Oikeat myyntitilastot

Kian myynti romahtanut viime vuodesta 20,12 % prosenttia vaikka tässä täällä hehkutettu Toukokuukin on nyt sitten laskelmassa mukana !!! Fiatilla pudotusta 42,19 %

Fiat on menettänyt markkinaosuuttaan toisiksi eniten ja KIa tulee kolmantena !!!!

Joo kannattaa lisätä kuluja heh heh.

Linkki:

http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&arti cle=141937&page=2
81031
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aken sivuilta ei löydy vielä toukokuun tuloksia. Ainoa fakta on, että uusien henkilöautojen myynti on laskussa. Poikkeavat automallit herättävät aina ennakkoluulottomien ostajien mielenkiinnon. Esimerkiksi kieltämättä persoonallinen Civic on nostanut voimakkaasti myyntiään.

Perustylsä kaurapuurokaksikko (Golf/Corolla) myy vuodesta toiseen tasaiseen tahtiin. Niillä on suuri - ja ilmeisen tyytyväinen - käyttäjäkunta, joten isot myyntimäärät ovat sääntö, ei poikkeus.

Äänestä
  • Eivät ne AKE:n tiedot poikkea noista jo kerrotuista luvuista.

    Äänestä

Sinänsä turhanpäiväistä tällainen "sun merkkis on tippunut enemmän kuin mun merkki" -jäkätys.

Mutta ihmettelen aloittajan tapaa lukea tilastoa.

Merkkikohtaisissa markinaosuusmuutoksissa 8.6. kun aloittajan antamaa sivua katselin, niin

volkkari -24,1 %
Nissan -32,2 %
Renault -49,9%
Kia -26,7%

...eli ei Kialla suhteessa mitenkään hirviän kurjasti tunnu menevän. Mutta ihan miten tilastoja haluaa kukin lukea...

*huvittunut*

Äänestä
  • Niinpä, empä kyllä ole ikinä autoa etsiskellessäni edes ajatellutkaan katsovani jotain rekisteröintitilastoja. Ihan hölynpölyä....oikeastaan on suorastaan parempi, että alla on joku auto mikä ei ole joku "suomen ostetuin". Oikein joskus naurattaa jossain marketin parkkipaikalla, kun yhdellä silmäyksellä näkee 5-10 volvo V70:stä/Nissan Primeraa. No, miljoona kärpästä ei voi olla väärässä: paska on hyvää....

    Äänestä

eli mikä olisi nyt suositeltava ostaa mielestäsi ?

millä nyt itse ajat ?


juuri ensiviikola menen ostaman, tilaamaan auton,
käteisellä, varattu on 33 000 mutta aion katsella jotain 22 000 € autoja.

Äänestä
  • Meneppä sitten koeajamaan ceed crdi, saatat yllättyä positiivisesti. Ja jos päädyt ceediin, varaamastasi autonostosummasta jää vielä rahaa esim. tehdä vaikka hulppea matka tai ostaa veneeseen komea perämoottori...tai pistä säästämäsi muutama tonni vaikka säästöön.

    Äänestä

  • Jos sulla on 33000 egee käteistä niin älä nyt urpo autoon niitä laita, käyt edes vähän kysymässä sijoitusneuvoja ja sijoituksillasi lyhennät biiliä ja pääoma säilyy tai /ja jopa suurenee, joku päivä ostat sitten ihan oikean auton.

    Äänestä

  • on käteistä kirjoitti:

    Jos sulla on 33000 egee käteistä niin älä nyt urpo autoon niitä laita, käyt edes vähän kysymässä sijoitusneuvoja ja sijoituksillasi lyhennät biiliä ja pääoma säilyy tai /ja jopa suurenee, joku päivä ostat sitten ihan oikean auton.

    Nuo on sijoutuksista,
    laskee kuinka vaan, oma on aina edullisempi kuin muut.
    Tiedän kyllä sijoutukset tuottaa, aina yli 10%, mutta heikentyneet ovat paljon parissa vuodessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tammi-Toukokuu 2007 kirjoitti:

Kian myynti romahtanut viime vuodesta 20,12 % prosenttia vaikka tässä täällä hehkutettu Toukokuukin on nyt sitten laskelmassa mukana !!! Fiatilla pudotusta 42,19 %

Fiat on menettänyt markkinaosuuttaan toisiksi eniten ja KIa tulee kolmantena !!!!

Joo kannattaa lisätä kuluja heh heh.

Linkki:

http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&arti cle=141937&page=2

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu