Sääliksi

Tänään Turussa, iltapäivällä seistiin Ladan kans valoissa rinnakkain. Iäkkäämpi Ladakuski rämppäsi lämppärin säätimiä kiivaasti ja hiki valui, kuin sialla. Onneksi nykyään uusissa autoissa on yleensä ilmastointi kuuluu vakio varustukseen. Ei tarvitse suotta hikoilla ja onhan se matkantaitto mukavampaa viileässä autossa, kuin kuumassa vai mitä?
8393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Muuten kirjoitit asiaa, mutta hyi sinua kun vertasit Lada-kuskia sikaan.

Eläinaktivistit saattavat suuttua.

Äänestä
  • Sika on yhteiskunnassa hyödyllinen.
    Siitä saa ruokaa ja lopuksi hyvät nahkapenkit autoon eikä se ole tientukkona liikenteessä.

    Äänestä

  • Virpi k. kirjoitti:

    Sika on yhteiskunnassa hyödyllinen.
    Siitä saa ruokaa ja lopuksi hyvät nahkapenkit autoon eikä se ole tientukkona liikenteessä.

    Tunnettua on, että lada-kuskin vertaaminen sikaan loukkaa sikaa.

    Äänestä

Jos niin kaipaat ilmastointia, niin nykyään on mahdollista asentaa sen mihin autoon tahansa. Samalla tavalla kuin sähköiset lasinnostimet, hälytin, CD-soitin ym. Luuletko että se on mahdoton asia?
Mexicossa esim. ilmastointi on jopa vanhoissa Volkkareissa, joita siellä on paljon.

Muuten suurin osa japanilaisia ja eurooppalaisia autoja, jotka tuotiin Suomeen vielä 90-luvulla olivat ilman ilmastointia. Se yleistyi vasta 2000-luvulla.

Tässä Corolla vm. 2000
http://www.nettiauto.com/viewVehicle.php?id_car=1299112&show=inline&id_vehicle_type=&id_make=79&id_model=896&id_car_type=&id_fuel_type=&id_gear_type=&pfrom=&pto=&yfrom=2000&yto=&engineFrom=&engineTo=&mileageFrom=&mileageTo=&id_domicile=&search=Hae&PN[0]=simp_search&PL[0]=simpleSearch.php?show=inline@id_vehicle_type=@id_make=79@id_model=896@id_car_type=@id_fuel_type=@id_gear_type=@pfrom=@pto=@yfrom=2000@yto=@engineFrom=@engineTo=@mileageFrom=@mileageTo=@id_domicile=@search=Hae

Pitääkö muistuttaa kuinka paljon maksoi tämä Corolla uutena?

Äänestä

Olen jo melko monta kesää kokenut ja ei vielä ole kuumaa ollut täällä muualla kuin saunassa.Niin kuka kumma ääliö se keksi alkaa myymään jäähdytyslaitteita auton mukana.Jo on melkoista huuhaa sakkia jolle ne menee kaupaksi

Äänestä
  • hikoilunsa lomassa kirjoittaa provoja tänne

    Äänestä

  • ostaa uutta autoa jossa ei olis ilmastointia.
    Käytetytkin joissa sitä ei ole, seisovat myymättä kuukausitolkulla. On se vain ehdoton suomenkin ilmastossa. Esim. syksyllä lasien huurtumisen estämisessä ja yleensäkin sisätilojen kuivauksessa, saatikka pentujen kanssa heinäkuussa puuhamaan retkellä.

    Äänestä

  • Sinä se jaksat kieltää kaiken.

    Meillä on hellerajaksi määritelty ´ 25 astetta celsiusta. Raja kyllä ylittyy joka kesä. Onko se kuumaa on asia erikseen. Tuollaiset kuumaa / kylmää määritelmät eivät kerro mitään, koska ne ovat täysin subjektiivisia.

    Sanot, että meillä ei ole kuumaa kuin saunassa. Se on sinun käsityksesi, monet muut ovat eri mieltä ja kokevat tänäänkin vallitsevan lämpötilan kuumaksi. Sinä käyttäydyt kuin vain sinun määrittelysi olisi oikein ja kaikki muut väärässä.

    Nyt olet ottanut autojen ilmastoinnin silmätikuksesi ja taas kuvittele, että sinä määräät onko ilmastointi tarpeellinen vai ei. Ellet sinä sellaista tarvitse, se on sinun asiasi. Se ei kuulu muille, mutta ei sinullekaan kuulu mollata laitteita, joita muut käyttävät, mutta sinä et.

    Sinunlaisiasi pikku nihilistejä, jotka kieltävät kaiken ja räksyttävät kaikesta, on maailma pullollaan. Kun jotakin pitäisi tehdä teikäläisiä ei kyllä näy. Heti kun on tehty, ilmestyvät sitten teikäläiset räksyttämään, kuinka huonosti asia on tehty ellei asiaa pidetä peräti tarpeettoman.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kävi kirjoitti:

Tänään Turussa, iltapäivällä seistiin Ladan kans valoissa rinnakkain. Iäkkäämpi Ladakuski rämppäsi lämppärin säätimiä kiivaasti ja hiki valui, kuin sialla. Onneksi nykyään uusissa autoissa on yleensä ilmastointi kuuluu vakio varustukseen. Ei tarvitse suotta hikoilla ja onhan se matkantaitto mukavampaa viileässä autossa, kuin kuumassa vai mitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu