spiron annostus

Hei!
Olen 25-vuotias pco:ta sairastava nainen. aloitin spiro kuurin vko sitten, se määrättiin kyllä akne-ihoon, mutta jospa siitä olisi apua myös hiustenlähtöön, ennen kuin tässä ollaan kokonaan kalju. Minkälaisia annostuksia teillä on ollut? mulle määrättiin "vain" 50 mg/vrk ja aattelen, et onkohan toi liian matala? miten muut olette aloittaneet ja mikä on ollut ylläpitoannos?
5657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

iän mukaan. Monet lääkärit (en jaksa tähän hakea linkkejä)ovat sitä mieltä, että pienempi annos on parempi kuin liian suuri eli tuo 50 kuulostaa kohdallasi varsin järkevältä. Jos se ei toimi, annosta voi lisätä myöhemmin.

Äänestä
  • hei,
    kiitti vastauksesta. iho on ainakin vähän parempi jo vkon käytön jälkeen. onko spirosta ollut sinulle apua?

    Äänestä

  • sinulle2 kirjoitti:

    hei,
    kiitti vastauksesta. iho on ainakin vähän parempi jo vkon käytön jälkeen. onko spirosta ollut sinulle apua?

    olen samanaikaisesti käyttänyt muitakin valmisteita; uutta kasvua ei ole mutta hiukset (ja iho) ovat huomattavasti paremmassa kunnossa.Ja tuuheamman oloiset.

    Eli spiron lisäksi revivogen/nisim päivittäin msm-pilleri.

    Äänestä

Amerikkalaisella palstalla tuntuvat syövän spiroa monenlaisin annostuksin. Itselläni on ollut annostus 100mg päivässä -tavallinen tuntuu olevan esim. 75mg päivässä. Itse en omien kokemusten perusteella olisi niinkään huolissnai siitä, miten paljon pitäisi spiroa päivässä syödä, vaan kuinka jaksaa sitoutua kuuriin riittävän pitkäksi aikaa tulosten aikaansaamiseksi. Vasta yhdeksän kuukauden jälkeen saatoin sanoa, että päälaella näkyi uusia hiusten alkuja -ei mitenkään sankoin joukoin, mutta riittävästi, jotta lääke tuntui osoittavan tehonsa. Joten neuvoni on, että jaksa punnertaa hoidon kanssa ainakin vuosi. Sprio ei silti kaikille tunnu sopivan -itsellänikin on ollut monenlaisia oireita, varsinkin kun ei verenpainetta muuten ole. Limakalvot kuivuu, ripsetkin ovat harventuneet (!), olo on "älyllisesti" hidas ja aluksi lääke sekoitti kuukautisrytmiäkin. Iho kyllä parani, vaikka aknesta en vieläkään (43v lasissa) ole päässyt.

Silti voin varauksestta sanoa, että spiro on tervetullut ja hieno hoitomuoto naisille, jotka ovat pitäneet kaljuuntumista varmana kohtalona.
Itse olen päättänyt syödä spiroa ainankin vuoden.

Tsemppiä!

Äänestä
  • tosiaan, multa alkoi spiron aloituksen jälkeen 2 vkon päästä lähteä hiuset entistä pahemmin päästä. kumma ettei auttanut kun liikaa testoa on pco:n takia. päänahkaa alkoi myös kuumottamaan.
    toivoisin et voisin syödä pillereitä mutkun ei. oon tosi toivoton, tuntuu et mikään ei onnistu. spiro oli viimeinen toivoni. ihmiset tuijottelee jo. kohta ei jaksa enää tätä taistelua aknea ja hiustenlähtöä ja liikakarvoitusta vastaan. tuntuu et lääkäreit ei ees kiinnosta auttaa.
    parempaa onnea muille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pco-nainen kirjoitti:

Hei!
Olen 25-vuotias pco:ta sairastava nainen. aloitin spiro kuurin vko sitten, se määrättiin kyllä akne-ihoon, mutta jospa siitä olisi apua myös hiustenlähtöön, ennen kuin tässä ollaan kokonaan kalju. Minkälaisia annostuksia teillä on ollut? mulle määrättiin "vain" 50 mg/vrk ja aattelen, et onkohan toi liian matala? miten muut olette aloittaneet ja mikä on ollut ylläpitoannos?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu