Minulla on kaksi kissaa kotona ja vähän sen jälkeen kun hankin ensimmäisen niin kävin allergiatesteissä toisista syistä, mutta silloin ei todettu kissa-allergiaa. Tästä on jo n. vuosi.
Nyt kuitenkin olen huomannut kurkkuani kutittavan oudosti ja tuntuu kuin kurkku olisi täynnä karvaa. Nenän ympärillä tuntuu tuntuu jatkuvasti pyörivän kissankarvoja ja joskus käsiäni kutittaa ja raavittuani jää punaiset jäljet. Näin on vain kotona.
Olen 14-vuotias, voiko allergia näin yllättäen tulla tässä iässä? Mitään muita allergioita joissa olisi tällaisia oireita? Taidan joka tapauksessa käydä allergiatesteissä uudestaan ;
Voiko tämä olla allergian oireita?
5
848
Vastaukset
- tiititas
Että vuosi sitten kun olin testeissä, kävin siellä hengen ahdistuksen vuoksi. Voiko tämä liittyä tämän hetkisiin oireisiin vaikka hengen ahdistukset menivätkin jo ohi?
- Eräs Nuhanenä
että allergiatestit ei aina näytä totta,ja altistuessaan esim. eläinpölylle yms. pitkän aikaa voi aikojen myötä rajujakin allergia oireita ilmetä.
Menisinkin sinuna nyt uudemman kerran testeihin.
Nim. nykyisin erittäin allerginen kaikelle mahdolliselle ,lisäksi astma :(
- maagiset sanat:
"Näin on vain kotona."
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kosteusvauriohome-Miten toimin.htm#Oireista- tiititas
Asun vanhempieni ja pikkusiskoni kanssa ja näin ei ole kenelläkään muulla. Luulisi sitä hometta sitten olevan muuallakin talossa, kerrostalossa kun asutaan?
- coctaileista ei haise
tiititas kirjoitti:
Asun vanhempieni ja pikkusiskoni kanssa ja näin ei ole kenelläkään muulla. Luulisi sitä hometta sitten olevan muuallakin talossa, kerrostalossa kun asutaan?
ollenkaan, joten voi olla vuosien altistus salakavalasti. Onko kvhomeesta kyse, niin sen saa helposti selville: Tee tuo testi ja jos saat nolla osumaa, niin aivan varmasti tästä ei ole kyse!
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kosteusvauriohome-Miten toimin.htm#Oireista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1082264- 841975
- 531566
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai501506- 1531476
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481384Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441314Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1111128
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251084