"Places-tekniikan, joka tuo web-selaimiin uudenlaisen tavan käsitellä kirjanmerkkejä, selaushistoriaa ja rss-syötteitä. Toisin sanoen Firefox 3 uudistaa koko nettiselaimen peruskäytön. Firefox 3:n tuotiin nyt muitakin uusia ominaisuuksia. Salasanojen hallinta on uudistettu. Alpha 5 -versio sisältää myös uuden Breakpad-nimisen virheiden ilmoitustyökalun. Ja luonnollisesti lukuisia ohjelmavirheitä on korjattu".
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=30699
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=30699
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jokos Firefox käynistyy nopsaan, eikä mieti minuutteja ensinmäisellä käynistyskerral?
abt 6 sekuntia menee, joskus jopa 10 mutta ei minuutteja kuitenkaan...
Ai niin, tää onkin linux...
:)
Itselläni on WinXP, mutta esim IE7 käynistyy heti. Oli tuo minuutteja hieman liioiteltu, mut semmoinen 20-40sek pitänee paremmin paikkaansa.
Aivan ensimmäisellä kerralla sekä päivityksen jälkeen se miettii kauemmin, koska jokainen extension ja teema tarkistetaan, että toimivat siinä uudessakin versiossa.
Sen jälkeen ei mietiskele, on vain koneesta kiinni miten vikkelään jaksaa ladata.
Windowsilla sitä voi vauhdittaa laittamalla firefox.exe:n prefetchattavaksi kuten microsoftin omatkin jutut ovat.
Muokkaa Firefoxin käynnistyskuvaketta (työpöydällä tai esim. Käynnistä-valikossa): hiiren oikean painikkeen ponnahdusvalikosta valitse ominaisuudet. Kirjoita Firefoxin käynnistyskomennon perään /Prefetch:1
Lopputuloksena on siis suunnilleen tämän näköinen komento: "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" /Prefetch:1