kertokaa kokemuksesta kauanko menee ennenkuin toipuu? olen ollu kohta 2 viikkoa sairaslomalla uupumuksesta ja luulin että nyt kun sairasloma päättyy olisin jo paremmassa kunnossa. nytkin vain itkettää eikä mitään saa tehtyä..
kauanko kestää
uupumus
71291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kahdessa viikossa uupumus mene ohi. Ei kun lekurille ja käytätkö jotain lääkettä, ois varmaan avuksi toipumisessa.
molemmilla kerroilla sairasloma kaksi kuukautta. Luulisin, että sen se vie ainakin. Ei kahdessa viikossa kukaan toivu vielä. Riippuu tietysti kuinka pahaksi pääsee.
Sitten pikkuhiljaa tuli sellainen olo, että halusi jo töihinkin.
Byrokratiahan menee niin, että sen kahden viikon jälkeen pitää keksiä joku muu diagnoosi. Onko se sitten useimmiten depressio tai mikä. Sanoin pankaa mitä lystäätte. Sinänsä kumma juttu tuo byrokratian kukkanen minusta. Miksei voi olla edelleen uupumus?
Mulla oli lääkehoitoakin lisäksi.
Kyllä olo siitä varmasti vielä muuttuu, älä hätäile :)
Minulla toipuminen vei n. puoli vuotta. Sairaslomatodistuksessa luki sen ajan vakava työuupumus ja sitä hoidettiin viikottaisilla tapaamisilla uupumiseen ja stressiin erikoistuneen lääkärin vastaanotolla.
Toipuminen on erittäin yksilöllistä, joten tarkkaa aikaa ei sille voi antaa. Yleensä sen määrittelee lääkäri haastatteluin ja potilaan kuntoa seuraillen.
Saitko vakavan työuupuksen diagnoosilla sairauspäivärahaakin? Yleensähän työuupumusta ei pidetä varsinaisesti sairautena.
Kiinnostaa vielä sekin, onko stressiin erikoistunut lääkäri psykiatri tms.?
Hienoa, että olet toipunut :)
lääkäreitä muualla kuin Helsingissä?
kai se uupumus sitten menee jossain vaiheessa ohi. mulla on lääkäriin varattuna aika niin saa keskustella asioista. kiitos teille jotka vastasitte mulla ei ole aiemmin ollut uupumusta joten en käsittänytkään että se on näin pitkällinen juttu. töihin meno ainakin tuntuu ylivoimaiselta asialta tässä vaiheessa kun ei jaksa edes arkisia asioita hoitaa.
Itse en kyennyt enää ollenkaan töihin ja nyt olen työkyvyttömyyseläkkeellä. Älä suotta kiirehdi, sinulla on mahdollisesti pitkä tie edessäsi. Anna aikaa itsellesi. Et sinä hetkessä ole sairastunutkaan, joten et hetkessä parane.