät mukaan!


      • senza glutine
        löydetty kirjoitti:

        ..sellaisia ravintoloita, missä gluteeniton ruokavalio tunnettiin, tuota viimeistä iltaa lukuunottamatta. En väitä, ettei niitä olisi, mutta tavallinen tallaaja vaan ei välttämättä niitä löydä. Käytiin myös luontaistuotekaupassa ja apteekissa. Kummassakaan ei osattu meitä neuvoa. Huonoa tuuria... kenties!

        (Tiedoksesi nyt kuitenkin, että olen reissannut n. 40 eri euroopan maassa ja täytyy sanoa, että on yksi huonoimmista gluteenittoman ruoan suhteen, muutenhan ihan huippu).

        Joten alkuperäinen, varaa omat eväät mukaan!

        että Italiassa testataan kaikki pienet lapset geliakiaa ajatellen.

        Italialaisia ei pidä pitää tietämättöminä ja tyhminä.

        Uskallanpa jopa väittää että Italiassa on enempi gluten free tuottteita kuin Suomessa.

        http://2.bp.blogspot.com/_6SXdjC5Daes/RyUDZ45zcmI/AAAAAAAABC8/9E-yYK4IQy8/s1600-h/cartello.jpg


    • syö noissa
    • yllämainittu

      Kiitoksia paljon vastauksista, sain monia todella hyviä vinkkejä.

    • Roomassa_2007

      Hei,

      Oma kommenttini on, että gluteeniton ruokavalio onnistuu aivan loistavasti.
      Ihan näistä kaikista netti-kirjoitteluista johtuen, kirjoitin myös aiheesta jutun, jottei muutkin pelästy ennen Roomaan menoaan, jotta joutuuko olemaan nälässä :)
      ks.juttuni aiheesta: http://www.apureportteri.fi/node/459
      t. Kati

      • ..nälkää näkee

        Edelleen sanon, että tavallisen tallaajan, joka EI OLE PALJON MATKUSTELLUT eikä välttämättä osaa kieliä (englanti/italia), on parempi ottaa omat eväät mukaan!!! Tämä on siis OMA KOKEMUKSENI Rooman gluteenittoman ruoan tietoudesta TAVALLISELLE, YKSINKERTAISELLE MATKUSTAJALLE.

        Olimme siis neljä päivää Roomassa ja VIIMEISTÄ ILTAA lukuunottamassa ei ravintoloissa/pizzerioissa tunnettu asiaa. MYÖS APTEEKIT JA LUONTAISTUOTEKAUPAT mukaanlukien.

        Suosittelen lämpimästi, että KANNATTAA OTTAA AINAKIN JOTAIN EVÄSTÄ MUKAAN. Italia, tai ainakin ROOMA, on yksi vaikeimmista matkakohteista tämän asian suhteen. KOKEMUSTA ON n. 40 eri maasta!!!!


      • korhoko

        EI TARVITSE HUUTTAA! Kuuluu kyllä muutenkin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7625
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4203
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3705
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3190
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2866
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2551
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2398
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2378
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2276
    Aihe