Lumipalloheisi ja nälvikäs 8(

Turilas ja Jäärä

täällä on kauhea hätä, muutimme juurikin toiseen asuntoon ja takapihallamme kasvaa parimetrinen lumipalloheisi jonka lehdet ovat reikiä täynnä ja pieniä mustia ötököitä ja (raitaisia) matoja näkyy pitkin poikin koko kasvustoa (kukinnoissa myös) 8(. Otin selvää netin kautta ja ilmeisestikkin kysymyksessä on tuholainen nimeltään heisinälvikäs. Tietoja tuosta ötökästä ei juurikaan löytynyt, mutta joku mainitsi jossain että malasiinivalmiste on ainoa millä kyseisestä riesasta pääsee eroon!? Se on sen verran kovaa myrkkyä että ei kai tavallisella pulliaisella ole sellaisen ostamiseen oikeuksia, ja myrkyllistähän tuo on ihmisellekkin ja voisi naapurit saada myrkyt niskaansa jos lähtee ruiskuttamaan takapihalle..Auttakaa ja antakaa neuvoja, ettei tarvitse alkaa puskaa repimään maasta irti kokonaan 8( Mistä saa ja mitä myrkkyä joka tuohon tehoaa mahdollisimman pikaiseen???

8

8332

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellit

      Kyllä sitä voi ostaa,Agrimarketeista,puutarhamyymälöistä ym,siinä on tarkat ohjeet,kuinka sitä laimennetaan.
      Ei noihin kyllä mikään muu tehoa,ei mäntysuovat eikä tolut, kokeiltu on. Itse ruiskutan lumipalloheidet nuppuasteella ja kerran sen jälkeen, nyt ei ole vielä näkynyt, toivottavasti ei näykään.

      • Turilas ja Jäärä

        malasiinipohjaista myrkkyä (Malan-ruiskute)..ruiskutin ja nyt ootellaan koska matoset kupsahtaa..kuinkahan kauan kestää että heittävät henkensä? Kovasti nuo näyttivät vielä äsken liikkuvan tuolla. Kai parin päivän päästä uudelleen ruiskuttamaan?


    • 300 km

      Lueskelin palstaa, ja nyt jo toisen kerran päivitellään lumipalloheisin itikoita, ihan nimeltä mainiten.
      Minä en ennen heinäkuun loppua pääse mökilleni, ja siellä on samanlainen pensas. Ei tähän asti ole mitään ötököitä siinä ollut, mutta olisikohan nyt otollinen vuosi?
      Mutta mitä teen? Onkohan minunkin puskassani loisvieraita!? Pensas on keskellä pihaa, eikä sen ympärillä ole muita pensaita, muutama perenna.
      Pääsevätköhän ötökät muualle syötyään heisini tyhjäksi? Ovatko ne lentäviä vai koteloituvatko ne ja muuttuvat siivekkäiksi myöhemmin?
      Kuoleeko puska?
      Toisalta, en ole koskaan ollut varma, onko pensaani koiranheisi vai lumipalloheisi. Mahtaako olla eroa maussa?

      • Turilas ja Jäärä

        tietääkseni syöpi kaikkea saman sukuisia kasveja..näin ainakin ymmärsin kun otin kyseisestä elikosta selvää netistä. Linkkejä ei ole tallessa että voisin antaa 8( Nuohan muuttuvat pieniksi koppakuoriaisiksi matovaiheen jälkeen (näin ymmärsin) ja puska ei kai kuole, kunhan kituu ja näyttää pahalta, ja ötökät talvehtivat maaperässä tai puskassa. Varmaan jos ovat mökillesi kotiutuneet niin pensas on kun haulikolla ammuttu loppukesästä. Onneks meillä sentään eivät ihan kaikkia kukkia kerenneet napostella, lehdet tosin ovat reikäiset. Nyt kaksi malasiinimyrkytystä takana ja ootellaan josko oisivat heittäneet henkensä :)


      • SaKo

        Mausta en tiedä, mutta lumipalloheisin kukinnot on nimensä mukaisesti kuin lumipalloja ja koiranheisin kukinnot muistuttaa malliltaan lähinnä pihlajan kukkia. Lehdet on pensaissa samanlaiset. Liekö lumipallo jalostettu koiranheisistä? Meillä on molemmat pensaat ja ovat jo yli 20 vee.

        Mustia kirvoja on varsinkin lumipallossa joka kesä, mutta ne ei ole mitään verrattuna tähän tämän kesän tuholaiseen, jolle löytyi täältä netistä nyt sitten nimikin: heisinälvikäs! Mokoman nälvikkään tuhatpäinen toukka-armeija tuhosi muutamassa päivässä koko kolmimetrisen lumipallomme lehdet! Juhannuksena pensasvanhus oli sitten kuin roikkuvia lepakon siipiä täynnä! Lieneekö tuhon oma? Pitäisiköhan leikata alas vai odotella parempia päiviä? Millaiset suojavarsutukset tarvitaan Malasiinin käytössä?


      • ellit
        SaKo kirjoitti:

        Mausta en tiedä, mutta lumipalloheisin kukinnot on nimensä mukaisesti kuin lumipalloja ja koiranheisin kukinnot muistuttaa malliltaan lähinnä pihlajan kukkia. Lehdet on pensaissa samanlaiset. Liekö lumipallo jalostettu koiranheisistä? Meillä on molemmat pensaat ja ovat jo yli 20 vee.

        Mustia kirvoja on varsinkin lumipallossa joka kesä, mutta ne ei ole mitään verrattuna tähän tämän kesän tuholaiseen, jolle löytyi täältä netistä nyt sitten nimikin: heisinälvikäs! Mokoman nälvikkään tuhatpäinen toukka-armeija tuhosi muutamassa päivässä koko kolmimetrisen lumipallomme lehdet! Juhannuksena pensasvanhus oli sitten kuin roikkuvia lepakon siipiä täynnä! Lieneekö tuhon oma? Pitäisiköhan leikata alas vai odotella parempia päiviä? Millaiset suojavarsutukset tarvitaan Malasiinin käytössä?

        Ei sitä nyt alas tarvi leikata,kyllä se kasvattaa uudet lehdet..ainakin ensi keväänä ;)
        En tiedä suojavarustuksista,itselläni ei mitään olle ollut.Voishan ainakin kasvosuojuksen laittaa,ettei vedä henkeen.


    • sirp4

      JOS LUMIPALLOHEISIN LEIKKAA AIKA PIENEKSI,NIIN LÄHTEEKÖ UUDET VERSOMAAN SIITÄ TYNGÄSTÄ.

    • liikaakin....

      Kyllä lähtee, tein niin viime kesänä ja alaosa on nyt täynnä uutta kasvua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1042
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      989
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      851
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      737
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      204
      627
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      604
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      582
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      93
      551
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      260
      481
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      461
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      448
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      424
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      413
    16. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      46
      395
    17. 29
      385
    18. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      378
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe