lähin tuossa lauantai yönä poliiseja karkuun autolla. sattuvat tulemaan vastaan kun ajoin 170km/h eli 90km/h ylitystä en meinannutkaan pysähtyä ja pääsin turvallisesti piloon.
onko totta jos poliisi ei saa 3päivän aikana tästä teosta kiinni niin eivät voi enää syyttää törkeästä liikenne turvallisuuden vaarantamisesta? hyvät neuvot ovat kalliita antakaa niitä jos on kokemusta?
onko totta jos poliisi ei saa 3päivän aikana tästä teosta kiinni niin eivät voi enää syyttää törkeästä liikenne turvallisuuden vaarantamisesta? hyvät neuvot ovat kalliita antakaa niitä jos on kokemusta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Maksimi rangaistus törkeästä liikenteen vaarantamisesta on 2 vuotta, joten syyte on nostettava 5 vuoden kuluessa.
Näyttö monen päivän päästä voi olla hankalampi, mutta jos poliiseilla oli LVK, niin ryhdy jo odottamaan noutajia...
pakoileminen, nimittäin. Ainoa toivo on etteivät pirut käyttäneet nauhaa ja saaneet rekisterinumeroa.
Vai oliko kyseessä varastettu auto? :-)
Hiukka hölmöä kehuskella moisella yleisellä keskustelupalstalla?
epäilen ettei pollareilla ollut nauhaa tai jos on niin huonoa kuvaa. oli aikapimeää 03.30 yöllä kun paahtovat vastaan eivät ole soitelleet mitään eli varmaan on liian vähän todisteita.
Mä onnistuin joskus pakenemaan poliisia kuorma-autolla. Olin nimittäin liikkeellä MB Sprintterillä ja edellä ajoi pitkähkö autojono hieman alle kahdeksaakymppiä. Sitten tuli hyvä suora ja päätin lähteä ohitukseen, kaasu pohjaan vaan. Suoraa näytti riittävän, eikä vastaantulijoita ollut, joten päätin ohittaa koko jonon kerralla. Ohituksen päättyessä vastaantuleva autokin alkoi jo häämöttää edessä ja palatessani omalle kaistalle tajusin sen vastaantulevan olevan poliisiauto tutkan kanssa. Vilkaisin nopeusmittariin, se näytti reilut 130km/h. Seuraavaksi vilkaisin taustapeiliin; poliisi pisti siniset vilkkuvalot päälle alkoi tekemään u-käännöstä. Ehdin jo ajatella, että nyt taitaa kortti lähteä.. Aloin jo katselemaan sopivaa pysähtymiskohtaa mihin voisi jäädä poliisia odottelemaan. Edessä näkyikin sopiva bussipysäkki. Pysäkin kohdalta lähtikin metsään kapea kinttupolku johon pystyi kuitenkin juuri autolla ajamaan ja hetken mielijohteesta päätinkin ajaa sinne, koska poliisitkin olivat tien kaarteen vuoksi hetkellisesti pois näkyvistä. Siis sinne. Muutama sekunti myöhemmin päästyäni metsän suojaan piiloon ajoikin poliisiauto siniset valot vilkkuen vauhdilla ohi. Pidin suurinpiirtein vartin tupakkitauon ja lähdin jatkamaan matkaan. Aikaa tästä on jo pari vuotta, eikä ole kukaan perään kysellyt.
täällä pohjanmaan seudulla karkuunlähteminen on 3kertaistunut kahdenvuoden aikana. syynä liian helppoa ja onnistumis prosentti varmaan 75%.
joo mee kyttikselle pyytää anteeksi seon järkevää .t.kiltti jehova
tunnusta niin pääset helpommalla!!! ``èn tunnusta pääsen vielä helpommalla``!