valittu kansa ja jos ovat millä tavoin. Minun käsitykseni on, että vanha liitto raukesi Jeesuksen ylösnousemuksen tapahduttua.
Ovatko Juutalaiset vielä
Standardi Luterilainen
10451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
KERRO VÄHÄN LISÄÄ ?!.
"6 Jumalan sana ei ole voinut raueta tyhjiin. Eivät kaikki israelilaiset kuulu tosi Israeliin, 7 eivätkä kaikki Abrahamin jälkeläiset ole oikeita Abrahamin lapsia. Onhan sanottu: "Vain Iisakin jälkeläisiä sanotaan sinun lapsiksesi." 8 Tämä tarkoittaa, etteivät Jumalan lapsia ole luonnolliset jälkeläiset vaan että jälkeläisiksi luetaan lupauksen voimasta syntyneet lapset."
Luonnollinen iisrael ei ole Jumalan valittu kansa, eikä ole ollut koskaan. Aivan samoin Jeesuksen opetuslapsiakaan ei ole kaikki jotka sanovat Herra Herra, vaan ne jotka myös tekevät niin kuin Hän opettaa.
"Usko ilman töitä on kuollut." Eikä kuollut usko kettään pelasta, uskosta ei ole mitään hyötyä jos ei myös tee niin kuin uskoo.
Jeesus sanoi, menkää pois te vääryyden tekijät en tunne teitä, vaikka he sanoivat Jeesuksen nimessä ajaneen pahojahenkiä pois ja parantaneen sairaita. Eikö pahojenhenkien ajaminen pois ja sairaiden parantaminenkin ole tekoja ? Ovat kyllä, mutta se ei vielä riittänyt, teot mitä Jeesus pyysi, oli olla tekemättä vääryyden tekoja.
"Älkää olko ainoastaan sanan kuulijoita, vaan myöskin sanan tekijöitä." Tässä on Jumalan valittu kansa, näin oli ennen ja nyt. Anteeksi saamiseen tarvitsemme Kristusta vain sekunnin, mutta oiken elämiseen tarvitsemme Kristusta joka hetki. Jeesus on luvannut olla kanssamme elämämme loppuun asti, ja Hän ei tee meissä syntiä, vaan synti johtuu aina meidän omasta valvomattomuudestamme.
Ei ole tarkoitus alkaa tekemisen oppia, vaan ne hyvät työt on tehty silloin kun emme edestidä .Ne ei ole sitä että me teemme jotakin ansaitsemme jotakin vaan uskomme on meidät pelastava . Niin myös juutalaiset ja Israelilaiset . Me emme voi poistaa heidän uskoa jos heillä sitä on, eikä halutakkaan. Kaikki saavat tulla uskollaan autuaaksi . JEESUKSEEN uskova tulee aina autuaaksi .
"Joka rakastaa Jumalaa pitää Hänen käskynsä." Teoilla näytämme että me uskomme, sillä usko ilman töitä on kuollut, ja tämä koskee myös Jumalaa. Hän on luvannut olla kanssamme elämämme loppuun asti.
Jumala vetää meitä puoleensa, ja antaa meille uskon josta seuraa hedelmät tekoina. Onhan kirjoitettu, "Jumala vaikuttaa meissä tekemisen ja tahtomisen". Jos teot eivät seuraa uskoa, niin syy ei ole Jumalassa, vaan meissä itsessämme. Syy on kuolleessa uskossa, sillä elävässä uskossa Jumala vaikuttaa tekemisen ja tahtomisen.
Puhun teoista, kun olemme oppineet tuntemaan hyvän ja pahan niin tulee tehdä sen mukaan hylätä paha ja valita hyvä.
>uskomme on meidät pelastava<
Pelastava tulevassa aikamuodossa, "kasvamme pelastukseen" Jeesus Kristus on perustus ja sen päälle jokainen rakentaa mitä rakentaa, mutta tuli on kerran koetteleva mitä ketäkin on rakentanut. 1 Kor 3 10-15.
Pelastuminen alkaa siitä hetkestä kuin otamme Kristuksen elämäämme Herraksi, ja siinä jokainen kuljemme omaa vauhtiamme sen mukaan kuinka paljon annamme Pyhänhegen meitä pyhittää. Vanha ihminen, vanha luontomme ei peri taivastenvaltakuntaa, vaan sen paikka on ristillä tulla tapettavaksi.
Uusi luomus, uusi ihminen pelastunut minä, perii taivastenvaltakunnan. Tämä on se osa meistä joka on kantanut ristiänsä, niin kuin Jeesus opetti. Se mikä kuolee ristiä kantamalla nousee myös ylös, niin kuin Kristuskin nousi ylös. Eikä tämä uusi luomus kokonaan taivaasta syntynyt tee enää syntiä, ei kä edes osaa tehdä.
Teot josta raamattu puhuu, on kantaa joka päivä ristinsä, valita hyvä ja hylätä paha. Silloin me saamme kasvaa pelastukseen.
Tämän päivä uskovat ovat tehneet rististä raamatun punaisen langan, vaikka Jeesus itse sanoo, "en minä uhria tahdo vaan laupeutta". Anteeksi saaminen tarvitsee aina uhrin, eikä se ollut Jeesukselle helppo osa. Hän itse rukoili Isä jos mahdollista niin menköön se malja ohitseni.
Samuel sanoo Saulille, "kuuliaisuus on enemmän kuin uhri". Ja sen jälkeen että Kuninkuus otetaan Saulilta pois ja annetaan toiselle.
Vaikka sanotaan että usko ilman töitä on kuollut, niin se ei tarkoita sitä että sinulle tulee jotakin suoritus paineita . eikä sitä että voit vasta uskoa kun olet tehnyt jotakin. Ota aina huomioon että temmepä mitä tahansa, että se ei olisi JUMALALLE kauhistus, tarkoitan sitä että mistä sinä tai minä tiedämme että tämä tehty on JUMALALLE kunniaksi ja ei ILJETYKSEKSI. Ne teot mitä meiltä pyydetään ovat usko herran JEESUKSEN päälle niin sinä pelastut. Sekä joka uskoo JEESUKSEN JUMALAN POJAKSI,hän pelastuu. Siis USKO lähes yksinomaan riittää teoksi . Varsinkin kun uskontunnustuksessakin , sanomme minä uskon PYHÄÄN HENKEEN ...
Älä luota omaan erinomaisuuteesi.
>Jos teot eivät seuraa uskoa, niin syy ei ole Jumalassa, vaan meissä itsessämme. Syy on kuolleessa uskossa, sillä elävässä uskossa Jumala vaikuttaa tekemisen ja tahtomisen.>
Jeesus: "Ilman minua te ette voi mitään".
Teot ovat jumalan armoa kristityssä, eivät ne itsestään tekemällä synny. Silloin ne ovat itse tehtyjä.
On valittu kansa niin kauan kuin Jumala tahtoo, ja siellä käydään viimeinen taistelu, haragedonin tasankolla. Ennen maailman loppua, Voi olla että vanha liitto sai uutta puhtia niihin aikoihin, kyllä joku korjaa jos sanon väärin .
Israelilaiset kuinka vaan .(Harmagedonin Kedolla)
Kyllä......:te kirjoitti ihan valaisevasti sillä Juutalaisilla tarkoitetaan myös, mitä uskoa ihminen kantaa ja Juutalainen usko on tekojen usko (ihmisen suorittamia) mihin farisealaiset autuutensa perustavat.
Mutta niinkuin ......:te kuvasi uskosta josta vuotaa rakkauden teot ei ole farisealaisten tekousko vaan kristus kun hallitsee ihmistä jonka isä hänelle on antanut puhuu ja opettaa mitä isä hänen suuhun sanaa antaa sillä Jeesuksen sanat ovat tosia kun hän puhuu omilleen (uudestisyntyneistä) ette te ole jotka puhuu vaan minun isäni henki joka on teissä.
Mutta mikä sellainen kristitty on joka ei ota ristiä ja seuraa vapahtajan jäljillä? Sillä risti on myös nuhtelusaarna lähimmäiselle joka on huonolla tiellä jotta hän näkisi mihin se johtaa ja kääntäisisi kurssia, mutta ihminen tosin vain voi kylvää mut pyhä-henki on oven vartija ja jolle henki avaa sitä ei kukaan sulje mutta jolle sulkee sitä ei kukaan avaa, sillä uskon lahja on suuri armolahja Jumalalta jota ihminen ei voi antaa toiselle mutta Jumala ihmisen kautta.
Aika moni heitti ristinsä törmään silloin kun olisi pitänut Lapin neuvoston edessä puolustaa Kristusta ja lukeutua galilealaisiin, kuten EH, OS, RB ja eräät muut. Niin ei käynyt, kun oli oma nahka lähellä.