Olen syönnyt Amlodipin 5mg verenpainelääkettä kuukauden. Nilkkani turpoavat valtavasti. Mitä voisi tehdä asian korjaamiseksi. Onko yleensä mitään kalsiumin salpaaja, joka ei turvottaisi nilkkoja. Jos on, niin olisin kiinnostunut lääkkeen nimestä.
Verenpainelääke
nilkat
41880
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kalkkisalpaajasta ainakin olen kuullut, että se turvottaisi nilkkoja vähemmän kuin muut. Mutta en sitten tiedä onko lääkefirman propagandaa vai ei. Käy lääkärin tykönä, kannattaa kokeilla vaihtoa toiseen kalkkisalpaajaan tai jos mikään ei sovi, ehkä aivan toisen ryhmän verenpainelääkkeeseen. Osta aina vaan kuukauden pakkaus niin ei jää sopimattomia lääkkeitä turhaan kotiin lojumaan.
Olen syönyt kadenlaisia verenpainetta alentavia lääkeitä 1,5 vuotta. vaikka syön samanaikaisesti nesteenposto lääkkettä 20 mg tuppaavat nilkat turpoamaan, aina lääkärissä ja ekg käynneillä ihmettelevät sitä asiaa. Minulla siitä ei ole mitään haittaa.
Lääkkeen aloittamisen jälkeen ollut vaikeita mielialavaihteluita.Vaimoni ihmettelee. Olen ollut alavireinen ja minulle on tullut rytmihäiriöitä. Ihmettelen lääkitystäni sillä minulla ei ole mitään sepelvaltimotaudin oireita.
Kiitos viesteistänne. Lääkäri ei vaihtanut Amlodipin 5mg lääkettä. Sanoi, että nilkkojen turvotus voi johtua helteistä. Vettä täytyy juoda litra tai puolitoista litraa päivässä. Jalkoja täytyy pitää myös koholla päivän aikana.