Olen kuullut, että scart johdolla saa televisioon paremman kuvan kuin antennijohdolla. Kun televisiosignaali tulee digiboksiin antennijohdosta ja menee televisioon scart johdolla, niin mitenkä scartti pystyy antamaan paremman kuvan kun kerta alkupäässä on jo antennijohto? Luulisi siis olevan aivan sama jos laittaisi digiboksin ja television väliin antennijohdon (kokeilin enkä huomannut eroa). Selventäkää minulle tämä asia jos joku osaisi valistaa.
Scart vs antennijohto
miksi parempi kuva?
5881
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"kokeilin enkä huomannut eroa"
Digiboksi saa antennista digitaalisen TV-signaalin. Se muuttaa sen videosignaaliksi ja lähettää scartia pitkin TV:lle. Tällöin yleensä käytetään RGB-formaattia, jolloin jokainen väri menee omaa johtoa pitkin. Jos kuva halutaan lähettää antennikaapelia pitkin pitää signaali moduloida radiotaajuiseksi ja laittaa samaan johtoon muiden signaalien (antennista tulevat digitaali- ja analogikanavat) joukkoon. Tämä muokkaus sekä signaalin purkaminen TV:ssä heikentää kuvan laatua. Samalla ääni tulee monofoniseksi.
On mahdotonta, ettet huomannut eroa. Ilmeisesti et tehnyt testiä oikein. Tee testi niin, että boksin ja TV:n välissä on vain yksi johto kerrallaan. Muista, että kaikissa bokseissa ei edes ole modulaattoria eli kuva ei välity antennikaapelin kautta. Lisäksi modulaattoria käytettäessä sen kanava on viritettävä TV:hen ja valittava erikseen. TV ei osaa automaattisesti vaihtaa sille, kun boksi käynnistetään.
jos boksissa on hyvä rf-modulaattori ja telkkaa ei ihan läheltä katso, niin kyllähän kuva on silloin jo huomattavasti parempi kuin analogisen kanavan kuva.
eli jos alkuperäinen kysyjä on rf-moduloitua kuvaa analogisesti lähetettyyn verrattuna niin voipi pitää paikkaansa ettei eroa huomaa. tai sitä ei osaa huomata.
Oletin, että kyse on scartin ja modulaattorin kuvan vertailusta, ei analogisen ja modulaattorin välisestä vertailusta. Jälkimmäisessä laatu tosiaan voi olla kummin tahansa päin riippuen mm. modulaattorin laadusta. Myös scart vs. modulaattori vertailussa henkilökohtainen mieltymys voi toki suosia modulaattorin kuvaa. Sensijaan sitä en usko, että joku ei näkisi näiden välillä eroa.
>>Oletin, että kyse on scartin ja modulaattorin kuvan vertailusta, ei analogisen ja modulaattorin välisestä vertailusta.>>
siis tarkoitin että jos on katsonut analogista lähetystä varjokuvineen päivineen, niin silloin on vähänkin kauempaa katsottuna hankala erottaa digiboksin kuvaa rf:nä tai digiboksin kuvaa rgb:nä/cvbs:nä, koska ne kaikki on tuohon mastolta analogisesti lähetettyyn verrattuna loistavia kuvanlaadultaan.