Morjens! Elikkä, olen hankkimassa tuulilasivenettä, n. 1000e budjetilla ja esim nettiveneessä on jo montakin hyvää vaihtoehtoa ollut. Tarkoituksena on ostaa lasikuidusta valmistettu tuulilasivene jossa samassa paketissa 20hp perämoottori. Mitä asioita kannattaa tarkistaa kun venettä on hommaamassa, tai muita tärkeitä asioita mitkä pitää muistaa? Ja ikä on n 1980-1988 sekä moottori että vene.
Lähinnä noilla asioilla tarkoitan että mitä pitää tarkistaa onko kunnossa, ja kuinka tapahtuu. Sekä tietenkin vähän mielipidettä mitä sanotte näin ensiveneeksi n. 3.6m pitkää, lasikuidusta valmistettua, 20hp perämoottorin omaavaa noin 25-30vuotta vanhaa tuulilasivenettä?
Lähinnä noilla asioilla tarkoitan että mitä pitää tarkistaa onko kunnossa, ja kuinka tapahtuu. Sekä tietenkin vähän mielipidettä mitä sanotte näin ensiveneeksi n. 3.6m pitkää, lasikuidusta valmistettua, 20hp perämoottorin omaavaa noin 25-30vuotta vanhaa tuulilasivenettä?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onko kyseessä taas joku hupijuttu vai kysyykö asiaa alasta mitään ymmärtämätön.Tuosta yhdistelmästä sanoisin "Tappolaite". Liian lyhyt vene noin suurelle koneelle.
...kumma siinä on, että aina löytyy joku tuollainen "besserwisser", jonka mielestä kukaan ei saisi kysyä sellaista, mitä ei tiedä?
Alkuperäiselle kysyjälle: jos suinkin kaveripiiristä löytyy joku, joka veneistä jotain tietää, niin ota mukaan tutkimaan venettä. Veneilylehtien nettiarkoistoista löytynee myös vinkkejä veneenostajalle. Tässä tilassa on aika mahdoton antaa paljoa neuvoja, on se lista sen verran pitkä. No, veneen "yleissiisteys" (onko hoidettu vai laiminlyöty), selviä murtumia ei saisi olla, helojen olla kunnolla kiinni, laminaatin pitäisi vastata muovivasaralla tms. naputteluun "jämäkästi". Kölilinjaa kannattaa katsoa, onko pahoja murjoutumia. Ohjauksessa ei saisi olla klappia. Moottorin käynnistyä nätisti eikä savuttaa hirmuisesti, jäähdytysveden juosta.
Ei tuo 20 hv ole tuonkokoiseen mitenkään erityisen paha juttu eikä sitä voi ylipäätään sanoa "suureksi koneeksi". En ole järin innostunut ns. tuulilasiveneistä, mutta miksei sellaisella voisi aloitella. Pikkucruisailuunhan se väkisin rajoittaa, päiväretkiin jne.
Toinen kerta vuosien saatossa, kun voi olla yhtä mieltä trollipeikkomme kanssa, jopa koko lailla pilkulleen.
Sama juttu. Olen samaa mieltä. Noita tuulilasiveneitä en kyllä ymmärrä lainkaan. Miksi ihmeessä joku ostaa tuulilasiveneen, kun samankokoisia pulpettiveneitä on saatavilla (ja luulis olevan vielä about samaan hintaankin - onhan niihin käytetty vähemmän kuituakin, kun ei ole sitä typerää etukantta). Pulpparista on lisäksi noin 10 000 kertaa helpompi päästä eroon sitten kun halajat suurempaa botskia.
Jos vene kelluu, niin siinä on tuohon hintaan ilmeisesti tuulilasialennus jo huomioitu. Siksi sitä voi ajatella.
Lyhythän tuo vene kieltämättä on mutta jonkinnäköisen keulakannen paino sekä kuskin/matkustajan painopiste edessä auttaa asiaa. Tuollaiset veneet ovat yleensä melko tasapohjaisia ja kulkevat kohtalaisesti tyynellä. Myrskyyn ei ole asiaa.
Minulla oli aikolinaan Terhi 400 BS. Pidin sitäkin liian lyhyenä. Koneena oli ensin 20 sitten 30 hv. kone. Nopeutta en muista, eikä silloin ollut gepsejä jolla olis mitattu. Naapurin avomallinen Terhi 400 kulki kuitenkin huomattavasti kovemmin samalla koneella koska se meni paremmasa asennossa eikä niin pitkällä vesilinjalla ja suurella märkäpinnalla kuin edessäistuttava.
Toinen tuulilasiveneen haitta on hankala liikkuminen. Keulakansi on kiikkerä ja tuulilasi rajoittaa tehokkaasti kulkua. Lasi ei yleensä kestä nojaamista eikä mistään saa tukea. Pieni vene keikkuu vielä reilusti. Siinä lienee yksi iso syy miksi tl-veneet eivät ole enää haluttuja. Asialla on tietysti se hyvä puoli että niitä saa halvalla. Nykyisinhän bowriderit eli avokeulaiset tuulilasilliset veneet ovat ottaneet varsinaisen tl-veneen paikan, eikä ihme.
Itse ostaisin mielummin pulpettiveneen. Kakskymppisellä kulkevat 20-25 solmua veneestä ja lastista riippuen.
Itse kuitenkin valitset mutta muista että vene/kone yhdistelmä ei ole ainoa rahanreikä. Tarvitset vielä: kelluntaliivit kaikille veneessä matkustaville, sammuttimen, lepuuttajia laidoille jos pidät venettä yleisessä laiturissa, köysiä, ankkurin, .... satamapeitteen, GPS-navigaattorin, karttaplotterin, paperikarttoja, kiilloitusvahaa, veneilyasusteita ja -kenkiä, kipparinlakin, ankkuritatuoinnin ... ja kohta uuden entistä hienomman veneen :) Lista on loputon, ymmärräthän pienen huumorin.
Hauskaa ja turvallista veneilyä. Aloita maltilla.
Kyllä mieluummin ostaisinkin pulpettiveneen, esim terhin abs-muovia olevan tai sitten alumiiniveneen, mutta yksinkertaisesti niitä on hankala löytää tuolla
Kyllä mieluummin ostaisinkin pulpettiveneen, esim terhin abs-muovia olevan tai sitten alumiiniveneen, mutta yksinkertaisesti niitä on hankala löytää tuolla
Entä sitten kahvasta ohjattava vene? 15 hv koneella Yamarin 440 kulkee 22 solmua. Tonnilla ei sitä kyllä saa kuin ilman konetta (80-luvun vene), mutta tuon luokan mikään venepaketti ei ole hyväkuntoinen tai laadukas tuolla hinnalla. Periaatteessa kuitenkin mitä pienemmän veneen hankit, sitä parempi kuntoisen laitteen saat samalla rahalla.
Tai jos ratti pitää olla, silloin ehkä Suomi 410R 8-10 hv kone. Sellainen yhdistelmä ei paljon maksa. Ihan kivasti silläkin pääsee paikasta toiseen. En kyllä tiedä, mitä ideaa ratissa on siinä veneessä, mutta ei kaikessa ideaa tarvikaan olla. Tärkeintä on, että tuntuu kivalta.
Tässä vaiheessa kannattaa tosissaan miettiä omia tarpeita vielä moneen kertaan ennen päätöstä. Itsellänikin oli monta vaihtoehtoa ykkösenä, ennenkuin päädyin nykyiseen (Yamarin 440 15 hv), mikä on osoittautunut erinomaiseksi ratkaisuksi minun käyttötarpeeseen.
Eli, veneen tarkoitus olisi normaali huviajelu lähivesillä, sekä luultavasti kalastus virvelillä veneestä heittämällä, ja ehkä vetäminenkin. Tiedän toki, ettei tuulilasiveneet sitä tarkoitusta parhaiten palvele, mutta uskon että minulle se riittäisi. Vaatimuksena veneessä olisi periaatteessa vain Rattiohjattavuus, 15-20hp perämoottori ja hinta saisi olla siis n 1000e.
Esimerkiksi nettiveneestä on löytynyt montakin vaihtoehtoa, esimerkiksi Lohi tuulilasivene, 80-luvulta ja suunnilleen samanikäinen 20hp Yamaha perämoottori.
Tiedän siis sen, että tuulilasiveneet ovat hankaloita rantautuessa, tai laituriin laskeutumisessa, sekä ne eivät ole ihanteellisia kalasteluun, ja niillä ei saavuteta samanlaisia nopeuksia kuin pulpettiveneillä. Eli syy ostaa sellainen olisi minulle sopiva hinta sekä että se riittää tarpeeseeni huviajeluun nyt kesällä.
Ja jos joku nyt viitsii, niin voisiko laittaa linkkiä jos tietää jonkun netissä myytävän halvan paketin jossa olisi pulpettivene ja moottori 15-20hp moottorilla, koska pulpettivene olisi mieluisempi käyttötapojensa helppoudesta ja monipuolisuudesta johtuen, mutta koska en halpaa ole löytänyt vielä, on varmaan tyytyminen tuulilasiveneeseen. Eli linkkiä vaan kehiin jos tiedät jonkun, kiitän jo etukäteen :)
Kertokaa nyt Terhi-abs veneistänne kokemuksia,olen nähnyt,ja kuullut sitäkin hurjempia juttuja niistä,kuinka nelimetrinen vene voi painaa 4-500Kg.Onko se rahasta kiinni,vai mitä erinomaista on abs-veneissä.Eikös veneen tulisi olla reilusti lasikuitua.
Terhi abs-vene on ylivoimainen vene jos tulee emännän kanssa erimielisyyksiä niin voi sahata veneen kahtia ja molemmat puolet kelluu,ei ne veneet sentään betonia ole noissa painoissa on jo lapin lisää aika paljon.
5 heppaa jää vajaaksi, mutta nopeus pitäisi olla noin 20 solmua tuolla paketilla.
http://www.keltainenporssi.fi/show_ilmo.jsp?o_id=7588995