Hei! En ole lestadiolainen enkä paljon muutakaan, mutta uskonnot sinänsä kiinnostavat jo ilmiöinä minua. Kysyisin teiltä seuraavaa:
Miksi lestadiolaisuus kieltää kilpaurheilun? Eikö urheilu sinänsä ole hyvä ilmiö: pysyy keho kunnossa, rentoutuu, sosiaaliset seikat ym? Onko sitten juuri tuo kilpailullisuus pahasta? Miksi sitten sallitaan esim hyvän työaseman tavoittelu (näin olen ymmärtänyt)? Siinäkinhän on kyse kilpailusta.
Ja toinen asia: Eikö lestadiolaisuus kiellä uskontoon kriittisen suhtautumisen, jopa kyseenalaistamisen? Jos asia on tosi, niin eikö se kestä millaisen arvioinnin ja kritisoinnin ym hyvänsä? "Totuus ei pala tulessakaan..."
En kysy provokaatiomielessä, vaan ihan tiedonhalusta ja mielenkiinnosta. Hyvät päivänjatkot!!
Metallikoira Janne
Miksi lestadiolaisuus kieltää kilpaurheilun? Eikö urheilu sinänsä ole hyvä ilmiö: pysyy keho kunnossa, rentoutuu, sosiaaliset seikat ym? Onko sitten juuri tuo kilpailullisuus pahasta? Miksi sitten sallitaan esim hyvän työaseman tavoittelu (näin olen ymmärtänyt)? Siinäkinhän on kyse kilpailusta.
Ja toinen asia: Eikö lestadiolaisuus kiellä uskontoon kriittisen suhtautumisen, jopa kyseenalaistamisen? Jos asia on tosi, niin eikö se kestä millaisen arvioinnin ja kritisoinnin ym hyvänsä? "Totuus ei pala tulessakaan..."
En kysy provokaatiomielessä, vaan ihan tiedonhalusta ja mielenkiinnosta. Hyvät päivänjatkot!!
Metallikoira Janne
Vastaukset 13
Vanhimmat
Lestadiolaiset ei käy kilpailuja katsomassa kilpailupaikoilla mutta koulun liikuntatunneille osallistuvat jos on tanssia niin he tekevät jotain muuta ovat esim. lenkillä tai tekevät jotain muuta
Olutteltta tuodaan aina urheilukilpailuihin, siitä se pahuus juontaa. Siellä kiroillaan ja huudellaan, meno on raastavan rivoa
Uskovaisilla ei ole mitään urheilua vastaan. Urheiluseuroissa toimivat uskottomat henkilöt usein toimivat siten, ettei jumalanlapsi halua omia lapsiaan viedä sitä toimintaa lähelle...
Uskovainen ei mene sellaiseen porukkaan joka kerettiläisesti vastustaa ja jopa tuomitsee tupakoinnin!
joo meillä oltiin nappilakisoja vastaan kun olin lapsi ja ei taatusti ollu olut telttoja kentän laidalla tuolloin. Eikä sellainen nappula ureilu ole missään muodossa kenellekkään pahasta päinvastoin olisi uskoville lapsille hyväksi osallistua tällaisiin urheilukilpailuihin.
Amatti/haraste kilpaurheilu ei käy uskovalle mutta työ/yrittäjä kilapilu sopii on JÄRJETÖNTÄ.... Mitä eroa on teemu teukka selänteellä tai Ikkuna tehailijalla mikäs se olikaa.. tiiv.. ikkunat, kumpikin kilpaisee alallaan.Ikkunatehtailija on tosin PALJON rikkaampi kun teukka.
Onkohan asia niin että mitä parempi kunto sen parempi itsetunto ja mitä parempi itsetunto sen vaikeampi on hallita/ohjailla ihmistä??? heikot itsetuntoiset ihmiset pysyvät paremmin kurissa
uskottomat vetäjät ovat syy, enpä usko. Ja sitäpaitsi eihän siellä ole uskovaisia vetäjiä, koska SRK kieltää urheilemisen, sen seuraamisen, ja kaiken siihen liittyvän.
Tämä on vähän kuin se kanttoriasiakin, 70-luvulla keksitty ja synnillistetty asia.
Kunnianhimoa saa olla opiskelu- ja työelämässä muttei urheilussa. Voit tietenkin kuntosalilla yksikseen trimmata itsesi niin, että meet sitten uimarannoille näyttäytymään. Palkintoja ja stipendejä voit ottaa vastaan, jos on kyseessä koulu- tai työasiat, kunhan et ole vain ammattiurheilija. Tuleekohan joskus olemaan vl-ammattiurheilija tai -taiteilija. Tähän asti on pitänyt valita tie näiden asioiden suhteen: joko olet uskovainen tai epäuskoinen
joka on muiden väärien henkien serkku (kuiva henki, lakihenki, hempeilyn henki, kuiva yskä, kososlainen henki, isäntähenki, jne) tarttuu jos kilpailee urheilussa. Itsekin olen tehnyt parannusta nuorten hoitokokouksessa aikanaan "kilpailuhengestä", vaikka oli kysymys "liiallisesta kilpailumielialasta vl-nuorten omassa lentopalloillassa!!!
Kuinka tältä kilpailuhengeltä voi välttyä kilpaurheilussa? Uraputki ja häikäilemätönkin pyrkyryys työelämässä puolestaan on SRK:n luvalla täysin synnitöntä ja kannatettavaa.
Kilpaurheilulla on pitkä perinne epäjumalanpalvelusten osana. Antiikin olympialaisetkin oli järjestetty zeuksen kunniaksi. Rooman valtakunnan kilpa-ajot olivat suuren synnillisyyden ilmentymä. Ehkä jotkut ovat olleet ykyajan urheilukisoja suunnitellessa vilpittömälläkin mielellä. Mutta kiistaton tosiasia on, että ammattilaistuminen ja erilaiset doping-aineet näyttelevät keskeistä roolia menestymisessä. Menestymisestä on tullut epäjumala. Tunnettua on myös sopupelit ja sponsoroinnit. Uskovainen ei halua olla tällaisessa toiminnassa mukana. Kuntourheilua ja leikkimielistä kisailua uskovainen saattaa haluta harrastaa.
lestaaidolainen ei hyväksy kilpaurheilua mutta kelpaa lestaadiolaiset fimat kilpaurheilu areenoille sponsoroimaan sekä TELEVISIOON...mitä tää on, oman bisneksen edistämiseen kelpaa siinä sitä ollaan niin uskovaisia niin uskovaisia. Miten selität doupattun urheiluun osallistumisen sponsoroinnilla??
Hei kaikki uskovat tänäiltana hippo-kisat tikkakosken kentällä kaikki uskovat lapset mukaan isän ja äisin kanssa.
Saa vanhemmat ja lapset pitää hauskan illan ilman tuskaa ja ahdistusta.
Heippa!
Kuten sanoit, urheilu todellakin on hyvä ilmiö!
Ainakin yks syy siihen miksi kilpailua ei pidetä hyvänä: kilpailujen kautta oikein hyvin menestynyt urheilija (tai vaikka laulaja)tulee henkilönä erittäin arvostetuksi, "jumaloiduksi". Tämmöstä "jumaloimista" ei pidetä hyvänä, koska se tekee ihmisestä ns.epäjumalan. Ja epäjumaliahan ei hyväksytä yleensäkkään luterilaisuudessa..
Uskovainen ei siis halua olla epäjumala eikä myöskään "jumaloimassa" muita, epäuskoisiakaan esimerkiksi kilpailuissa.
Pienimuotoinen kilpailu on ok. Ei siis julkisuutta omien kykyjen ja taitojen loistossa...
Lestadiolaisuus ei kiellä uskon kyseenalaistamista. Miettiä ja pohtia saa, mutta tosihan on että tieteellisissä tutkimuksissa ei juurikaan raamatun tekstejä oo pystytty todistamaan.Sama koskee hyvin monia muitakin uskontoja..Uskon asia se usko siis on.
Tämä usko tuo elämään paljon hyvää, enkä koe jääväni mistään paitsi... Tuntuu kerta olevan joillakin käsitys, että tämä ois meistä itestäki kauheeta pakkoa. :)
Kiitos vastauksista! Hyviä kannanottoja. Varmaan kysyn jatkossa lisääkin...