onko akku

elikäs ongelma ilmeni kun moottori ei käynnisty kun startti pyörii vain tyhjää.
akun mittaus; 12 ja risat. Akun lataus(12h) ja jännite nousee 13.7 mutta kun hetki kulunut irti laturista niin lataus 12.8.
eli paljon akussa pitää olla potkua että jaksaa startti toimia? myös bendix siis liikkua....

kiitti
2500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mittaa täyden akun napajännite käynnistyksen aikana. Jos se putoaa radikaalisti (yli kaksi volttia) on akussa vikaa tai käynnistysjärjestelmä (lähes) oikosulussa. Nuo mitatut jännitteet ilman kuormaa eivät kerro mitään.

Äänestä

Korjaa nyt jo se Evikan bendix ja lakkaa kyselemästä joka sivustolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaput? kirjoitti:

elikäs ongelma ilmeni kun moottori ei käynnisty kun startti pyörii vain tyhjää.
akun mittaus; 12 ja risat. Akun lataus(12h) ja jännite nousee 13.7 mutta kun hetki kulunut irti laturista niin lataus 12.8.
eli paljon akussa pitää olla potkua että jaksaa startti toimia? myös bendix siis liikkua....

kiitti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu