kaksi uros marsua

hei!ostin 4päivää sitten toisen urosmarsu piokasen minun aikuismarsun kamuksi:) ne ovat eri häkeissä ja molemmat ovat kesyjä joten päästin ne lattiaale irti.aluksi meni hyvin mutta sitten alkoi kahina joten erotin ne.teinkö oikein?miten totutan marsut järkevämmin.häkit ovat vierekkäin josta ne saavat nuuhkia toisiaan.ostin siksi toisen urosmarsun koska en uskalla leikkauttaa marsuani.marsut ääntelevät toisilleen paljon kurisemalla,vinkumalla,ja pikku vikinällä.
2218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuota olisi kannattanut miettiä jo aikaisemmin, koskapa joka puolella toitotetaan sitä jotta kaksi urosmarsua eivät useimmiten tule toimeen keskenään (poikkeuksiahan on aina).. Joten voi olla ettet ikinä pääse laittamaan noita samaan häkkiin. Kuten uudempaan kysymysviestiin vastasin, kahden urosmarsun jatkuvasta tappelusta tulee todennäköisemmin ruumiita kuin sopua.

Voit tietenkin koittaa totutella marsuja niin, että vaihtelet niiden häkkejä parin päivän välein jotta hajut sekoittuvat. Ja toki voit antaa marsujen tehdä lähempää tuttavuutta lattialla jatkuvan valvonnan alaisena.

Äänestä

Tuo on hyvä, että häkit ovat lähekkäin, he pitävät toisilleen seuraa ja saavat tutustua samalla. Tottumiseen voi mennä aikaa, samalla tavalla kuin ihmisen ja marsunkin välillä, täytyy olla kärsivällinen. Itselläni kaksi urosta tottui toisiinsa, vaikka pientä kahinaakin harrastavat. Ei mitään vaarallista kuitenkaan. Totuta niitä tosiaan toisiinsa valvonnan alaisena, ja jos laitat myöhemmin samaan häkkiin, kannattaa hommata kaksi eri koppia, toinen ainakin sen verran pieni, ettei sinne mahdu kuin yksi marsu. Saa toinen mennä sinne piiloon jos tahtoo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ollll kirjoitti:

hei!ostin 4päivää sitten toisen urosmarsu piokasen minun aikuismarsun kamuksi:) ne ovat eri häkeissä ja molemmat ovat kesyjä joten päästin ne lattiaale irti.aluksi meni hyvin mutta sitten alkoi kahina joten erotin ne.teinkö oikein?miten totutan marsut järkevämmin.häkit ovat vierekkäin josta ne saavat nuuhkia toisiaan.ostin siksi toisen urosmarsun koska en uskalla leikkauttaa marsuani.marsut ääntelevät toisilleen paljon kurisemalla,vinkumalla,ja pikku vikinällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu