Hei!
Olen lähdössä Koh Samuille omatoimimatkalle kahdeksi viikoksi tammikuussa. Mihin paikkoihin kannattaa mennä kahden viikon aikana? Mitä kaikkea Samuilla voi tehdä? Kulkeeko lautta mantereelle kuinka usein? En ole kuitenkaan sukellusihmisiä..=) Lennot on Finnmatkojen kautta vain Bangkokiin asti merkattu omatoimimatkalla..Tarkoittaako se että etsimme itse keinon päästä saarelle eli lennon varaus Samuille on itse tehtävä? Kamalan epäselvä toi Finnmatkojen Koh Samui-esittely..Kuljetus lentokentälle sisältyy eli tarkoittaako siis Bangok-Samui- välistä matkaa? Pystyykö Samuilla ratsastaa norsuilla tai hevosilla?Toivottavasti joku Samuin kokenut konkari osaa vastata kiperiin kysymyksiini..=)
Finnmatkat omatoimikohde Koh Samui
2
1238
Vastaukset
- oeijfoej
Finnmatkat varmaan ehkä(?)villi arvaus, osais parhaiten vastaa useampaan noista sun kysymyksistä. Luulisi, että he tietävät omista matkoistaan?
- Nimetön
Mainion paikan olet valinnut! :)
Asuin viimevuonna Koh Samuin saarella. Samuilta löytyy niin rauhaa, kuin meininkiäkin, riippuu mille rannalle asettuu. Itäinen Chaweng-beach on kaikista turistoitunein ja vilkkain, mutta ehdottomasti paras ihan noin rantana, leveä ja hienohiekkainen. Sieltä löytyy baari poikasineen ja rantaravintoloita runsin määrin. Viereinen Lamai-beach on myös käymisen arvoinen ranta, etenkin sen eteläpääty. Pohjoisessa on ihana pieni kalastajakylä Bophut jossa itse majailimme puoliskoni kanssa, hiljainen, mutta herttainen paikka. Koillisen Choengmon-beach on hieman syrjäisempi, mutta sekin ihana uimaranta, olis ollut meille just nappi paikka, jos olis oltu vaan lomailemassa. Suurin kaupunki Nathon länsirannalla on sitten lyömätön shoppailumesta, kauppoja riittää, tai no, kojuja, jossa on vaatetta ja kenkää ja kangasta jajaja..halvalla. Ainut ostarin kaltainen liikekeskus Tesco sijaitsee Chaweng-beachin läheisyydessä, mistä kävimme hakemassa erikoisemmat ruoka-aineet ja pällistelemässä marmorilattioita, joita ei muuten tullut paljon nähtyä. Samui vilkastuu silmissä, sinne rakennetaan jatkuvasti uutta, viimevuonna Tescoon tuli saaren ensimmäinen leffateatteri!
Kokonsa puolesta Samui on mainio, tarpeeeksi iso, jotta tekemistä ja näkemistä riittää, mutta samalla sen kokoinen, että skootterilla sai koluttua koko saaren läpi, mitä muuten suosittelen lämpimästi, omat seikkailut saarella olivat lyömättömiä, etenkin vuoristoteillä ajeleminen oli mahtavaa ja maisemat kauniita.
Juu, käytiin norsusafarilla, merileijonia katsomassa harkittiin jopa benji-hyppyäkin ym. Kaikista retkistä ja kuljetuksista saaren sisällä ja saarelta toiselle, sekä mantereelle saa helposti tietoa joka kulmalla sijaitsevista yleensä yhdistetyistä netti-kioskeista ja matkatoimistoista, jotka usein hoitavat myös skootterinvuokrausta. Usko pois, kaikki on tosi helppoa ja halpaa!
Jos kaipaat vähemmän turistoitunutta ympäristöä kannattaa suunnata viereiselle Koh Phang nganin saarelle, jonne laivamatka kestää vartista tuntiin, riippuen ottaako speedboatin, vai putputtimen tai siltä väliltä. Tämä "Banaaniksi" kutsumamme saari oli meidän viikonloppuretkiemme kohde, jonka toki myös tutkimme skoottereinemme päästä päähän! Saaren suurimmalla Hadrinin rannalla järjestetään joka kuukausi täyden kuun bileet, jolloin koko eteläkärki on täyteen buukattu, joten majotusta voipi olla vaikea saada, joten kysäse bileistä ennen sinne menoa. Banaanin vieressä on Koh Taon saari, minne emme retkillämme koskaan päätyneet, mutta se on myös kovasti kehuttu paikka, etenkin sukeltajien keskuudessa, kuulemma pieni ja rauhallinen mesta. Näille saarille pääsee helposti ja halvalla, kysy vain laivojen aikataulut nuista paikallisista matkatoimistoista ja osta lippu satamasta itse, säästät muutaman euron. Putputin ja puolinopean Seatran laivojen laiturit Banaanille sijaitsee Bang rakilla, myös big buddhaksi kutsutulla rannalla. Katamaraanit lähtee Maenamin rannalta.
Me varattiin itse lennot Bangkokiin ja siitä Samuille Bangkok Airwaysilla, netin kautta(50-100€), oli yllättävän helppoa, vaikken nuist jutuist yleensä mitään ymmärrä. Kantsii kyllä kysyä Finnmatkoilta, että mitkä lennot hintaan sisältyy! Mukavaa matkaa!! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k382436Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel482030Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä91966Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien481695Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1391428Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241096Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️68915Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘62893Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää
Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka119888- 67886