Rotilla kirppuja

gjutgfg

Huomasin tuossa äskettäin että rotillani on kirppuja. Tuossa viikko/pari sitten kuolleella rotallani oli aikalailla niitä joten luulenpa heidän sieltä saanneen ne. Elikkä kysymys kuuluu, Mitä lääkkeitä rotille on kirppuja vastaan ja mitä hinta luokkaa ovat?
Asiallisia vastauksia kiitos. Pissikset äälkää vaivautuko.

8

2482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apteekissa

      on silti maksuton neuvontanumero

    • apteekista

      Käy apteekista Frontline vet-suihketta, jos oikein muistan hinta oli jotain 7€ paikkeilla. Sillä lähtee kaikenlaiset öttiäiset turkista. Itse tuotteessa ei kerrota annostusta rotan kokoiselle eläimelle, mutta pieni varovainen suihkaus peräpäähän riittänee. Varo suihkuttamasta silmien lähelle, luonnollisestikin :).

    • Jos loiset tosiaan ovat jotain muuta kuin hilsepunkkia (jota ei silmällä näe, koska on pieni; oireina ihon hilseily, hilsettä yleensä myös turkissa; joskus eläimet raapivat itseään), ne ovat luultavasti täitä tai väiveitä, jotka ovat yleisiä loisia rotilla. Näihin tehoaa Frontline, hilsepunkkiin vain ivermektiini (reseptilääke).

      Frontlinen annostus on 6 suihkausta/painokilo kissoille ja koirille. Omille rotilleni olen käyttänyt sitä niin, että annan n. 200 g kohden yhden suihkauksen; 300 g painavalle rotalle voi antaa kaksi tai kolmekin reilua suihkausta. Aine suihkutetaan rotan selkään ja hierotaan hyvin ihoon. Rottaa on pidettävä sylissä kunnes aine kuivuu kokonaan, ei esim. ahtaassa kuljetusboksissa. Rotta ei saa päästä nuolemaan ainetta pois turkistaan. Häkkiä ei tarvitse desinfioida, koska Frontline suojaa loistartunnalta n. 4 vk, jona aikana loiset kuolevat isäntäeläimen puutteessa. Frontlinen hinta on 100 ml pullolla n. 13-14 euroa.

      Reseptilääkkeinä löytyy mainitsemani ivermektiini (kauppanimi Ivomec) ja Stronghold. Ivomec tosiaan tehoaa hilsepunkkiin, jota meillä on nyt pienoisena epidemiana... Jos joudut käyttämään näitä, vaadi eläinlääkäriltä riittävän suuri annostus, pikkuväelle kun ei käy yksi yhteen sama annostus kuin kissoille ja koirille, ne vaativat painoon nähden enemmän lääkettä kuin isommat.

      Hiirille suositellaan (tämä tosin käyttäjän vastuulla; suosittelija kokenut kasvattaja, joka on samalla mallilla tehnyt loishäätöjä sadoille hiirille) Ivomec 1 % liuosta, josta sekoitetaan 1 osa 4 osaa vettä, eli esim. 1 osa 1-prosenttista Ivomec-liuosta ja 4 ml vettä. Tätä laitetaan hiirille iholle (tai niskaan) 1 tippa 10 päivän välein yhteensä 3 kertaa. Rotille saatiin nyt samanvahvuista liuosta ja sitä annetaan 1 tippa/ 50 g rottaa = 300 g painava rotta saa 6 tippaa 10 pv välein sen kolme kertaa. Tässä laskin painot pyöristetysti, eli esim. 330-grammainen rotta sai 7 tippaa. Ivomeciä voi antaa myös suun kautta, annos sama.

      • Eli tuo mainitsemani 6 suihkausta koirille yms. tarkoitti lyhytkarvaista eläintä, pitkäkarvaisille annostus voi olla jopa kaksinkertainen. Rottien kohdalla tätä ei tietenkään tarvitse huomioida. Ja Frontlinea myydään isommassakin pullossa, mutta jo tuo 100 ml pullo riittäisi rotta-armeijan tarpeisiin.


      • gjutgfg
        Rotta-Leena kirjoitti:

        Eli tuo mainitsemani 6 suihkausta koirille yms. tarkoitti lyhytkarvaista eläintä, pitkäkarvaisille annostus voi olla jopa kaksinkertainen. Rottien kohdalla tätä ei tietenkään tarvitse huomioida. Ja Frontlinea myydään isommassakin pullossa, mutta jo tuo 100 ml pullo riittäisi rotta-armeijan tarpeisiin.

        Eli kannattaisko mun ostaa tuota Frontlinea iso pullo? Omistan 4 rottaa ja kaikkilla on kirppuja. Koira ja kissa ja kani myos, mutta eivät ole kosketuksissa rottiin, mut niihinkin varmuuden vuoksi?


      • gjutgfg
        gjutgfg kirjoitti:

        Eli kannattaisko mun ostaa tuota Frontlinea iso pullo? Omistan 4 rottaa ja kaikkilla on kirppuja. Koira ja kissa ja kani myos, mutta eivät ole kosketuksissa rottiin, mut niihinkin varmuuden vuoksi?

        kiitoksia Rotta-Leenalle. Kävin tuossa tunti sitten ostamassa sita Frontlinea, kolmannesta apteekista.


      • llllllllllllllllllll
        gjutgfg kirjoitti:

        Eli kannattaisko mun ostaa tuota Frontlinea iso pullo? Omistan 4 rottaa ja kaikkilla on kirppuja. Koira ja kissa ja kani myos, mutta eivät ole kosketuksissa rottiin, mut niihinkin varmuuden vuoksi?

        Parasta hoitaa nekin, niin ei ainakaan tule uudestaan kirppuja.


    • ?

      Eikös Frontline ole vain yhden kerran (3 suihkausta) lääke, vai pitääkö sitä antaa kuuriluontoisesti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      302
      6609
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5786
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      185
      5264
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4033
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3318
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3303
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3227
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2232
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      998
    Aihe