Voiko tämä olla allergian oireita?

tiititas

Minulla on kaksi kissaa kotona ja vähän sen jälkeen kun hankin ensimmäisen niin kävin allergiatesteissä toisista syistä, mutta silloin ei todettu kissa-allergiaa. Tästä on jo n. vuosi.
Nyt kuitenkin olen huomannut kurkkuani kutittavan oudosti ja tuntuu kuin kurkku olisi täynnä karvaa. Nenän ympärillä tuntuu tuntuu jatkuvasti pyörivän kissankarvoja ja joskus käsiäni kutittaa ja raavittuani jää punaiset jäljet. Näin on vain kotona.
Olen 14-vuotias, voiko allergia näin yllättäen tulla tässä iässä? Mitään muita allergioita joissa olisi tällaisia oireita? Taidan joka tapauksessa käydä allergiatesteissä uudestaan ;

5

873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiititas

      Että vuosi sitten kun olin testeissä, kävin siellä hengen ahdistuksen vuoksi. Voiko tämä liittyä tämän hetkisiin oireisiin vaikka hengen ahdistukset menivätkin jo ohi?

      • Eräs Nuhanenä

        että allergiatestit ei aina näytä totta,ja altistuessaan esim. eläinpölylle yms. pitkän aikaa voi aikojen myötä rajujakin allergia oireita ilmetä.
        Menisinkin sinuna nyt uudemman kerran testeihin.

        Nim. nykyisin erittäin allerginen kaikelle mahdolliselle ,lisäksi astma :(


    • maagiset sanat:
      • tiititas

        Asun vanhempieni ja pikkusiskoni kanssa ja näin ei ole kenelläkään muulla. Luulisi sitä hometta sitten olevan muuallakin talossa, kerrostalossa kun asutaan?


      • coctaileista ei haise
        tiititas kirjoitti:

        Asun vanhempieni ja pikkusiskoni kanssa ja näin ei ole kenelläkään muulla. Luulisi sitä hometta sitten olevan muuallakin talossa, kerrostalossa kun asutaan?

        ollenkaan, joten voi olla vuosien altistus salakavalasti. Onko kvhomeesta kyse, niin sen saa helposti selville: Tee tuo testi ja jos saat nolla osumaa, niin aivan varmasti tästä ei ole kyse!

        http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kosteusvauriohome-Miten toimin.htm#Oireista


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8224
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      427
      7279
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3743
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      146
      3412
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2904
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      47
      2438
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1966
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      35
      1629
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1488
    Aihe