Hieman epäilen että veneessä on öljyn seassa jonkin verran ns. paskaa - pohjalla siis. Kerran vuodessa öljyt vaihdetaan imemällä mittatikun aukon kautta, mutta arveluttaa huomattavasti että osa dieselin lämpöongelmista voi johtua e.m. paskasta...
Onko vinkkejä miten tuota voisi puhdistaa konetta paikaltaan nostamatta. Ei ole oikein välineitä, aikaa tai innostusta hirveän isoihin urakoihin ryhtyä.
Onko vinkkejä miten tuota voisi puhdistaa konetta paikaltaan nostamatta. Ei ole oikein välineitä, aikaa tai innostusta hirveän isoihin urakoihin ryhtyä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei!
Öljyn seassa olevan paskan voi testata jättämällä vaihtoöljyt pariksi viikoksi kanisteriin ja kaatamalla varovasti päältä pois ylimääräiset. Se mitä jää pohjalle on vettä ja paskaa. Jos sitä on paljon niin konemiehet tietävät paremmin mitä tehdä.
Jos vähän niin kaikki uudet hyvät öljyt sitovat paskaa - eli vaihda öljyt. Hyvällä öljyllä tarkoitetaan, jotakin tunnettua merkiä kuten esim. Mobil, Shell, Neste, Teboil jne. Etkä tarvi mitään eksoottisia viskositeettejä - 10W, 15W riittää kunhan ovat dieselmoottoriöljyä.
Voit tietenkin kokeila myös Motor Flush tuotteita. Osa niistä ei ole valopetroolia kummempia.
Jos lämpöongelmat jatkuvat, eikä vaihtoöljyissä ole paskaa, niin vikaa on etsittävä muualta.
terveisin, Tigru
Jesh, pitääpä seuraavan kerran kokeilla kun öljyt vaihtaa. Periaatteessa pitäisi vaihtaa piakkoin, mutta kun lämpöongelmien takia edellisillä öljyillä on ajettu varmaan pari tuntia yhteensä, niin en tiedä raaskinko.
Lämmöt olivat muuten nyt kunnossa. Vähän vaihdettiin (taas) osia ja lisättiin reilusti jäähdytysnestettä (häpeää), mutta öljyn kunto kyllä mietityttää silti. :)
Hei!
Öljyn kuntoa voi testata myös seuraavasti:
Ensin tarkistamalla öljyn määrän, jos öljyä on vuotanut tai sen määrä on kasvanut, niin siihen on saattanut sekoittua jäähdytysnestettä. Samalla voi katsoa öljykorkkia onko siinä majoneesia joka viitaisi vesiemulsioon.
On varsin epätodenäkoistä, että öljyssä on vikaa, varsinkin kun huomasit, että kone tarvitsee lisää jäähdytysnestettä.
Öljyä voi testata myös vaihtamatta ottamalla siitä pienen näytteen. Vaikka puoli litraa. Konetta pitää ensin käyttää, että kaikki sekoittuu. Jos näyte pysyy pitkässä purkissä yhtenäisenä, niin sen puolin ei ole ongelmaa. Tämän jälkeen näytteen voi kaataa takaisin koneseen.
Aurinkoista veneilykesää, Tigre
Täytyy tutkailla.
Jäähdytysnestettä tuntuisi (arvauksena) valuvan jonnekin. Joko merivesipuolelle tai öljyn sekaan... Tosin, ottaen huomioon että vajetta oli noin 5 litraa, luulisi että öljystä aika helposti huomaisi jos siinä tuon verran on mukana. :)
Pitää tutkia ja seurailla tilannetta. Nyt taas toimii, mutta saattaa olla oiretta pahemmasta.