Löytyyköhän mistään ohjeita asennuksen jälkeisiin toimiin kuten javan, tarpeellisten kodekkien jne. säätämiseen?
Ei ainakaan linux-pajan sivuilla ollut. Muutenkin se on turhan suppea ohjeiltaan.
Ubuntusta siirtyneenä kaipaisi tarkempia neuvoja.
Asennuksen jälkeiset toimet
7
873
Vastaukset
- Lataussivuilta
Löytyy ohjeet.
Jos käytät distron omia rpm:iä ei ohjeita ole, eikä yleensä tarvita.
Uusimmat versiot on kuitenkin aina "tarpalloina". - jotain.
Hyvä paikka aloittaa:
http://linux.fi/index.php/Aloittelijalle
Fedoralla joutuu tosiaan vähän säätämään asennuksen jälkeen.
Tuossa 5:lle ohjeet jotka toimii hyvin pitkälle uudemmillakin.
http://linux.fi/index.php/Opas_Fedora_Core_5:n_asennukseen_ja_asennuksen_jälkeisiin_toimiin - Se on siinä...
Javalla varmaankin tarkoitat Sunin Javaa? Se löytyy Sunin sivuilta rpm.bin -pakettina. Ohjeet sen asentamiseen löytyvät myös sivuilta.
Lisäohjelmat (mp3/libdvdcss jne.) löytyvät epävirallisilta repoilta. Näitä on mm. Livna.org tai Freshrpms.net.
w32codecs (win32codecs) on koodekkipaketti Mplayerille. Tuorein paketti löytyy Mplayerin kotisivuilta. Se jaetaan tar.gz -pakettina, joka puretaan ohjeiden mukaiseen hakemistoon.
Tässä Linux-pajan ohjeet:
http://www.linux-paja.com/mediawiki/index.php?title=Fedora
http://www.linux-paja.com/mediawiki/index.php?title=Yum.repos.d#Repositoryjen_Asennus - Re:
Tässä yksi osoite joka kannattaa TODELLA lukea eli: http://docs.fedoraproject.org/release-notes/f7/fi/
- ohjetta:
http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-f7.html#java
Tein jotakin käännöstä Sun java pluginin asentamisesta.
Korjatkaa jos on virheitä, en vastaa tämän käyttämisestä koituvista mahdollisista vahingoista.
Laitoin sen nyt tähän, jos siitä on jotain apua.
NOTE: Fedora advises AGAINST using the Sun Java RPM. If you do not use yum or do not have any Fedora/GNU java installed this will not affect you. If you are using yum and installed the RPM it is recommended to remove it:
(Huomaa: Fedora ohjeistaa Sun Java RPM käyttämistä vastaan. Jos et käytä yum'ia tai sinulla ei ole asennettuna Fedora/GNU javaa, tämä ohjeistus ei vaikuta sinuun. Jos käytät yum'ia ja olet asentanut RPM:n, on suositeltavaa poistaa se:
Katsotaan, löytyykö java?
[mirandam@charon ~]$ rpm -q jre
jre-1.6.0-fcs
RPM löytyi, eli poistetaan se
[mirandam@charon ~]$ sudo rpm -e jre
Lataa Java paketti:
http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp
Hyväksy seuraavalla sivulla lisenssi ja VARMISTA ETTÄ VALITSET:
Linux self-extracting file jre-6u1-linux-i586.bin 18.15 MB
Asennus:
[mirandam@charon downloads]$ sh jre-6u1-linux-i586.bin
(kirjoita 'yes')
[mirandam@charon downloads]$ sudo mv -f jre1.6* /opt/jre1.6
[mirandam@charon downloads]$ sudo ln -s /opt/jre1.6/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so /usr/lib/mozilla/plugins/libjavaplugin_oji.so
Huomaa: Jotta selain plugin toimisi, tarvitaan compat-libstdc -33 kirjasto käyttöön.
Päivitys: Jos päivität JRE paketin, poista /opt/jre1.6 direktori (kansio?) ja kopioi uusi lataus /opt/jre1.6 - - Ei tarvitse ajaa 'ln -s' komentoa.
Javan ohjaus 'vaihtoehtoisesti'. Kun ajat java komennon, Fedora poimii automaattisesti GNU Javan, käyttääksesi Sunin javaa, tee seuraavasti:
[mirandam@charon ~]$ sudo /usr/sbin/alternatives --install /usr/bin/java java /opt/jre1.6/bin/java 2
[mirandam@charon ~]$ echo 2 | sudo /usr/sbin/alternatives --config java
Tarkistetaan java-versio
[mirandam@charon ~]$ java -version
java version "1.6.0_01"
Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.6.0_01-b06)
Java HotSpot(TM) Client VM (build 1.6.0_01-b06, mixed mode, sharing)
Huomaa: Java 1.6 Ongelmat - Jos Java 1.6 ei toimi kunnolla, on suositeltavaa käyttää Java 1.5 kuten on kuvattu Fedora Core 6:ssa - Java.- Fedoristi
Miksi ihmeessä? Sun tarjoaa rpm-paketin rpm-jakeluihin (mm. Fedora/SuSE/Mandriva).
Noudat rpm.bin -tiedoston ja sh *.bin ja rpm -ivh *.rpm -paketti (root-oikeuksin).
Se on siinä. Minulla sun-java6 toimii Fedorassa, joten en ota kantaa varoituksesta käyttää javan 1.5 -versiota. - Ihan turhaa...
Fedoristi kirjoitti:
Miksi ihmeessä? Sun tarjoaa rpm-paketin rpm-jakeluihin (mm. Fedora/SuSE/Mandriva).
Noudat rpm.bin -tiedoston ja sh *.bin ja rpm -ivh *.rpm -paketti (root-oikeuksin).
Se on siinä. Minulla sun-java6 toimii Fedorassa, joten en ota kantaa varoituksesta käyttää javan 1.5 -versiota.Hei!
Kirjoitin tuon käännöksen ja asensin alun perin Sun javan liitteenä olevan englanninkielisen sivuston mukaan. Itse en tiedä oikeastaan paljonkaan näistä asioista. Vaivasi vain se, kun keskustelussa haettiin suomenkielisiä ohjeita eikä niitä ollut ketään antamassa. Miksi tuon alkuperäisen ohjeen kirjoittaja neuvoo tekemään noin? Sitä hän ei tuossa sen perusteellisemmin selitä. Onko niin, että asioita voidaan tehdä eri tavoin. Viittaus on myös fedorawikin linkkiin:
http://fedoraproject.org/wiki/JavaFAQ#head-cf017079f8f45d25298b534d9a21e94e92e39d3f
Ja ihan puskasta ampumalla tuli mieleen tämä kommentti, mitä se sitten pitääkään sisällään:
"Fedora's Java environment does not provide the functionality I require. Can I install another?
The JPackage Project has packages for a variety of Java environments, both free and proprietary. These packages are designed so that more than one may be installed simultaneously. The Java environment in Fedora is fully compatible with this system.
Installing a JPackage Java environment is described in detail in JpackageJava.
Java environments other than from JPackage are likely to interfere with Fedora's Java environment and their use is not recommended."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3303919Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283600Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181638Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241349Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144973Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101959Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79875- 86791