Miksi kukaan ei ole vielä hehkuttanut uutta Fabiaa täällä? Se on kyykyttänyt kaikki samassa sarjassa kilpailevat merkit testeissä.
Etsin pitkään autoa eri kokoluokista, mutta uuden Fabian nähtyäni ja koeajattuani ei jäänyt epäselväksi miksi se on loistanut joka testissä.
Pistin tilaukseen ja nyt innolla odotan sen saapumista...
Etsin pitkään autoa eri kokoluokista, mutta uuden Fabian nähtyäni ja koeajattuani ei jäänyt epäselväksi miksi se on loistanut joka testissä.
Pistin tilaukseen ja nyt innolla odotan sen saapumista...
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ulkonäkö on jotenkin "pappamainen" ja muutenkin vanhahtava. Esim. Peugeot 207, Toyota Yaris ja uusi Opel Corsa ovat huomattavasti vetävämmin muotoiltu...tuskin näiden kesken on mitään dramaattisia eroja ominaisuuksissa, toisin sanoen kaikki ovat oman kokoluokkansa parhaimmistoa, toisin sanoen erot ovat melko marginaalisia.
Tämä mielipide näin siis 27-vuotiaan miehen näkökulmasta katsottuna, vanhemmalle väestöryhmälle tuo muotoilu tuskin tuottaa entistä enempää harmaita hiuksia!...heh!..:)
Tottakai näissä autoissa on suuria eroja keskenään. Muutenhan vertailut tehtäisiin turhaan ja koko kansa ajaisi ladoilla.
Pelkästään Fabian etupenkeissä on suuri ero näiden sinun muiden mainitsemien valmistajien autojen etupenkkeihin.
Ohjaamoiden suunnitteluperiaatteet erovat suuresti toisistaan. Mielestäni Fabia ei ole mitenkään "pappamainen". Päinvastoin. Mutta voin myös mainita että nämä sinun esimerkit ovat mielestäni "naismaisia". Näin heteromiehen näkökulmasta katsottuna.
Ja nämä kaikki autot koeajaneena voin kertoa että ajettavuudessa on huomattavia eroja.
jo vanhempi fabia ajettavuudeltaan aivan ei tasolla kuin yaris.Fabiaa kuuluisi sen puolesta verrata vaikka focukseen tai golffiin.Jämäkkä maatie ajettavuus ja vakaus on luokkaa isomman tuntuinen.
Ennusmerkit ovat hyvät...Fabia tulee menestymään
Auto hankitaan käytettaväksi! Joten aivan sama miltä Skoda näyttää. Urheiluautot asia erikseen.
että on epävarma miehuudestaan, jos pelkää ajaa autolla, jonka kaverit tulkitsevat naiselliseksi autoksi.
Samaa generaatiota ja ikää edustavana, oma mielipiteeni on täysin päinvastainen. Omaan silmääni uusi Fabia miellyttää. Erittäin onnistunut muotoilu.
Varsinkin katto näyttää hienolta, kun a-pilari on maalattu eri värillä, kuin muu kori; katto ikäänkuin leijuu etuosastaan.
Entisenä Puegeotistana sanoisin 207:sta, että siinä on muotoilun kanssa menty metsään ja kolinalla. 206 oli ja on edelleen nätti auto, mutta 207 ei todellakaan ole. "Kita" on aivan liian iso, se sopii 407:aan, mutta ei pienempään 207:aan.
Vaikuttaa että muutamaa Fabian omistajaa (minä mukaanluettuna!) lukuunottamatta ylivoimainen enemmistö palstalaisista on kiinnostunut vain ja ainoastaan Ocusta, ei esim. Superbista, Roomsterista, saati sitten Fabiasta - uudesta taikka vanhasta.
näin eilen fabian liikenteessä..pöyristyttävän ruman näköinen auto ulospäin..anteeksi vain sinulle, joka sellaisen olet tilannut. Luokan ehdottomasti parhaimman näköinen auto on grande punto. ainiin..roomster on "laatikkoautoksi" taasen yllättävänkin hyvännäköinen.