Iskias?

höh.,.

Olen nyt rv 13. Ilmeisesti iskias on iskenyt, kipua ei oikeastaan ole mutta vasen jalka on puuduksissa koko ajan eikä ala helpottumaan. Mitään haittaa siitä ei minulle ole ollut mutta mietityttää...
Kaipa se on ihan vaaratonta?

Arvauskeskukseen en kehtaisi soittaa ja neuvolassa eivät osanneet sanoa mitään.

Neuvot ja niksit olisi tarpeeseen miten saisin jalkaan taas tunnon. Hermohan siellä on ilmeisesti jumissa. Eihän vain ole tulehdusvaaraa?

Kiitos!

6

1254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elnaelna

      Mulla ollut iskias vai issias (kumpi nyt onkaan oikee sana) koko raskauden ajan. Välillä ollut tosi pahana ja sängystä ei oo meinannu pästä ylös ilman apua. Joskus ollu helpompia päiviäkin. Lääkärissä ei oo osattu sanoo asiaan oikein mitään, voi olla että loppuu lapsen synnyttyä. Olin jostain lukevinani, että liikkuminen auttaa ja erityisesti alaselän lihaksien reenaaminen. Koska ottaahan kasvava maha selkäänkin, joten on hyvä jos saa vähän alaselän lihaksia parempaan kuntoon niin kipukin helpottuu.

      Toivottavasti oli apua.

    • täälläkin

      joo mulla ihan samat vaivat ja myös vasemmalla puolella.. sängyssä kääntyminen tosi tukalaa ja viikoja vasta 10 mietinkin viläkö ne pahenee raskauden edetessä...

    • ...

      Iskiaskipujen takia jouduin sairaslomalle jo viikolla 25. Ollut siitä lähtien. Kivut olivat välillä kovia, välillä parempia päiviä, mutta haittasi työntekoa. Nyt tuntuu siltä, että iskiastyyppiset kivut ovat melkein hävinneet ja muut kivut ja kolotukset tulleet tilalle :) Äitiyslomakin alkoi juuri.

      Kannattaa käydä lääkärissä, sillä mulle lääkäritäti sanoi, että jos iskiahermo on pahasti jumissa, saattaa aiheuttaa puutumista ym, mikä lisää riskiä saada veritulppa tms. Kävely ja venyttely kivun sallimissa rajoissa saattaa auttaa. Lääkäri määräsi vahvempaa panadolia, mutten ole ottanut ollenkaan, kun en halua noita lääkkeitä syödä "turhaan". Eipä siihen oikein muutakaan ole.

    • helpotusta?

      Heippa!
      Iskias vaiva on aika yleinen raskaana olevilla (kuten muillakin ihmisillä).
      Tässä muutamia keinoja, millä voi yrittää lievittää oireita:
      1. Selän lepoasento: selinmakuulla, nosta jalat esim. jakkaran päälle. Moni tykkää olla lattialla (kova pinta usein parempi) ja nostaa jalat sohvan päälle. Eli niin, et polvet ja lonkat on 90 ast. kulmassa.
      2. Kylmähoito alaselkään: edellä mainitussa asennossa voit laittaa kylmäpakkauksen alaselkään. Vaikka selässä ei varsinaisesti tunnu kipua, niin iskias vaiva on peräisin lannerangan alueelta, kun hermo on puristuksissa hermojuuriaukossa. Joten paikallinen kylmähoito voi helpottaa. Ja kylmägeelipussit on parempia kuin kylmägeeli (menee syvemmälle kudoksiin).
      3. Selän lepoasennossa voit tehdä nilkan pumppausliikettä sekä polven ojennusta, johon on yhdistetty nilkan koukistus. Nämä liikkeet on usein oireettomia. Lisäksi voit seisoma-asennossa nostaa oireellisen jalan pienelle korokkeelle (esim. rappuselle), koukistaa nilkan ja laittaa kädet pään päälle -> lähde varovasti pyöristämään yläselkää, ja tee pieniä joustoja ylävartalolla.

      Tässä testi, jolla voit testata, onko kyseessä mahd. iskias: Eli mene selinmakuulle, molemmat jalat suorana. Pyydä kaveria tms. ottamaan kiinni oireellisesta jalasta, ja käske häntä viemään jalkaa suorana hitaasti ylöspäin (vähän niin kuin passiivinen takareisivenytys). Jos kyseessä on mahdollinen iskias, säteilyoireet pitäis ilmetä jo 45 ast. kohdalla.

      Mutta mikäli oireet erityisen voimakkaita ja muutenkin mietityttää, kannattaa ottaa ajoissa yhteyttä lääkäriin. Koska sieltä saa tarvittavat särkylääkkeet ja muut ohjeet.

      Tsemppiä kaikille odottajille ;)

      • juhannushaikara

        Mulla on edellisessä ja nykyisessä raskausdessa kummassakin ollut toisen jalan särky/puutumis/kantavuus -ongelmia viikoilla 20-30. Mulla vaiva on diagnosoitu siten, että kyseessä olisi Piriformis-hermoon liittyvä vaiva. Piriformis kulkee aivan issias-hermon vieressä ja kasvava kohtu painaa siihen, kun taas issias-vaivan alkuperä on usein välilevyssä, selässä. Issiaskivunkin aiemmin kokeneena tiedän, että kivut tuntuva melko samanlaisilta. Itselläni vaivat helpottuivat kun venyttelin Piriformista seuraavasti:

        tapa 1: asetu istumaan lattialle muuten kuin risti-istuntaan, mutta nosta kipeän jalan jalkaterä terveen jalan polven yli ja käännä samalla vartaloa tervettä jalkaa kohti. Tällöin pitäisi venytyksen tuntua pakarassa ja siellä Piriformiksessa.

        Tapa 2: Sama venytyskohta saadaan aikaiseksi makaamalla selinmakuulla polvet koukussa, nostamalla kipeän jalan nilkka terveen jalan polven päälle ja tämän jälkeen käsien kanssa vetämällä terveen jalan reiden takaa niin, että jälleen tuntuu venytys kipeän jalan pakaran sisällä.

        Nämä auttoivat minulla. Kokeilkaapa!


    • Iskias-raskausaikana

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      20
      2277
    2. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      33
      2122
    3. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      64
      1673
    4. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1657
    5. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      80
      1602
    6. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      113
      1460
    7. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      52
      1452
    8. Pyyntö Teelle

      Voisitko nyt vaan ystävällisesti laittaa viestin?
      Ikävä
      83
      1149
    9. Martina haluaa tasoisensa miehen

      Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1017
    10. Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä

      Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom
      Suomalaiset julkkikset
      21
      895
    Aihe