Arvoista taas

TSH 2.33 (vuosi sitten 2.02) T4V 10 (vuosi sitten 12).

Oireita on, sen verran vaikeita etten ole 10 vuoteen pystynyt olemaan kokopäivätyössä. Äidillä ja isoäidillä on lääkitys vajaatoimintaan.
1309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

TSH on suhteellisen OK, mutta T4V alhainen, vaikka juuri ja juuri viitearvon sisällä. Jos on oireita, vaadi lääkäriltä koelääkitystä. Olen varma, että se auttaa. Ja kun tuota sukurasitustakin näyttää olevan, niin todennäköisesti joudut ottamaan Thyroxinia lopun ikääsi.

Hoidossa ollessasi katso, että saat tarpeeksi lääkettä. Tarvehan nousee pikku hiljaa, jos sinulla on autoimmuunitulehdus. Toiset lääkärit katsoo sokeasti vain labra-arvoja eikä välitä potilaiden oireista mitään. Eivätkä kaikki lääkärit vieläkään tiedä, että TSH:n yläraja on nykyisin 2,5.

Jos kiinnostaa, lue lisää Suomen endokrinologiyhdistyksen sivuston arkistosta Camilla Schalin-Jäntin
(HYKS, Endokrinologian klinikka) luentotiivistelmä: Mikä on normaali seerumin tyreotropiinipitoisuus?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


normaalia? kirjoitti:

TSH 2.33 (vuosi sitten 2.02) T4V 10 (vuosi sitten 12).

Oireita on, sen verran vaikeita etten ole 10 vuoteen pystynyt olemaan kokopäivätyössä. Äidillä ja isoäidillä on lääkitys vajaatoimintaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu