miksei folkmetallia Kaustisella?

Setä-SAM

Kaustisen tähti on laskeva ja kaikki tietävät miksi. Ohjelmiston suhteen mennään yhtä varman päälle kuin Callen esiintyjissä. Hector, J. Karjalainen jne. Okei, onhan noita muitakin festivaaleja mutta miksi Kaustisella ei olla nähty yhtään Folk-metalli kategoriaan laskettavaa esiintyjää? Vaikka olen itse 39v ja käynyt Kaustisen festareilla 18 vuotiaasta, niin folk & metalli diggarina en voi kuin kovasti ihmetellä tätä puutetta. Ja esiintyjiähän ei tarvitse hakea kotimaata kauempaa, koska suomalaiset bändit ovat tässä genressä parasta mitä maailmalta löytyy. Kaikenlisäksi folk-metalli on se nuorison kosketuspinta nykyisin kansanmusiikkiin, joten tähän pitäisi panostaa myös esiintyjissä, mikäli tähden ei haluta edelleen laskevan. Muutenkin monipuolisena itseään pitävä festivaali on tylysti syrjäyttänyt täysin koko tämän kansanmusiikin alalajin. Hävetkää johtoryhmä!

Ne heavyn/kansanmusiikin ystävät jotka eivät aihetta tunne, niin suosittelen tustustumaan esim. seuraaviin LOISTAVIIN bändeihin:

Turisas
Moonsorrow
Korpiklaani
Finntroll
Ensiferum

5

1071

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennen oli toista...niinpä

      Ei ole,,,, mutta ei nämä mitkään kansanmusiikki festivaalit enää ole.Täyttä Suomi Poppia,,Iskelmä Festivaalit.Taitaa tulla ranskaasti takkiin.Näitä samoja artisteja näkee kapakoissa esiintymässä tuontuosta.

    • toivottavasti järjestäjät

      ottavat vinkin tosissaan, olisi jo aika saada folkmetallia esille.

    • sais vähä
      • Puljus Matti Vintturilta

        Kaustinen on menettänyt merkitystään.Paisutellaan massiiviseksi viihdetapahtumaksi ,ja käteen jää vain kourallinen euroja.Mikä tämä tälläine Kansanmusiikki Festivaali on,jossa on viihdemusiikkia???Näitä samoja festareita on >Suomi täynnä!!


      • asdlasdlj
        Puljus Matti Vintturilta kirjoitti:

        Kaustinen on menettänyt merkitystään.Paisutellaan massiiviseksi viihdetapahtumaksi ,ja käteen jää vain kourallinen euroja.Mikä tämä tälläine Kansanmusiikki Festivaali on,jossa on viihdemusiikkia???Näitä samoja festareita on >Suomi täynnä!!

        Mistä näitä huuhaa paskanjauhajia tänne oikein sikiää? Ei taideta tuntea koko kansanmusiikkitouhua sitten pätkääkään.

        Kannattais mennä vaikka lyömään sitä omaa päätä alasimeen niin siitä olis enemmän hyötyä muillekkin kuin tuosta paskanjauhamisesta internetissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      199
      4303
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2853
    3. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      2816
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      89
      2626
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2337
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      50
      2257
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2087
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1941
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1939
    Aihe