Asumaan tulis

Työt kutsuis Oulussa. Edessä olis asunnon hankinta. En tunne kaupunkia, joten olisi hyvä saada vinkkejä mistä nyt ei ainakaan sitä asuntoa kannata hankkia.
Työskentelen hotelli-ja ravintola alalla. Kotiinpaluuni sattuu usein yö-myöhäiselle. Toiseksi budjettini ei siedä kovin kallista.
141621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tule Intiöön. Tarpeeksi lähellä keskustaa ja rauhallista. Toistaiseksi pultsareista vapaa alue.

Äänestä
  • Intiökö pultsareista vapaa alue? Keitäs sitten ovat ne kaljaveikot, jotka kaljakassiensa kanssa oikaisevat röyhkeästi pyöräillen hautausmaan läpi muita häiriten. Raksilan marketeihin on päästävä oikotietä pitkin. Kyllä ne asuvat niissä Intiön kerrostaloissa.

    Äänestä

  • drydrhr kirjoitti:

    Intiökö pultsareista vapaa alue? Keitäs sitten ovat ne kaljaveikot, jotka kaljakassiensa kanssa oikaisevat röyhkeästi pyöräillen hautausmaan läpi muita häiriten. Raksilan marketeihin on päästävä oikotietä pitkin. Kyllä ne asuvat niissä Intiön kerrostaloissa.

    Ne taitaa olla menossa sinne Kenttätien pömilään. Korkeissa kerrostaloissa on sen verran kovat neliöhinnat, ettei niissä pitkään pelkällä sossun avustuksella pörrätä.

    Äänestä

Ensimmäisenä vältettävistä alueista tulee mieleen Rajakylä, Pateniemi, Meri-Toppila ja Itä-Tuira... tietenkin noidenkin alueiden sisälle jää ihan mukaviakin osia mutta pääsääntöisesti suosittelen pysymään poissa.

Äänestä

Vaikka keskustassa on hieman kalliimmat vuokrat
ja ostokämpät, suosittelen sitä lämmöllä!
Mikäli muutat kauemmas, joudut kuitenkin maksamaan
kyydeistä, ja samalla kuukausimaksut kasvavat.

Täällä asuminen on vaivatonta, kaikki on lähellä ja on helppo mennä ja tulla
(varsinkin kun työskentelet öitä).
Rauhallistakin on, kun valitsee
hyvän talon ja paikan.
Tervetuloa! See you! ;O)

Äänestä
  • on ylivoimaisesti kaikkein rauhattomin alue.

    Äänestä

mutta juuri se taitaa olla se levottomin paikka.
Paljonhan riippuu siitä, missä työpaikkasi on ja miten sinne kuljet. Eikö se vaikuta asunnonkin sijaintiin.

Äänestä
  • Työmatkat sujuisivat kesällä pyöräillen, talvella sitten jalkaisin. Matka vois olla 2-3 km. Pidempi matka autolla --> liian kallista.

    Äänestä

  • keskustassa kirjoitti:

    Työmatkat sujuisivat kesällä pyöräillen, talvella sitten jalkaisin. Matka vois olla 2-3 km. Pidempi matka autolla --> liian kallista.

    Jos yötöissä kuljet keskustassa, järkevintä asua siinä lähellä, suunnilleen Myllytulli-Heinäpää-Karjasilta-Raksila-Intiö-Toivoniemi.
    Tuosta kun valitset niin pärjäät ilman fillariakin. Julkiset kulkuneuvot on ylihintaiset ja ala-arvoiset Oulussa.

    Äänestä

  • uuleåpåri kirjoitti:

    Jos yötöissä kuljet keskustassa, järkevintä asua siinä lähellä, suunnilleen Myllytulli-Heinäpää-Karjasilta-Raksila-Intiö-Toivoniemi.
    Tuosta kun valitset niin pärjäät ilman fillariakin. Julkiset kulkuneuvot on ylihintaiset ja ala-arvoiset Oulussa.

    Nuo julkiset tosiaan ala-arvoiset.. Koskaan ei tiedä, kulkeeko ne ajallaan eli ei.. Ja kulkevat muutenkin miten sun sattuu. Kallista hommaa..

    Äänestä

  • Muutin Torniosta Ouluun ja Rajakylään vuoden vaihteessa. Mukava lähiö ja siisti. Hyvät kaupat lähiössä. Kyllä jokaisessa lähiössä on levotonta joskus. Asunnon sain kaupungilta. Maksan nätistä kaksiosta (k oh mh), talossa pyykkituvat, lasitettu parveke, autopaikka, saunavuoro yhteensä 372 €. Asukasyhdistys kin toimii mukavasti. Etuna taloyhtiössä on, että ulko-ovet ovat aina suljettuina. Niin pitää ollakin, ettei käytäviin ja yleisiin tiloihin ulkopuolisilla ole mitään asiaa.
    Olen hyvin tyytyväinen Rajakylään. Turhaan sitä moititaan. Joskus kauan sitten on saattanut olla häiriötekijöitä. Mutta niinhän se on kaikissa uusisssa lähiöissä.
    Eiku yhteyttä ottamaan Oulun Sivakkaan (hoitaa kaupungin vuokra-asuntoasioita) ja tervetuloa Rajakylään.

    Äänestä

  • Rajakylä siistiytyny kirjoitti:

    Muutin Torniosta Ouluun ja Rajakylään vuoden vaihteessa. Mukava lähiö ja siisti. Hyvät kaupat lähiössä. Kyllä jokaisessa lähiössä on levotonta joskus. Asunnon sain kaupungilta. Maksan nätistä kaksiosta (k oh mh), talossa pyykkituvat, lasitettu parveke, autopaikka, saunavuoro yhteensä 372 €. Asukasyhdistys kin toimii mukavasti. Etuna taloyhtiössä on, että ulko-ovet ovat aina suljettuina. Niin pitää ollakin, ettei käytäviin ja yleisiin tiloihin ulkopuolisilla ole mitään asiaa.
    Olen hyvin tyytyväinen Rajakylään. Turhaan sitä moititaan. Joskus kauan sitten on saattanut olla häiriötekijöitä. Mutta niinhän se on kaikissa uusisssa lähiöissä.
    Eiku yhteyttä ottamaan Oulun Sivakkaan (hoitaa kaupungin vuokra-asuntoasioita) ja tervetuloa Rajakylään.

    http://www.kaleva.fi/plus/juttu663298_page0.htm

    Kyllä tuo Rajakylä ja Kakovainio jaksaa vuodesta toiseen olla puukkojunkkareiden kotipesä.

    Äänestä

ottaa selvää alueista joissa on paljon vuokrataloja (mm. vvo ja sivakka) ja valita näistä vapaa alue. Vältä ainakin Toppilaa, vaikka se mukavan päässä kaupungista olisikin, sekä Tuiraa (Koskitie ihan kiva kylläkin). Jos vuokralle olet tulossa niin suosittelen yksityistä. Niillä voi hinnatkin olla kilpailukykyisiä ja ainakin talot yleensä rauhallisia.

Äänestä

Toppilansaari on mainio paikka. Ja kaunis.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mutta minne ? kirjoitti:

Työt kutsuis Oulussa. Edessä olis asunnon hankinta. En tunne kaupunkia, joten olisi hyvä saada vinkkejä mistä nyt ei ainakaan sitä asuntoa kannata hankkia.
Työskentelen hotelli-ja ravintola alalla. Kotiinpaluuni sattuu usein yö-myöhäiselle. Toiseksi budjettini ei siedä kovin kallista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu