Onnellisuus on varmaan

sk-

paljon omasta ajattelusta johtuvaa. Toinen hyvin tärkeä asia on oman kehon tuntemukset. Nämä ovat siis yksin ollessakin vaikuttamassa. Toisten seurassa ollessa suhteet toisiin ovat vaikuttamassa.

On selvää, että oikein vihaisissa ajatuksissa alkaa tuntea ruumiillista pahoinvointia. Viha on vahingollista itselle. Hyvän kirjan lukeminen tuottaa mielihyvää. Hyvissä ajatuksissa on siis mielihyvää.

Ihmisen keho on ilmeisesti sellainen, että se tuottaa paljon mielihyvää terveenä ollessaan. Ihmisen kaikki aistit tiedottavat mielihyvän tunnetta hyvin toimiessaan.
Siis koko maailma on hyvin kauniiksi ja ihanaksi tehty, vaikka sanotaankin, ettei sitä kukaan ole tehnyt. Se on kummallista, että maailman ja ihmisen suhde on sellainen, että se on onnellisuutta synnyttävää. Myöskin eläimet tuntevat sen, vaikka eivät ajattelekaan ihmisen tavalla.

Onnellisuus on siis luonnollisesti elämään kuuluvaa, kun sitä ei tärvellä. Nuorella keho toimii loistavasti ja se antaa suurta mielihyvää. Nuoret kuitenkin pilaavat sen usein typerällä ajattelullaan. Vanhemmilla keho ei usein anna suuria mielihyvä signaaleja. Ajattelu sen sijaan voi olla tyytyväisempää.

Kannattaa siis treenata muutamia aistejaan. Hajuaistinkin voi saada herkemmäksi, niin että tuntee ihania tuoksuja pienissä kukissa. Näköaistiakin voi parantaa, niin että maailma näyttää kauniimmalta. Kuuloaisti tuottaa suurta mielihyvää, kun treenaa sitä niin, että ymmärtää kaunista musiikkia. Lihaksia on helppo treenata ja ne antavat hyvänolontunteen terveenä ollessaan. Paljon voi siis tehdä itse oman onnensa tavoittelussa.
Kaikki asiat onnistuvat paljon paremmin hyvässä kunnossa ollessaan.

1

537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeagdgd

      annnoit ajattelemisen aihetta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4662
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1967
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      127
      1661
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      148
      1265
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1151
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1066
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      963
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      926
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      858
    Aihe