Laadussa parannettavaa

Volkkarilla on laadussa parannettavaa. On pikkuvikaa ja isompaa vikaa. Kallis auto ei tae, että vikoja olisi vähän. Tulee mieleen lukemani kirjoitus helsingin sanomien toimittajan uudehkosta Audista. Vikoja oli ja hän tuntui pettyneeltä. Audi, volkkari ja muutamat muut valmistajat tilaavat osansa sieltä mistä halvimmalla saavat. Seuraava auto taitaa olla japanilainen. Ehkä volkkarin ja audin ja muutaman muunkin autonvalmistajan olisi syytä katsoa peiliin ja käydä laatukeskuteluja ja parantaa autojensa luotettavuutta ja kestävyyttä
6967
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Useat saksalaisvalmistajat ovat ainakin väittäneet suorittaneesna peiliin katselua eli laadin nostaminen on ollut tavoitteena. Opel ja Mercedes ovat tässä onnistuneetkin jossain määrin. Mutta onko Volkswagenin laatu nyt sitten erityisen huonoa? Mitä ongelmia sinulla on ollut. Minusta huonointa on huoltotoiminta.

Äänestä
  • Yksi syy, että olen ostanut uuden mallin kahtena kerralla. Lastentauteja, joista osa on varmaan korjattu. On sellasia osia joiden kuuluisi kestää kauemmin. En tarkoitannut jutullani pilata volkkarin mainetta. Hyvä autohan volkkari on ajaa. Ehkä luotettavuutta ja kestävyyttä lisää. Kyllähän ranskalaisissa ja amerikkalaisissa autoissa on vikoja. Sen on Tuv:in testit osoittaneet. Joissain autoissa enemmän ja toisissa vähemmän vikoja. Olisi hyvä jos viat saataisiin takuuaikana korjattua. Sitten esim. passat ex autoni oli käynnistysvaikeuksia talvella. Vähän vaikutti, että he eivät aluksi uskoneet kun vikailmaisin ei ilmoittanut vikaa olevaan. Kun auto oli lämmin niin autoni lähti käyntiin hvyin. Mutta jos auto oli seissyt yön yli 20 asteen pakkasessa niin se sai härnätä käyntiin. siinä taisi talvi vierähtää ongelman kanssa. Volkkariliike korjasi auton omaan piikkiinsä. Sitten vielä tämä jarrujen kanssa ongelmat uudessa autossa. Jarrut jäivät makaamaan päälle. likaa menii paikkaan joka jumitti jarrut ja jarrut olivat muutenkin jäykät siksi jumiutuivat. Jarrulevyt menivät uusiksi ja jarrupalat. Alatukivarret uusiksi 60 000 km:ssa. Eräs katsastumies arveli alatukivarsien kestävän vähemmän aikaa, koska ne ovat kierrätysmetallia ja näin pehmeämpää metallia.


    Ehkä osa lastentaudeista ym. vioista on korjattu

    Äänestä

  • Pena__ kirjoitti:

    Yksi syy, että olen ostanut uuden mallin kahtena kerralla. Lastentauteja, joista osa on varmaan korjattu. On sellasia osia joiden kuuluisi kestää kauemmin. En tarkoitannut jutullani pilata volkkarin mainetta. Hyvä autohan volkkari on ajaa. Ehkä luotettavuutta ja kestävyyttä lisää. Kyllähän ranskalaisissa ja amerikkalaisissa autoissa on vikoja. Sen on Tuv:in testit osoittaneet. Joissain autoissa enemmän ja toisissa vähemmän vikoja. Olisi hyvä jos viat saataisiin takuuaikana korjattua. Sitten esim. passat ex autoni oli käynnistysvaikeuksia talvella. Vähän vaikutti, että he eivät aluksi uskoneet kun vikailmaisin ei ilmoittanut vikaa olevaan. Kun auto oli lämmin niin autoni lähti käyntiin hvyin. Mutta jos auto oli seissyt yön yli 20 asteen pakkasessa niin se sai härnätä käyntiin. siinä taisi talvi vierähtää ongelman kanssa. Volkkariliike korjasi auton omaan piikkiinsä. Sitten vielä tämä jarrujen kanssa ongelmat uudessa autossa. Jarrut jäivät makaamaan päälle. likaa menii paikkaan joka jumitti jarrut ja jarrut olivat muutenkin jäykät siksi jumiutuivat. Jarrulevyt menivät uusiksi ja jarrupalat. Alatukivarret uusiksi 60 000 km:ssa. Eräs katsastumies arveli alatukivarsien kestävän vähemmän aikaa, koska ne ovat kierrätysmetallia ja näin pehmeämpää metallia.


    Ehkä osa lastentaudeista ym. vioista on korjattu

    Polossakin oli vikaa. Jotain pientä. Etupyörien laakereiden takana olevat kumit. Niiden vaihto edessä. Katsastuiehen mukaan tyyppivika. Kestävät 3-5 vuotta. Katsastusmiehen mukaan tyyppivika. Kuuluu kolinaa jarruttaessa. Mahtaakohan uudessa polossa enää olla kyseistä vikaa? Polossa joutuu vaihtamaan kerran vuodessa. Yhdessä eri merkissä lamppu kesti kauemmin.

    Äänestä

  • Pena_ kirjoitti:

    Polossakin oli vikaa. Jotain pientä. Etupyörien laakereiden takana olevat kumit. Niiden vaihto edessä. Katsastuiehen mukaan tyyppivika. Kestävät 3-5 vuotta. Katsastusmiehen mukaan tyyppivika. Kuuluu kolinaa jarruttaessa. Mahtaakohan uudessa polossa enää olla kyseistä vikaa? Polossa joutuu vaihtamaan kerran vuodessa. Yhdessä eri merkissä lamppu kesti kauemmin.

    Joutuu vaihtamaa lampun siis kerran vuodessa. Sana jäi edellisestä pois.

    Äänestä

P.D. Power: Ford ja Mersu parantaneet laatuaan
Julkaistu: 15:10

helsingin sanomat



Ford ja Mercedes-Benz paransivat merkittävästi asemiaan Yhdysvaltojen automarkkinoita tutkivan J.D. Power and Associatesin merkkikohtaisessa laatuvertailussa.

Kymmenen parhaan joukosta löytyy neljä Fordin merkkiä: Lincoln (3.), Jaguar (6.), Mercury (8.) ja Ford (10.).


Koko laatututkimuksen voittaja oli Porsche ennen Lexusta. Niin sanotuista ison tuotannon merkeistä paras oli neljänneksi sijoittunut Honda ennen viidenneksi tullutta Mercedes-Benziä.


Mersu teki koko tutkimuksen suurimman loikan ylöspäin. Viime vuonna se oli sijalla 25.

Niin sanotuista isoista merkeistä seuraavina tulevat Toyota (7.), Hyundai (12.), Kia (13.), Chevrolet (15.), Volvo (16.) ja Nissan (20.).

Listalla on mukana 35 automerkkiä. Peränpitäjänä on Land Rover. Sen yläpuolelta löytyvät Mazda (34.), Hummer (33.), Jeep (32.), Volkswagen (31.) ja Dodge (30.).


Laatua tutkittiin myös autoluokittain. Suomen markkinoilta tuttuja luokkavoittajia olivat muun muassa Kia Rio, Honda Civic, Mercedes-Benz E-sarja, jaetun ykkössijan luokassaan ottaneet Mercedes-Benz S-sarja ja Audi A8, Honda CR-V sekä Suomessa valmistettu Porsche Boxster.

http://www.hs.fi/autot/artikkeli/PD Power Ford ja Mersu parantaneet laatuaan/1135227879563?ref=s24

Äänestä
  • Millä perusteella tämä tutkimus järjestää nuo merkit? Esim. Mazdan surkea sijoitus ihmetyttää sillä sitä pidetään yleisesti melko laadukkaana(toimintavarmana) autona. Sitten vielä Kia Rio on laitettu luokkavoittajaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pena_ kirjoitti:

Volkkarilla on laadussa parannettavaa. On pikkuvikaa ja isompaa vikaa. Kallis auto ei tae, että vikoja olisi vähän. Tulee mieleen lukemani kirjoitus helsingin sanomien toimittajan uudehkosta Audista. Vikoja oli ja hän tuntui pettyneeltä. Audi, volkkari ja muutamat muut valmistajat tilaavat osansa sieltä mistä halvimmalla saavat. Seuraava auto taitaa olla japanilainen. Ehkä volkkarin ja audin ja muutaman muunkin autonvalmistajan olisi syytä katsoa peiliin ja käydä laatukeskuteluja ja parantaa autojensa luotettavuutta ja kestävyyttä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu