Appelsiini

on sitrushedelmä!

Jo parit kesän juhlat kiertäneenä olen alkanut ihmetellä että eivätkö todellakaan edes kaikki ruoka-alan ammattilaiset tajua mitä sitrushedelmillä tarkoitetaan?
Perheessämme on pari sitrusallergikkoa, joille sitrusten nauttiminen aiheuttaa tuskallisen kutisevan ihottuman. Ja juhlien kutsuissa pyydetään ruoka-allergiat ilmoittamaan...Ja onhan ne erikseen sitten sitruksettomina merkitty, mutta onhan se turhauttavaa huomata kun sitrukseton booli maistuu appelsiinille ja käyt kysymässä että mitä se sisältää, niin välinpitämätön vastaus on että fantaahan siinä vaan on...Ja lapsille ainoa jäätelövaihtoehto on tiikerijäätelö, siinä on pienen ja monenkin isomman juhlamieli pilalla kun itku tulee muiden lasten jäätelön syöntiä katsellessa. Ottakaa selvää ennenkuin ruokia tarjoatte, kiitos!

1

366

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moniallergikon äiti

      Kyllä pitää omat eväät olla mukana meidänkin likalla kun lähtee juhliin. Tai mihin tahansa. Hän ei voi syödä sitrusta, soijaa, vehnää, ruista, ohraa, pähkinää, auringonkukansiementuotteita, parsaa, banaania, päärynää, karpaloa jne jne. Voi näitä meidän jälkeläisiämme, miksihän niin monella on ruoka-aineallergioita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      269
      1082
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      890
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      228
      860
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      831
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      79
      733
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      66
      717
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      100
      624
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Rekkawelinehkä

      Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 2
      Varkaus
      37
      509
    Aihe