eturauhanen vaivaa...?

kultsukka1

Mitä mieltä olette tai onko muilla kultsukan omistajilla kokemuksia...
Omalla 3-vuotiaalla uroksellani eturauhanen vaivannut n.5kertaa elinaikanaan,olen joutunut käyttämään koiraani jollain "rauhoittavalla"piikillä että eturauhasen turvotus on lakannut...tämä on tehty n.puolen vuoden välein. Eläinlääkärimme suositteli kastraatiota,mutta sitä en haluaisi tehdä :( kumpi olisi/on parempi vaihtoehto leikkauttaa elämän intoa täynnä oleva kultsi vai käyttää piikillä aina silloin kun eturauhanen turpoaa? itse olen rauhoittavan piikin kannalla,olisi todella kiva kuulla muiden mielipiteitä ja kokemuksia tälläisesta :) pelottaa vain leikkauksessa että jos pojulla menee elämäninto mitä hänellä on sydämensä kyllyydestään.... -kiitos etukäteen kaikille ihanille ihmisille jotka jakavat mielipiteensä ja kertovat omia kokemuksia :)

3

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Benjamiini

      Hei! Itselläni on monirotuinen koira eli emä cokkeri ja isä kultainen noutaja.Koirallani ilmeni koko ajan myös eturauhas erilaisia vikoja oli esinahan tulehduksia jne. Kymmenen vuotiaana jouduimme äkilliseen leikkaukseen Oulun akuuttiin koska pissa lakkasi tulemasta ja diagnoosi oli että virtsakivet olivat koteloituneet penisluuhun joita ei tietysti voi leikata.Tehtiin avanne ja nyt koiramme on 14 v silloin 10v ja elämän ilo mielestäni ei ainakaan narttujen suhteen eikä leikin ynnä muun kiinnostukseen hävinnyt.Nyt olen havainnut pientä kyllästystä mutta ei vieläkään narttujen tai toisten urosten reviiri tietoisuus jyllää.!!Usein ei jää muita vaihtoehtoja ja tietysti ajatellen koirasi terveyttä jatkuvien hoitojen ja lääkityksien ei varmasti pitemmälti ajatellen ole mukavaa koirallekkaan.Toivotan sinulle jaksamista ja oikean päätöksen tekoa ajattele mitä haluat koirallesi.T.Yksi koiria yli kaiken rakstava koiraihminen.

      • kultsukka1

        Kiitos viestistäsi... :) mukavaa ja aurinkoista kesää sinulle ja koirallesi :)


      • piituli

        benjamiini kertoisitko vähän siitä teidän toipumisesta?? meillä tehty juuri sama toimenpide ja samassa paikassa,samasta syystä... nyt otettu tikit pois jne.. toipumista odtetaan,... meillä vaan nyt tikin oton jälkeen on vuotanut verta aina liikkeessä... leikkauksen jälkeen parina päivänä vuoti mutta nyt taas... onko normaalia???


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4236
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3476
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3292
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3199
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3142
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2770
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      61
      2721
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2539
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe