Iskias?

höh.,.

Olen nyt rv 13. Ilmeisesti iskias on iskenyt, kipua ei oikeastaan ole mutta vasen jalka on puuduksissa koko ajan eikä ala helpottumaan. Mitään haittaa siitä ei minulle ole ollut mutta mietityttää...
Kaipa se on ihan vaaratonta?

Arvauskeskukseen en kehtaisi soittaa ja neuvolassa eivät osanneet sanoa mitään.

Neuvot ja niksit olisi tarpeeseen miten saisin jalkaan taas tunnon. Hermohan siellä on ilmeisesti jumissa. Eihän vain ole tulehdusvaaraa?

Kiitos!

6

1380

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elnaelna

      Mulla ollut iskias vai issias (kumpi nyt onkaan oikee sana) koko raskauden ajan. Välillä ollut tosi pahana ja sängystä ei oo meinannu pästä ylös ilman apua. Joskus ollu helpompia päiviäkin. Lääkärissä ei oo osattu sanoo asiaan oikein mitään, voi olla että loppuu lapsen synnyttyä. Olin jostain lukevinani, että liikkuminen auttaa ja erityisesti alaselän lihaksien reenaaminen. Koska ottaahan kasvava maha selkäänkin, joten on hyvä jos saa vähän alaselän lihaksia parempaan kuntoon niin kipukin helpottuu.

      Toivottavasti oli apua.

    • täälläkin

      joo mulla ihan samat vaivat ja myös vasemmalla puolella.. sängyssä kääntyminen tosi tukalaa ja viikoja vasta 10 mietinkin viläkö ne pahenee raskauden edetessä...

    • ...

      Iskiaskipujen takia jouduin sairaslomalle jo viikolla 25. Ollut siitä lähtien. Kivut olivat välillä kovia, välillä parempia päiviä, mutta haittasi työntekoa. Nyt tuntuu siltä, että iskiastyyppiset kivut ovat melkein hävinneet ja muut kivut ja kolotukset tulleet tilalle :) Äitiyslomakin alkoi juuri.

      Kannattaa käydä lääkärissä, sillä mulle lääkäritäti sanoi, että jos iskiahermo on pahasti jumissa, saattaa aiheuttaa puutumista ym, mikä lisää riskiä saada veritulppa tms. Kävely ja venyttely kivun sallimissa rajoissa saattaa auttaa. Lääkäri määräsi vahvempaa panadolia, mutten ole ottanut ollenkaan, kun en halua noita lääkkeitä syödä "turhaan". Eipä siihen oikein muutakaan ole.

    • helpotusta?

      Heippa!
      Iskias vaiva on aika yleinen raskaana olevilla (kuten muillakin ihmisillä).
      Tässä muutamia keinoja, millä voi yrittää lievittää oireita:
      1. Selän lepoasento: selinmakuulla, nosta jalat esim. jakkaran päälle. Moni tykkää olla lattialla (kova pinta usein parempi) ja nostaa jalat sohvan päälle. Eli niin, et polvet ja lonkat on 90 ast. kulmassa.
      2. Kylmähoito alaselkään: edellä mainitussa asennossa voit laittaa kylmäpakkauksen alaselkään. Vaikka selässä ei varsinaisesti tunnu kipua, niin iskias vaiva on peräisin lannerangan alueelta, kun hermo on puristuksissa hermojuuriaukossa. Joten paikallinen kylmähoito voi helpottaa. Ja kylmägeelipussit on parempia kuin kylmägeeli (menee syvemmälle kudoksiin).
      3. Selän lepoasennossa voit tehdä nilkan pumppausliikettä sekä polven ojennusta, johon on yhdistetty nilkan koukistus. Nämä liikkeet on usein oireettomia. Lisäksi voit seisoma-asennossa nostaa oireellisen jalan pienelle korokkeelle (esim. rappuselle), koukistaa nilkan ja laittaa kädet pään päälle -> lähde varovasti pyöristämään yläselkää, ja tee pieniä joustoja ylävartalolla.

      Tässä testi, jolla voit testata, onko kyseessä mahd. iskias: Eli mene selinmakuulle, molemmat jalat suorana. Pyydä kaveria tms. ottamaan kiinni oireellisesta jalasta, ja käske häntä viemään jalkaa suorana hitaasti ylöspäin (vähän niin kuin passiivinen takareisivenytys). Jos kyseessä on mahdollinen iskias, säteilyoireet pitäis ilmetä jo 45 ast. kohdalla.

      Mutta mikäli oireet erityisen voimakkaita ja muutenkin mietityttää, kannattaa ottaa ajoissa yhteyttä lääkäriin. Koska sieltä saa tarvittavat särkylääkkeet ja muut ohjeet.

      Tsemppiä kaikille odottajille ;)

      • juhannushaikara

        Mulla on edellisessä ja nykyisessä raskausdessa kummassakin ollut toisen jalan särky/puutumis/kantavuus -ongelmia viikoilla 20-30. Mulla vaiva on diagnosoitu siten, että kyseessä olisi Piriformis-hermoon liittyvä vaiva. Piriformis kulkee aivan issias-hermon vieressä ja kasvava kohtu painaa siihen, kun taas issias-vaivan alkuperä on usein välilevyssä, selässä. Issiaskivunkin aiemmin kokeneena tiedän, että kivut tuntuva melko samanlaisilta. Itselläni vaivat helpottuivat kun venyttelin Piriformista seuraavasti:

        tapa 1: asetu istumaan lattialle muuten kuin risti-istuntaan, mutta nosta kipeän jalan jalkaterä terveen jalan polven yli ja käännä samalla vartaloa tervettä jalkaa kohti. Tällöin pitäisi venytyksen tuntua pakarassa ja siellä Piriformiksessa.

        Tapa 2: Sama venytyskohta saadaan aikaiseksi makaamalla selinmakuulla polvet koukussa, nostamalla kipeän jalan nilkka terveen jalan polven päälle ja tämän jälkeen käsien kanssa vetämällä terveen jalan reiden takaa niin, että jälleen tuntuu venytys kipeän jalan pakaran sisällä.

        Nämä auttoivat minulla. Kokeilkaapa!


    • Iskias-raskausaikana

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1124
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe